Vítejte v klubu rváčů

Prvním pravidlem klubu rváčů je nemluvit o klubu rváčů. Druhým pravidlem klubu rváčů je nemluvit o klubu rváčů. Já ale hodlám porušit obě dvě a říct vám všechno, co mě o klubu rváčů napadne. Nakladatelství OneHotBook totiž vydalo audioknižní verzi románu Chucka Palahniuka. Jak se audiokniha povedla?

Možná jste nikdy neslyšeli o americkém spisovateli Chuckovi Palahniukovi, určitě jste už ale zaslechli o Klubu rváčů. Tento román se může chlubit přízviskem kultovní a dočkal se také neméně kultovní filmové adaptace pod taktovkou režiséra Davida Finchera a s Edwardem Nortonem, Bradem Pittem a Helenou Bonham Carterovou v hlavních rolích. A díky OneHotBook máme možnost pustit si Klub rváčů i do uší. 

chuck_palahniuk_klub_rvacu_audio_onehotbook_3d

Můžete mít na první pohled všechno, ale když nemůžete spát, dlouhé měsíce nezamhouříte oka, pak se celá vaše existence přemění v jeden nekonečný sen, kdy se věci dějí jedna za druhou, ale vy jste od nich na hony vzdálení. Chodíte do práce, řešíte papíry, které s vámi nemají nic společného, prázdné hodiny zíráte na televizi, procházíte se bytem vybaveným nábytkem z Ikey a nevíte, jestli bdíte či sníte. Chodíte na podpůrné skupiny plné lidí trpících rakovinou, abyste zabili čas, abyste vůbec něco cítili, abyste tam spatřili tu pravou bolest. A pak se seznámíte s Tylerem Durdenem a Marlou. 

„Chci, abys mě praštil tak silně, jak dokážeš,“ řekne Tyler. A tak vznikne Klub rváčů, místo, kde se můžete poprat se životem, hodit za hlavu absurditu všeho, stát se zvířetem a poslouchat své hluboce zakořeněné instinkty, které jsme překryly nánosy povinností, starostí, prázdných významů. Marnost, generace mužů bez otců, kult osobnosti, anarchie, násilí a uctívání něčeho dávno ztraceného. To je Klub rváčů. Ale pamatujte, prvním pravidlem klubu rváčů, je nemluvit o klubu rváčů.

ivan_luptak_foto_onehotbook

Palahniukův styl je originální, syrový a mnohdy jde až na kost. Někomu nemusí sedět stejně jako nemilosrdná výpoveď o naší společnosti, na druhou stranu je ale Klub rváčů ideálním materiálem pro audioknihu. Vhodná interpretace dokáže podtrhnout naléhavost příběhu, význam skrytý za slovy a myšlenkami hlavní postavy. Myslím, že tohle se herci Ivanovi Luptákovi podařilo. Nejenže má ve svém hlase cosi sametového a zároveň drsného, ale také promlouvá k posluchači s rostoucí intenzitou tak, aby to evokovalo, co hrdina prožívá, jak vnímá svět okolo sebe, jak dny míjí jeden za druhým v mimózním polospánku a jak cynické, krutě realistické a absurdní to všechno může být. Sám Ivan Lupták k načítání text řekl: 

„Občas nastaly momenty, kdy jsem se do vyprávění natolik ponořil, až jsem se dostal do tak zvláštně meditativního stavu, že jsem vůbec nevnímal okolní svět. Bylo to úžasné, i když jsem někdy odcházel ze studia s pocitem, že jsem složil metrák uhlí. Je to dobrý pocit.“ 

 

Kromě Ivana Luptáka ještě zaslechneme hlas Ladislava Freje, který se ujal Palahniukova doslovu, jež je příjemnou tečkou za tímto kultovním dílem. Dozvíte se z něj něco málo z perspektivy samotného autora, což (jako někdo posedlý psaním a tím, jak knihy vznikají) vždy ocením. 🙂

Atmosféru audioknihy také doplňuje hudební doprovod sestavený z drsných tónů elektrické kytary, přesně takových, které byste čekali v pozadí krvavé rvačky.

Nečekejte jednorožce a barevnou duhu, místo toho se připravte na pořádnou jízdu s hlubokou výpovědí, která vás nenechá vydechnout a nedá vám spát. Pokud jste slabší povahy, možná vám Klub rváčů nebude tak úplně sedět, ale na druhou stranu přijdete o originální reflexi konvencí a prázdnoty lidské existence.

P.S. Děkuji OneHotBook za další skvělý audioknižní zážitek. 🙂

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.