10 vlastností nezapomenutelné postavy

Každý dobrý příběh potřebuje zajímavého hrdinu. Platí to i naopak. Zkrátka a dobře, bez poutavých postav se neobejdete, a proto jsem se v tomto článku zamyslela nad tím, co by takový hrdina vaší budoucí knížky měl a neměl mít. 

Už jste se někdy zúčastnili debaty, jestli postavy ovlivňují příběh nebo naopak příběh ovlivňuje postavy? Já ano a myslím si, že právě hrdinové hrají hlavní roli. Můžete mít kdovíjak geniální příběh, ale pokud v něm figuruje nezajímavá hlavní postava, pak nejspíš skončí v propadlišti dějin. Jak to tedy udělat, aby váš protagonista přikoval čtenáře ke stránkám a nutil ho strachovat se a prožívat všechno spolu s ním? Pokusila jsem se to shrnout do deseti bodů.

Nezapomenutelná postava:

1. Má nějaký problém, který potřebuje vyřešit.

Bez problému není zápletka, tak jednoduché to je. Vaše postava musí jít z bodu A do bodu B a cestou si musí něco řešit. Tak třeba „problémem“ Froda Pytlíka byl Jeden prsten, který musel zničit, Harry Potter se zase musel vypořádat s Vy-víte-kým a Anna Kareninová bojovala se svou pověstí v tehdejší ruské společnosti. Každý se zkrátka s něčím potýkáme, tak na to nezapomeňte ani u svého hrdiny.

2. Je schopná konat.

Postava, která má problém, ale není schopná nebo nechce s ním něco dělat, je nudná postava. Nebo ještě hůř – dokáže čtenáře pořádně vytočit. Proto se ujistěte, že váš hrdina či hrdinka chápe zákony akce a reakce. 

3. Má důvod konat.

Pokud nemá váš protagonista dostatečnou motivaci k tomu, co dělá, pak nebude v očích čtenáře věrohodný. A ten pak nebude číst dál. Proto musíte i vy vědět, co a proč se v příběhu děje, co toho človíčka, kterého jste stvořili, žene kupředu, kvůli čemu každý den ráno vstane z postele. Motivace je hnací motor postavy a tím pádem i celého příběhu, protože díky ní postupuje kupředu.

4. Má co ztratit.

Na čem či na kom vaší postavě záleží? A co by se stalo, kdyby o to přišla? Už asi víte, jak mocný je tohle nástroj v rukách spisovatele. Postavte vašeho hrdinu tváří v tvář jeho největší hrůze a sledujte jeho reakci. Pravděpodobně ho to přiměje k akci mnohem efektivněji než motivace, dokonce bude ochotný udělat to, co by za jiných okolností neudělal. Je to taky spolehlivý háček na čtenáře.

5. Má co získat.

Postava by měla mít nejen co ztratit, ale taky získat. Jinak by váš příběh byl poněkud… beznadějný. Nemusí končit oslavným happy-endem, ale čtenáři dokáží ocenit nějakou tu menší odměnu za všechna úskalí, která jste svému protagonistovi postavili do cesty.

6. Může se změnit.

Prostor pro změnu je v příbězích důležitý. Kdyby hrdina prošel příběhem plným zvratů a na konci by zůstal stejný, pak by se čtenář cítil podvedený. Proč bychom si jinak vyprávěli příběhy? Ať už je konec dobrý nebo špatný a hrdina se poučí nebo nepoučí ze svých chyb, to, co prožil, ho musí nějak ovlivnit.

7. Má nějakou zajímavou vlastnost.

Je vaše postava vtipálek, bručoun, sportovní nadšenec, packal, lhář nebo krasavec? Nebo má nějaký výjimečný talent či schopnost? To je dobře, protože čtenář chce vaši postavu poznat, chce o ní vědět víc. A čím víc mu o ní povíte nebo naopak zatajíte či naznačíte, tím bude zvědavější. 

8. Není dokonalá. 

Dokonalé postavy jsou neskutečně nudné.  Představte si, že byste četli knihu o ženě, která se ráno probudí div ne nalíčená, u postele už oddaně čeká její manžel se snídaní, pak ti dva společně odvedou své poslušné a úžasné děti do školy a pak se svými mercedesy zamíří do práce, kde jsou všichni jen samý úsměv a pochvala. Brrr, zní to až skoro děsivě, nemyslíte? Proto se postarejte o to, aby váš hrdina měl nějakou zápornou vlastnost, chybu, nechutný zvyk, cokoli, co ho oddálí od dokonalosti. Čtenář se s ním pak lépe ztotožní. 

9. Má tajemství.

Abyste se vyhnuli předvídatelnosti zápletky, nikdy neuškodí dát postavě nějaké tajemství, které souvisí s příběhem, který vyprávíte. A pak už jen stačí trousit narážky, pohrávat si s napětím a zvědavostí čtenáře, který bude umírat touhou dozvědět se pravdu.

10. Něco nebo někdo jí stojí v cestě.

Kdyby cesta postavy k vyřešení problému probíhala příliš nekomplikovaně, pak tím opět čtenáře odradíte. A tak, i když je to někdy pro spisovatele kruté, házejte své postavě klacky pod nohy. Může se jednat jak o okolnosti příběhu, nebo třeba o záporné postavy, které té vaší značně komplikují život. Nic čtenáři nemilují a nesnáší zároveň jako dobrého záporáka. 

Co podle Vás nesmí nezapomenutelné postavě chybět? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
 1. Ľubica napsal:

  Fajn zhrnutie, súhlasím. Môj jedenásty bod: Má bohatý vnútorný svet. Nemyslím len v kladnom význame, košatosť vyžadujem aj u zápornej hlavnej postavy.

  • Děkuju, a ano, na vnitřní svět jsem si při psaní článku pohříchu nevzpomněla, ale považuju ho za stejně důležitý, takže díky za tip. 🙂
   Mimochodem Huga už jsem dočetla a vstřebávám dojmy. Recenze bude (doufám) co nevidět. 😉

 2. Michal Havlíček napsal:

  Teda, po přečtení jsem se musel znovu zamyslet na svým hrdinou. A zjišťuju, že mu nejméně tři body chybí. Ne úplně, ale stejně tam má mezery a není to dobře. Tak díky, nejspíš si mi zachránila příběh…..už zase 😀 😀

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.