Audiokniha: Gillian Flynnová – Ostré předměty

Po výborné Zmizelé jsem netrpělivě očekávala další audioknižní lahůdku od Gillian Flynnové. A dočkala jsem se. Nakladatelství OneHotBook natočilo její debut Ostré předměty, další thriller, ve kterém vás autorka uzavře do bubliny a vy z ní nevyjdete, dokud s poslechem (či četbou) neskončíte.

Dostalo se mi přesně to, co jsem očekávala a na co jsem se těšila. Kvalitně zpracovanou audioknihu s mrazivým a napínavým ponorem do lidské psychiky. Přesně k tomu mě totiž nalákala Zmizelá, která si mě získala absencí líbivých akčních scén a naopak propracovanou psychologií postav.

Ostré předměty narozdíl od Zmizelé mají jen jednu vypravěčku, takže se vícehlasé audioknihy tentokrát nedočkáme. Novinářka Camille Preakerová se musí vrátit do rodného města a napsat článek o dvou ohavných vraždách zdejších děvčátek. K celkovému depresivnímu vyznění příběhu přispívá nejen to, že Camille všichni za její „novinářské čmuchání“ odsuzují, ale také neradostné setkání s matkou, jejím přítelem a nikdy nepoznanou sestrou. Camille se musí vypořádat s nepříliš šťastnými vzpomínkami na dětství, které ji poznamenalo natolik, že bojuje s nutkavým sebepoškozováním.

Ostre_predmety_Krobotova

Audioknihu namluvila Lenka Krobotová, která se svým hlubším nakřáplým hlasem pro tenhle typ příběhu hodí. Snadno vás vtáhne do děje, který je typicky „flynnovský“ – drsný, jdoucí až na dřeň, přímočarý a nešetřící jak postavy, tak posluchače/čtenáře. Flynnová se rozhodně nedrží zpátky, tabuizovaná témata jako vraždy dětí nebo sebepoškozování vám podá pěkně bez obalu a eufemizmů. Ostré předměty jsou příběhem vskutku ostrým jako břitva. A hudební podkres na začátku každé kapitoly jen dodává na mrazivé atmosféře.

Stejně jako ve Zmizelé budete v Ostrých předmětech obdivovat, do jaké míry dokáže Flynnová pracovat s psychologií svých hrdinů. Každý z nich má nějakou charakteristiku (nebo psychickou úchylku), díky které ho jen tak nezapomente. A způsob, jakým Flynnová popsala (a Krobotová načetla) Camillino sebepoškozování, byl geniální (jako milovnice slov jsem to zkrátka nemohla neocenit). Lenka Krobotová tento aspekt navíc podpořila výbornou prací s hlasem, takže všechnu tu temnotu, zvrácenost a hořkou příchuť příběhu tu na rozdíl od knihy dostanete v dvojité porci. Někdy mi přišlo zvláštní, jak je možné, že si ty postavy dokážu oblíbit a držet jim palce. Camille není rozhodně žádná světice, ale i tak jsem jí fandila.

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/178872032″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Ostré předměty jsou návykové. Naspala jsem kvůli nim mnohem méně hodin než obvykle, protože jsem je před spaním nedokázala vypnout a pouštěla si jednu kapitolu za druhou, až bylo dávno po půlnoci. Flynnová umí psát napínavě a nepotřebuje k tomu vybuchující auta ani honičky na dálnici, bohatě jí k tomu vystačí lidé a jejich psychické pochody.

Gillian Flynnová mě taky pořádně vypekla. Už někdy v půlce audioknihy jsem byla přesvědčená, že vím, kdo je vrahem děvčátek, a říkala jsem si, že je to docela průhledné. Ke konci Ostrých předmětů jsem byla trochu zklamaná, že se mi ta teorie potvrdila. A pak přišlo konečné rozuzlení a bylo všechno jinak. Ostré předměty díky tomu v mém hodnocení o dost stouply (nikdo nechce uhádnout zloducha už půlce knihy, že?). Flynnová má prostě čtenáře na háku.

Ostre_predmety

Přiznám se, že se mi Zmizelá líbila víc, a to jak příběhem, tak zpracováním (zcela neobjektivně u mě vícehlasé audioknihy prostě vedou). To však nic nemění na tom, že Ostré předměty jsou výborně zpracované a namluvené a příběh je napínavý. Pokud máte náladu na mrazivý psychologický thriller s depresivními podtóny, Ostré předměty vás určitě nezklamou. 

Za poskytnutí audioknihy děkuji nakladatelství OneHotBook.

A co Vy? Co si myslíte o Ostrých předmětech? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. Petr Čapek napsal:

    Už mám také doposloucháno, jen něco sepsat 🙂 a musím říct, že i když je zpracování skvělé, nemůžu se ubránit pocitu, že oproti Zmizelé se jedná jen o chudého příbuzného 🙂

    • Je to přece jen debut, který nemůže za to, že po něm přišla perla v podobě Zmizelé. 😀 Snažila jsem se to příliš neporovnávat, ale jak říkáš, Zmizelá je prostě Zmizelá. 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.