Knižní konspirační teorie

Znáte to, když se děje něco špatného, jen málokdy si přiznáme, že si za to můžeme sami. Vždycky za to můžou ti nahoře, ti mocní, ti byrokratové, ti podezřelí muži v černém, co se vozí ve velkých nablýskaných kárách s kouřovými skly. Prostě za vším stojí konspirace a i když jsou některé z teorií, slušně řečeno, značně přitažené za vlasy, neubráníme se pocitu nejistoty. A co když je to pravda? Napadalo vás ale někdy, že konspirační teorie se dají najít i na poli literatury?

 

Před několika dny jsem na jednom ze zahraničních blogů narazila na zajímavý článek, který si vzal na paškál právě teorie zavánějící spiknutím proti čtenářům, kteří se možná nechali nachytat umem spisovatelovým a dodnes žijí v blažené nevědomosti, že vše je tak, jak si to přečetli. Nad následujícími literárními konspiracemi se můžete pobavit, či zamyslet, to nechám na vás.

Takže, co když:

1. Nick Carraway je gay? 

Hrdina americké klasikyVelký Gatsby od Francise Scotta Fitzgeralda je v podezření, že možná není tím, kým se zdá. Jaký by to mělo dopad na příběh, kdyby byl ve skutečnosti zamilovaný do Gatsbyho? Nevím jak vy, ale mně se tahle teorie zdá stejně bláznivá jako ta, která tvrdí, že si americká vláda útok na Dvojčata objednala.

2. Hlavní postavy z Medvídka Pú trpí mentálními poruchami? 

Tak Medvídek Pú je prý typický připad hyperkinetické poruchy, Prasátko má generalizovanou úzkostnou poruchu, Ijáček deprese, sova je dyslektik, Tygřík  je příliš hyperaktivní a impulsivní a Kryštůfek Robin vykazuje známky budoucí krize identity. Opravdu kouzelné. 😉

3. Odysseova cesta trvala tak dlouho, protože se hrdina nechtěl vrátit domů?

Uznávám, to že Odysseovi trvalo deset let, než konečně doputoval na rodnou Itaku, je podezřelé, ale že by se vážně nechtěl vrátit ke svému poklidnému životu se svou rodinou a žít šťastně až do smrti? Kdo z literárních hrdinů něco takového nechce? Nebo snad v porovnání s dobrodružstvím, které zažil, by mu rodinný život přišel příliš nudný? Já myslím, že Homér prostě rád hrotil. Je to pravý příběh ve stylu nejlepších antických eposů.

4. Bradavice existovaly jen v Harryho hlavě?

Harry si v mudlovském světě nevedl zrovna dobře, co si budeme povídat. To, že by si ve své hlavě vytvořil úžasný fantaskní svět plný kouzel a magie, dává smysl. Není únik z reality skvělý způsob, jak se s ní vypořádat? Něco mi na téhle teorii ale nesedí, a tudíž to, že temní a temní, až je nakonec chudák Harry zase v pořádné kaši. Kdyby si to všechno vymyslel, nebyl by kouzelnický svět značka ideál?

5. Sherlock Holmes a Dr. Watson byli pár?

Věřte nebo ne, ale tímhle tématem se už zabývali (a stále zabývají) kritici i teoretici, a to nejen v knižních příbězích slavného detektiva a jeho pomocníka, ale i v televizních zpracováních. Tak třeba nejnovější seriál stanice BBC Sherlock byl označený za „nejteplejší příběh v historii televize“. To by mě tedy zajímalo, jak na to dotyčný příšel. Chápu, že ti dva neustále někde pobíhají spolu a hrají je dva pohlední herci a tak, ale tohle mě vážně pobavilo.

Co si o tom myslíte vy? Znáte nějakou knižní konspirační teorii? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.