Enzo a záhady francouzské kuchyně

Peter May se na českém trhu s krimi literaturou a audioknihami pohodlně zabydlel a každý jeho nový kousek si s přehledem zajistí vrchní příčky prodejnosti. Je znát, že nás stále baví. Pokud tedy patříte k jeho fanouškům, určitě vás potěší zpráva, že vyšel pátý díl série Akta Enzo s názvem Zpětný ráz, a to nejen knižně, ale také audioknižně. Já si další Enzův případ pustila jako obvykle do uší a pokud vás zajímá, jak se mi pětka pozdávala, více se dočtete v recenzi na audioknihu. 😉

Série Akta Enzo posluchače v každém díle vezme do jiného prostředí a postaví před Enza jiný, dlouhé roky nevyřešený případ a další nálož osobních trablů. Sázka je ale sázka a Enzo pokračuje v rozplétání záhadných vražd, které policie ve své době nebyla schopná vyřešit, i když ho to stojí čím dál víc a nejednou jde o život nejen jemu, ale i jeho blízkým. Ve Zpětném rázu nás Peter May zavede do světa francouzské kuchyně a věhlasných michellinských hvězd, aby nám povyprávěl o smrti slavného šéfkuchaře, zatímco se nám budou sbíhat sliny nad všemi těmi popisy jídel a vín.

Každý ve Francii znal jméno Marca Fraysse. Tento uznávaný a oblíbený kulinářský mistr dokázal přeměnit polorozpadlou auberge kdesi v horách v jednu z nejvyhlášenějších restaurací světa, která si vysloužila hodnocení tří michellinských hvězd a kvůli jedné večeři v ní lidé neváhali obětovat hodiny na cestě. Jenže pak se začalo proslýchat, že má Marc Frayss o jednu z hvězd přijít. Zanedlouho poté byl nalezen mrtvý v rozpadlé salaši v horách a po celých sedm let zůstávala jeho smrt záhadou. Podaří se excentrickému dlouhovlasému Skotovi za pomoci moderních forenzních metod přijít na to, co se tehdy stalo a přiblížit se tak o krok blíže k vyhrání sázky s Rogerem Raffinem?

Zpětný ráz je nejkratší audioknihou série (jako jediné klesla stopáž pod deset hodin) a já se nemůžu zbavit pocitu, že Peteru Mayovi s ubývajícími minutami stopáže trochu dochází dech. Navnadil nás vynikající Lewiskou trilogií, a i začátky sérií čínských thrillerů a Akta Enzo byly více než slibné, ale s každým novým dílem na mě jeho příběhy působí čím dál více jako spíchnuté horkou jehlou. Skoro jako by jen plnil svou povinnost vypouštět pravidelně nové knihy na trh, aby měl na nájem. Stejně jako s jeho nedávno vydaným samostatně stojícím románem Ochráním tě, i Zpětný ráz je pro mě trochu zklamáním.

Co mě na poslechu bavilo nejvíce, byly barvité popisy francouzských pokrmů a chuťových nuancí vína, kterých je Zpětný ráz doslova prošpikovaný. Nemohla jsem se ubránit fantazírování, co dobrého si uvařím k večeři, a dokonce mě to konečně přimělo k tomu, abych vyzkoušela uvařit holandskou omáčku. I zasazení děje do prostředí odlehlých francouzských hor bylo zajímavé. Pokud berete audioknihu jako oddechovku, tohle se vám určitě bude zamlouvat.

Co mě naopak už tolik nepotěšilo, byla předvídatelnost děje (pokud máte Maye naposlouchaného, nejspíš uhodnete, kdo je Frayssovým vrahem, už někde v polovině audioknihy), neuvěřitelné a nepravděpodobné náhody, které tentokrát z vyšetřování nedělají zrovna napínavou záležitost, a úsměvné opakování těch stejných vyprávěcích postupů jako snad ve všech Mayových knihách (vždy si můžete být jistí, že na hlavního hrdinu někdo skočí ve tmě a pokusí se ho zabít, SPOILER: v této audioknize dokonce dvakrát). Také mám pocit, že se z Enza stává nový James Bond, protože v každé knize na něj čeká nová známost či nový románek. Ani Enzovy osobní problémy, které jsou vždy nedílnou součástí příběhu, mě tentokrát příliš nepřesvědčily.

I když jsem byla na předchozích řádcích spíše kritická, poslech Zpětného rázu jsem si i tak docela užila, a to především díky Davidovi Matáskovi, který už k audioknižní sérii Akta Enzo neodmyslitelně patří. S vyprávěním Enzových případů mám jeho výbornou a příjemně nostalgickou interpretaci natolik spjatou, že už si na jeho místě nedovedu představit nikoho jiného. Spolu s režisérem Michalem Burešem a týmem vydavatelství OneHotBook odvedli jako vždy nadstandardní práci, která pozvedává poněkud krkolomný příběh o úroveň výš a dělá z něj dobrý oddechový poslech na líné večery.

Zpětný ráz také doprovází příjemný hudební doprovod, který se nese v duchu atmosféry Francie a navazuje na hudbu z předchozích dílů. Skoro se až vidíte v nějaké restauraci v Paříži, jak usrkáváte červené víno a pochutnáváte si na ratatouille.

Co naplat, Peter May si mě rozmazlil Lewiskou trilogií, a s každou novou knihou jako by pro něj bylo těžší a těžší na tu vysoce nastavenou laťku dosáhnout. Neztrácím ale naději a doufám, že další „mayovka“ s názvem Útěk, kterou vydavatelství OneHotBook zanedlouho vydá, mě ohromí a vyrazí mi dech stejně jako kdysi Skála.

Pokud máte příběhy Petera Maye rádi a nemáte potřebu se v nich rýpat a nimrat jako já, pak si mě prosím nevšímejte a do Zpětného rázu se s chutí pusťte. Dočkáte se v ní všeho, co máte na „mayovkách“ tolik rádi. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.