To tedy bylo PSYCHO

Nemusíte být zrovna příznivcem strašidelných příběhů, ale vsadím se, že o Psychu jste už určitě slyšeli. Psychologický horor z pera amerického spisovatele Roberta Blocha proslavila především mistrná filmová adaptace Alfreda Hitchcocka a udělala tak z Normana Batese a jeho matky nezapomenutelné postavy žánru. Přinejmenším tu scénu odehrávající se ve sprše zná každý. Původní předloha si však také zaslouží pozornost a my si ji díky vydavatelství OneHotBook můžeme pustit do uší. Jak se audiokniha vydařila, se dozvíte v recenzi.

Jelikož jsem hrozný strašptytel a většinu hororových snímků stejně strávím pod dekou, kultovní Hitchcockův film jsem neviděla. Mnohem radši horory čtu nebo poslouchám, a tak jsem uvítala novinku, že mé oblíbené audioknižní vydavatelství OneHotBook chystá Blochův román Psycho v podání Kajetána Písařovic.

Necelých pět hodin poslechu nabízí překvapivě rozvětvený příběh hned s několika hlavními postavami. Seznámíme se s Normanem Batesem, samotářským obrýleným tlouštíkem, a jeho drahou nemocnou matkou, kteří v ústraní vedou malý motel. A pak je tu Mary Craneová, mladá žena, která chce začít nový život a finanční částka, která jí nepatří, ale náhodou se jí ocitne v rukou, by jí v tom mohla pomoci. Na útěku před spravedlností však zabloudí a před bouřkou ji zachrání právě Batesův motel. I když „zachrání“ nejspíš není to pravé slovo, protože jak tušíte, Batesovi nejsou tak neškodní, jak se na první pohled zdají…

Každý se občas trochu zblázní,“ řekne Norman Bates Mary. Tahle věta krásně vystihuje příběh, který Robert Bloch vypráví. Lidská psychika je nevyzpytatelná a i ta nejpokřivenější povaha se může skrývat pod známým a sympatickým obličejem vašeho souseda či příbuzného nebo třeba prodavačky, u které si každé ráno kupujete rohlíky. A to, co se skrývá pod skořápkou plachosti neškodného mamánka Normana Batese, je tedy pořádné Psycho.

Robert Bloch tak umožňuje čtenářům a posluchačům audioknihy proniknout mnohem hlouběji, než filmová adaptace dovolí, tedy do samotné Batesovy duše. Jakkoli se audioknižní verze řadí spíše mezi kratší, dostane se vám fascinujícího ponoru do osobnosti duševně nemocného člověka, kterého jednu chvíli budete litovat, vzápětí se ho bát, nesnášet ho a nakonec jím tak trochu opovrhovat. Zajímavostí je, že se prý Bloch při psaní Psycha inspiroval skutečným příběhem „Plainfieldského řezníka“ Eda Geina, který v minulém století v americkém státě Wisconsin zavraždil brutálním způsobem mnoho žen. Pokud byste tedy „rádi“ zavítali do mysli takového člověka a dozvěděli se, co se mu asi honí hlavou, rozhodně sáhněte po Psychu.

Naraci celé audioknihy svěřilo OneHotBook Kajetánu Písařovic, který už jako Brady Hartsfield z Kingovy trilogie o Mercedesovém vrahovi prokázal, že vyšinutí psychopati jsou jeho parketa. V Psychu to však rozjíždí ještě o něco víc a dělá tak z audioknihy velmi intenzivní zážitek. Atmosféra, kterou Písařovic dokáže jen pomocí hlasu vykouzlit, je neuvěřitelně silná. Nejvíce si vyhrál právě s Batesem a jeho matkou, ale umně a pohotově se převtělil i do dalších postav – nechtěné zlodějky Mary, její sestry Lily, která po Mary pátrá, Maryina přítele Sama, detektiva pojišťovny Arbogasta a šerifa, který (ne)vyšetřuje Maryino zmizení. Písařovic se nebojí skutečného hereckého výkonu a emocí, které postavy v dané scéně prožívají, a vy se díky jeho geniálnímu projevu budete pořádně bát.

Psycho doprovází také originální hudební podkres a předěly mezi jednotlivými částmi příběhu. Ani zde si OneHotBook nenechalo utéct příležitost, aby napjatou či mrazivou atmosféru děje ještě více podpořili a nechali ji pomalu doznít, než se pustíte do další kapitoly.

Audioknihu Psycho tak spolu s Kingovým To bez váhání stavím na první příčku hororových audioknih a už se těším na další strašidelný nášup. OneHotBook má v tomhle žánru prostě šťastnou ruku. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.