Ve čtvrtém pokračování seriálu o archetypech postav si psychologicky i literárně rozpitváme charakter Hrdiny. Do toho. 😉
Čest, hrdinství, chrabrost, udatné činy – tak to je v kostce Hrdina (nebo někdy také Válečník, Superhrdina, Voják, Vítěz, Drakobijec nebo Bojovník). Je to postava, která je soustředěná, rozhodná, ví, co chce a jde si za tím. Ať už je to muž nebo žena, bojuje, i když při něm/ní vůbec nestojí štěstí. Prostě do toho jdou, protože věří v sílu odvahy a činů. Tahle jejich vlastnost je velmi motivující pro druhé, proto za sebou většinou mají závěs lidí oddaných společnému cíli, a Hrdina je ten, kdo je vede.
Hrdinové mají neuvěřitelnou výdrž, jdou až za hranice svých možností, jsou odvážní a bezpodmínečně věří v to, za co bojují. To z nich dělá postavy, které do příběhu přináší nějakou změnu nebo touhu po změně. Typicky jsou silní jak fyzicky, tak psychicky. Jsou disciplinovaní, soutěživí, ženou se kupředu, zatímco umějí také pomáhat druhým, chránit a být součástí týmu. Excelují v různých sportech a pohybu, takže jsou hvězdami arén či závodišť.
V poslední době jsou v čím dál větší oblibě ženské Hrdinky. Kromě již zmíněných vlastností si s sebou nesou jistou dávku nezávislosti, individualismu, průbojnosti a energičnosti. Doba ženských postav, které jen útrpně čekaly na své mužské hrdiny, aby je zachránili z nesnází, jsou už naštěstí dávno pryč, a my si můžeme vychutnat trochu té ženské síly ducha.
I Hrdinové však mají své slabší stránky. Někdy se mohou sami sobě jevit tak dokonalí, až je to nevyhnutelně dovede k domýšlivosti. Vědí, že mají proč být na sebe hrdí, jenže někdy ta zdravá hrdost přerůstá v aroganci nebo otravné upozorňování na své zásluhy.
Mohou se také stát oběťmi adrenalinu, když je prostě vidina bitvy a vítězství žene do akce, aniž by si to předem promysleli. Takové unáhlené činy se často nevyplácí, jenže pak je vždycky pozdě a jim nezbývá, než litovat.
Někdy je také různé okolnosti přinutí přidat se na temnou stranu (fanoušci Star Wars už ví, o čem mluvím – nabízí se zde Darth Vader) nebo zkrátka udělat něco špatného či zlého, jen aby prokázali, že zvládnou opravdu cokoli. Myslí si, že v jejich rukou se černá magie nebo třeba nabitá zbraň nepromění v tikající bombu, oni jsou přeci ti kladní hrdinové a hodlají i nadále konat dobro. Jenže příliš moci škodí i klaďasům.
A i když jsou Hrdinové navenek drsní, neporazitelní a silní, i oni mají své noční můry, děsy a strachy, něco, co musí překonat, aby se mohli stát skutečnými Hrdiny. Bavilo by vůbec někoho číst o postavě, která je skrz naskrz dokonalá a ničeho se nebojí?
Motivovat je pravděpodobně bude:
Bát se pravděpodobně budou:
Mezi známé postavy, které nesou znaky tohoto archetypu, patří:
Motto: S vůli může člověk dokázat všechno.
A co Vy? Máte rádi Hrdiny? Co na nich nesnášíte a co naopak milujete? 😉
Skvělý článek, vtipný, krátký, výstižný 🙂 A příklady hrdinů se mi moc líbí! 🙂
Děkuju za přečtení i komentář. 😉
Článek se ti,Markétko, opravdu vydařil. Líbí se celková struktura a přímost, žádné zbytečné omáčkování. Děkuji za sdílení myšlenek, díky tomu se mi mysl zatoulala. Říkala jsem si, že se každý člověk může v nějakém tom archetypu sám najít. Většinou je směsí, ale i tak má z nějakého archetypu víc než u ostatních. To je i důvod, proč hrdiny milujeme.
Díky za komentář i pochvalu. 😉
Jung ty archetypy založil na skutečných lidech, takže neplatí jen pro postavy (i když tyhle články jsou speciálně o literárních hrdinech). Jestli jsi se našla v Hrdinovi, gratuluji. 😉