Vítejte v klubu rváčů

Prvním pravidlem klubu rváčů je nemluvit o klubu rváčů. Druhým pravidlem klubu rváčů je nemluvit o klubu rváčů. Já ale hodlám porušit obě dvě a říct vám všechno, co mě o klubu rváčů napadne. Nakladatelství OneHotBook totiž vydalo audioknižní verzi románu Chucka Palahniuka. Jak se audiokniha povedla?

Možná jste nikdy neslyšeli o americkém spisovateli Chuckovi Palahniukovi, určitě jste už ale zaslechli o Klubu rváčů. Tento román se může chlubit přízviskem kultovní a dočkal se také neméně kultovní filmové adaptace pod taktovkou režiséra Davida Finchera a s Edwardem Nortonem, Bradem Pittem a Helenou Bonham Carterovou v hlavních rolích. A díky OneHotBook máme možnost pustit si Klub rváčů i do uší. 

chuck_palahniuk_klub_rvacu_audio_onehotbook_3d

Můžete mít na první pohled všechno, ale když nemůžete spát, dlouhé měsíce nezamhouříte oka, pak se celá vaše existence přemění v jeden nekonečný sen, kdy se věci dějí jedna za druhou, ale vy jste od nich na hony vzdálení. Chodíte do práce, řešíte papíry, které s vámi nemají nic společného, prázdné hodiny zíráte na televizi, procházíte se bytem vybaveným nábytkem z Ikey a nevíte, jestli bdíte či sníte. Chodíte na podpůrné skupiny plné lidí trpících rakovinou, abyste zabili čas, abyste vůbec něco cítili, abyste tam spatřili tu pravou bolest. A pak se seznámíte s Tylerem Durdenem a Marlou. 

„Chci, abys mě praštil tak silně, jak dokážeš,“ řekne Tyler. A tak vznikne Klub rváčů, místo, kde se můžete poprat se životem, hodit za hlavu absurditu všeho, stát se zvířetem a poslouchat své hluboce zakořeněné instinkty, které jsme překryly nánosy povinností, starostí, prázdných významů. Marnost, generace mužů bez otců, kult osobnosti, anarchie, násilí a uctívání něčeho dávno ztraceného. To je Klub rváčů. Ale pamatujte, prvním pravidlem klubu rváčů, je nemluvit o klubu rváčů.

ivan_luptak_foto_onehotbook

Palahniukův styl je originální, syrový a mnohdy jde až na kost. Někomu nemusí sedět stejně jako nemilosrdná výpoveď o naší společnosti, na druhou stranu je ale Klub rváčů ideálním materiálem pro audioknihu. Vhodná interpretace dokáže podtrhnout naléhavost příběhu, význam skrytý za slovy a myšlenkami hlavní postavy. Myslím, že tohle se herci Ivanovi Luptákovi podařilo. Nejenže má ve svém hlase cosi sametového a zároveň drsného, ale také promlouvá k posluchači s rostoucí intenzitou tak, aby to evokovalo, co hrdina prožívá, jak vnímá svět okolo sebe, jak dny míjí jeden za druhým v mimózním polospánku a jak cynické, krutě realistické a absurdní to všechno může být. Sám Ivan Lupták k načítání text řekl: 

„Občas nastaly momenty, kdy jsem se do vyprávění natolik ponořil, až jsem se dostal do tak zvláštně meditativního stavu, že jsem vůbec nevnímal okolní svět. Bylo to úžasné, i když jsem někdy odcházel ze studia s pocitem, že jsem složil metrák uhlí. Je to dobrý pocit.“ 

 

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/286597226″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Kromě Ivana Luptáka ještě zaslechneme hlas Ladislava Freje, který se ujal Palahniukova doslovu, jež je příjemnou tečkou za tímto kultovním dílem. Dozvíte se z něj něco málo z perspektivy samotného autora, což (jako někdo posedlý psaním a tím, jak knihy vznikají) vždy ocením. 🙂

Atmosféru audioknihy také doplňuje hudební doprovod sestavený z drsných tónů elektrické kytary, přesně takových, které byste čekali v pozadí krvavé rvačky.

Nečekejte jednorožce a barevnou duhu, místo toho se připravte na pořádnou jízdu s hlubokou výpovědí, která vás nenechá vydechnout a nedá vám spát. Pokud jste slabší povahy, možná vám Klub rváčů nebude tak úplně sedět, ale na druhou stranu přijdete o originální reflexi konvencí a prázdnoty lidské existence.

P.S. Děkuji OneHotBook za další skvělý audioknižní zážitek. 🙂

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.