Tokijská mozaika (a jedna kočka)

Někdy se nechám ke čtení knihy či poslechu audioknihy zlákat jen a pouze obálkou, což byl přesně případ titulu Kočka a město od Nicka Bradleyho. Vždyť se na tu obálku podívejte (foto v článku), je prostě nádherná, dýchá z ní japonský zen a také příslib magické snovosti příznačné pro japonskou literaturu. Co se ale pod obálkou Kočky a města skrývá a jak se tahle vícehlasá povídková audiokniha podařila? O tom jsem se rozepsala v recenzi.

Kdybych nevěděla, že je Nick Bradley Brit, považovala bych bez mrknutí oka Kočku a město za dílo japonského autora. Nejenže se děj odehrává v Tokiu a je oslavou japonské kultury, ale stylem psaní i tématy silně evokuje takové autory japonské literatury jako Haruki Murakami. Nenechte se tedy oklamat západně znějícím jménem autora, Kočka a město je milostným dopisem Japonsku se vším všudy.

Tokio nazývá svým domovem třicet milionů lidí a Kočka a město dává hlas několika málo z nich v navzájem propletených povídkách. Mozaiku příběhů a nitky osudů obyvatel města nenápadně propojuje kaliková kočka se zelenýma očima, která sklouzne do světa z potetovaných zad mladé ženy, a motiv blížící se olympiády (ano, té olympiády, která se loni neuskutečnila). Je tu bezdomovec, který přespává ve zkrachovalém kapslovém hotelu, americká překladatelka do japonštiny ztracená v cizí kultuře, tatér, který zdobí těla členům Yakuzy, smíšený pár Angličana a Japonky, které spojuje vzájemná láska, ale rozdělují kulturní zvyklosti, slavný spisovatel sci-fi povídek, či muž, který trpí agorafobií a nikdy neopouští svůj byt. Ti všichni jsou jen zrnkem písku v moři obří pulzující japonské metropole, a ačkoli jsou neustále obklopeni neúnavně proudícím davem lidí, trápí je pocity osamělosti a vykořeněnosti. Pro každého z nich znamená Tokio něco jiného – domov, vězení, nekonečné možnosti, bludiště, peklo či ráj na zemi, bezvýchodnost, příležitost… – a s každou další povídkou tak vzniká barvitá tapiserie města a lidí, kteří v něm žijí své životy.

Kočka a město však není typickou povídkovou sbírkou. Neuslyšíte oddělené krátké příběhy, které spojuje společné téma Japonska, nýbrž povídky, které se snově přelévají jedna do druhé. S každou další povídkou se mozaika roztahuje do šíře a do hloubky a vy nacházíte překvapivé souvislosti i tam, kde byste je nečekali. Narážíte jen tak mimochodem na postavy hrající hlavní roli v jiných povídkách či pouze zmíněné jinou postavou a dozvídáte se o jejich osudech, aniž by vám autor přímo naservíroval jejich jméno či potvrdil, zda je ona postava skutečně tou, o které se někdo zmínil několik povídek předtím. Při poslechu Kočky a města se zkrátka vyplatí dávat si pozor na každičký detail, protože o to bohatší pak váš celkový zážitek z příběhu bude. A tím vším se nenápadně vine stužka snové a magické japonské poetiky a jedna tajemná tříbarevná kočka.

Povídková sbírka přímo vybízí audioknižní vydavatelství k vytvoření vícehlasé audioknihy a OneHotBook tuto pobídku samozřejmě nenechalo bez povšimnutí. Kočku a město svěřil režisér Hynek Pekárek hned třem interpretům, kteří se střídají nejen v četbě povídek, ale někdy i dialogů. Ondřej Brousek, Pavla Beretová a Otakar Brousek ml. mají natolik rozdílné hlasové projevy, že svými hlasy pomohli Bradleymu dotvořit jeho symbolickou snovou mozaiku osudů obyvatel jednoho obrovského města. Střídání interpretů také pomáhá posluchači mezi jednotlivými povídkami snadno rozlišovat, což v případě nějakých třinácti čtrnácti příběhů plných bezpočtu postav přijde vhod.

Něco málo přes deset hodin poslechu doplňuje také hudební podkres nesoucí se v duchu tradiční japonské hudby, který báječně dokresluje atmosféru děje a přenese posluchače do země vycházejícího slunce. Potěší také různé zvukové efekty, kterými se OneHotBook nebojí ozvláštnit zážitek z poslechu (například v povídce Zkopírovaná kočka).

Osobně pro mě byla Kočka a město milým překvapením. Nemůžu sice říct, že jsem celému tomu propletenému živoucímu obrazci lidských osudů porozuměla ani zdaleka tak, jak bych mohla po dvou nebo třech přečteních, a občas jsem se ztrácela v moři postav stejně, jako bych nejspíš zabloudila v samotném Tokiu, na druhou stranu mě ale okouzlila ona jemná magická poetika Japonska a bavilo mě nacházet skryté souvislosti, kterých je v textu opravdu plno. Hledáte-li tedy něco nevšedního k poslechu, Kočka a město by vás mohla okouzlit stejně jako mě. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.