Zeměplocha, čarodějky, divadlo

Co se stane, když se svérázné zeměplošské čarodějky v čele s legendární Bábi Zlopočasnou začnou míchat do politiky? Jak to dopadne s vraždou krále, která nápadně připomíná slavný shakespearovský příběh Hamleta? A jak se na Zeměploše hraje divadlo? To a mnohem víc se dozvíte v Soudných sestrách, dalším románu ze světa Zeměplochy, který se dočkal audioknižního zpracování.

Kdo by neznal Zeměplochu, tajemný a fantastický svět Terryho Pratchetta, který si to šine vesmírem na krunýři obrovské želvy, která zase stojí na hřbetech slonů? Světa, ve kterém žijí čarodějnice, králové, šašci, duchové, Smrť, trpaslíci a další běžní aktéři fantasy příběhů. Jenže ve skutečnosti tu nic není takové, jak jste z jiných knih zvyklí. Na vše je tu totiž nahlíženo s laskavým a někdy i cynickým britským humorem, díky kterému se nejen od srdce zasmějete, ale také nahlédnete pod povrch věcí a mnohdy vás to donutí se zamyslet.

Pokud jste už nějaký ten zeměplošský příběh četli, tak víte, že vás kromě humorných situací a zvratů čeká také vtipné stavění všech konvencí fantasy příběhů na hlavu a několik příběhových linií spletených v jeden komplexní obraz. A tak tomu je i v Soudných sestrách.

V jedné linii sledujeme Bábi Zlopočasnou, ráznou a tvrdohlavou (a po právu nejobávanější) čarodějku, její o něco starší kolegyni Stařenku Oggovou, rebelku a pohodářku se zálibou v alkoholu, a nejmladší účastnici sabbatů Magrátu Česnekovou, mladou naivku zklamanou tím, jak málo romantické a spiritualistické to čarodějnictví vlastně je. V další linii se podíváme na to, jak se z krále království Lancre stal mrtvý král a duch a místo něj se na trůn dosadil jeho vrah vévoda, což dodává Soudným sestrám tem správný shakespearovský říz. Pak tu máme citlivého vévodova šaška, trpaslíka Mášrechta, který píše divadelní hry, a celý jeho mizerný herecký ansámbl, chlapce, který má nárok na trůn, ale pramalou chuť vládnout, a třeba i protestující matku přírodu. Ne všem se totiž hrůzovláda vévody líbí, a našim třem čarodějkám už vůbec ne. Jakkoli to zní bláznivě a neslučitelně, můžete mi věřit, že vás čeká úsměvná imaginativní jízda a to všechno nakonec dává smysl.

Zeměplocha má u nás spoustu věrných fanoušků, z velké části také díky vynikajícím překladům Jana Kantůrka (který si mimo jiné taky pár zeměplošských audioknih vystřihl jako interpret). Nabízí se otázka, nakolik budou mít skalní fandové zájem i o audioknižní výlet na Zeměplochu, na druhou stranu je to ale skvělá příležitost pro všechny, kteří se zatím s touto humornou fantasy míjeli. Navíc Zeměploše i Pratchettovi audioknižní zpracování vyloženě sluší.

Režisérka Jitka Škápíková a Zuzana Slavíková, která promlouvá vypravěčským hlasem i hlasem jednotlivých svérázných postaviček, měly před sebou nelehký úkol. Jak tento již kultovní příběh převést do audioknižní podoby tak, aby podtrhly hravost, Pratchettovu neuvěřitelnou představivost, absurdnost i zároveň netušenou hloubku příběhu a navíc vnesly do zeměplošské série něco nového, případně nalákaly nové budoucí příznivce tohoto světa? Stejně jako u všech adaptací slavných příběhů je to vždy tak trochu nevděčný počin. Já sice nejsem kdovíjaký věrný fanoušek, ale za sebe jsem moc ráda, že jsem se se Soudnými sestrami mohla znovu na Zeměplochu vrátit a setkat se se svými oblíbenými postavami.

Zuzana Slavíková má zajímavé zabarvení hlasu, které se výborně hodí právě pro práci s humorem a ztvárnění postav čarodějek. Právě ta čarodějnická linie mě na Soudných sestrách bavila nejvíce. Eskapády mnohdy nechápavé a zoufale nemoderní Bábi Zlopočasné, která si nenechá do ničeho mluvit, ostřílené bohémky Stařenky Oggové a zasněné Magráty Česnekové vystihla Zuzana Slavíková na výbornou. Každé z postav dala svůj jedinečný hlas, čímž je nejen odlišila jednu od druhé, ale také podtrhla jejich povahové vlastnosti. Ani další postavy však nepřišly zkrátka. Není jich zrovna málo, takže se musím umu práci s hlasem Slavíkové obdivovat. Její projev možná zpočátku působí tápavě, ale v průběhu se postupně nachází a vše vybrušuje k dokonalosti. Myslím, že její hravá interpretace přispěla k tomu, že jsem mnohdy nečekaně vybuchla smíchy na veřejnosti a lidé se po mně otáčeli.

Rozpustilost a hravost Soudných sester také doplňuje hudební doprovod, který sestává především z klavírních melodií. Neruší, ani se netáhne příliš dlouho (jak u některých audioknih bývá nemilým zvykem), ale naopak je nedílnou součástí celého zážitku z poslechu.

Musím pochválit i tradiční obálku s ilustrací zeměplošského ilustrátora Paula Kidbyho, která k této sérii neodmyslitelně patří. Jejím detailním zkoumáním se můžete zabavit na opravdu dlouho.

Ať už jste tedy zapřísáhlým fanouškem Terryho Pratchetta nebo jste se se Zeměplochou setkali poprvé, Soudné sestry by vám rozhodně neměly uniknout. Zvlášť pokud v životě potřebujete trochu více smíchu a humoru. A kdo ví, třeba se pak s chutí do Zeměplochy vrátíte.

P.S. Děkuji vydavatelství OneHotBook za další parádní zážitek. 🙂

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.