Enzo odhaluje Entomologův odkaz

Enzo Macleod už úspěšně vyřešil tři odložené případy popsané v knize novináře Rogera Raffina a v audioknize Entomologův odkaz se vrhá na další z nich. Co čeká našeho detektiva amatéra tentokrát? Vydavatelství OneHotBook vydává už čtvrtý díl detektivní série Akta Enzo oblíbeného skotského spisovatele Petra Maye a já si to samozřejmě nenechala ujít. Více v recenzi. 🙂

Od vydání předchozích tří dílů už uplynul nějaký ten čas, OneHotBook ale naštěstí fanoušky Petera Maye nikdy nenechává čekat příliš dlouho, a tak tu po Výjimečných lidech, KritikoviČerném světlu máme konečně i díl čtvrtý s trochu krkolomným názvem Entomologův odkaz. Opět se setkáme s Enzem Macleodem, který kromě toho, že se vsadil, že vyřeší sedm nechvalně proslulých nevyřešených vražd z Raffinovy knihy, se také potýká se svými osobními problémy. Nemusíte mít ale obavy z toho, že by se vám Mayova francouzská série detektivních thrillerů po čtvrtém díle už oposlouchala – každá část příběhu je totiž v něčem jiná. A tak je tomu i se čtyřkou.

Předchozí díly nás i Enza zavedly do světa pařížských katakomb, vinařství i prostituce, tentokrát však zavítáme do světa entomologie, tedy studia brouků, a vědy obecně. V Entomologově odkazu Enzo se pouští do řešení dvacet let starého případu vraždy sběratele hmyzu, který ve své pracovně po sobě zanechal šifru s důležitým odkazem. Doposud však nikdo nebyl schopný přijít šifře, ani záhadné smrti profesora, kterému kvůli pokročilé nemoci tak jako tak zbývalo jen několik měsíců života, na kloub. A tak se nabízí otázka: Proč někdo zašel tak daleko, aby zabil umírajícího člověka? A co chtěl umírající entomolog světu sdělit ve své šifře? Podaří se Enzovi případ rozlousknout, i když mu obvyatelé ostrova u pobřeží Bretaně nevychází zrovna vstříc?

Entomologův odkaz působí po předchozím akčně laděném Černém světlu o něco poklidnějším dojmem. Možná za to může atmosféra odlehlého a nepříliš osídleného ostrova v západní Francii, zápletka vystavěná na řešení hádanek a postupném rozplétání minulosti, nebo snad fakt, že Enzo se tentokrát za řešením záhady entomologovy smrti vydává sám. Nebyl to ale Peter May, aby svého hrdinu neposlal řešit vraždy a zároveň mu nepřidělal nějaké ty osobní starosti. Tentokrát budou velkou hlavu Enzovi dělat ženy, které jsou odjakživa jeho slabinou. Více ale prozrazovat nebudu, snad jen to, že mě poněkud zarazilo chování Charlotte, které mi připadá velmi dětinské až absurdní.

Mayovi však nelze upřít, že si s výstavbou detektivní zápletky a následného odhalování vraha umí poradit. Narozdíl od čínských thrillerů, kde se mi většinou podaří uhádnout, kdo za vším stojí, se mu ve svých francouzských detektivkách daří mě pokaždé v závěru překvapit. I v Entomologově odkazu mě čekalo uspokojivé rozuzlení, které si Enzo vždy nechává až do velkého finále, zatímco vám jen sem tam předhodí nenápadné náznaky.

I tentokrát se čtvrtého dílu Akt Enzo zhostila dvojice Michal Bureš, který měl na starosti režii, a David Matásek, který je hlavním vypravěčským hlasem francouzské série. Duo je to parádně sehrané a David Matásek je už neodmyslitelnou součástí Enzových případů. I tentokrát podává skvělý výkon, audioknihu od audioknihy lepší, a poradil si i s pozvolnějším tempem děje, které v jeho podání vyznívá velmi atmosféricky a o to napínavěji.

Audioknihu doplňuje také originální hudební podkres evokující atmosféru bretaňského pobřeží a melancholické podtóny, které sebou nese většina Mayových příběhů. Nechybí ani typicky francouzský akordeon.

Peter May opět přichází s oddechovým detektivním příběhem, ve kterém svým fanouškům dodá přesně to, co od něho očekávají, ale nic navíc. Čekají nás však další tři díly série, ve kterých se dozvíme, zda se Enzovi podaří vyřešit zbylé odložené případy z Raffinovy knihy a kam Peter May svou sérii dovede.

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.