Dnešní doba je krásná v tom, že nám naši oblíbení umělci nejsou tak vzdálení, jak by se mohli zdát. Mohou pobývat třeba někde v Africe, ale internet už je skoro všude a kdo ho nepoužívá, škodí sám sobě. To pochopili i spisovatelé, a tak spoustu z nich můžete sledovat na sociálních sítích.
Ať už se třesete nedočkavostí, co váš oblíbenec vyplodí za další knihu, nebo vás fascinuje proces vzniku díla či prostě jen rádi „šmírujete“ a jste v obraze, pak se určitě zkuste porozhlédnout na Twitteru, zda tam ten váš spisovatel nemá založený účet. Twitter je totiž jako stvořený pro krátká povzdechnutí si, oznámení, pochlubení se, sdílení fotek a myšlenek, zkrátka všeho, co by pan spisovatel / paní spisovatelka rádi ukázali svým fanouškům.
Pro inspiraci vám povím, koho sleduju já.
J.K. Rowlingová
JKR byla první, koho jsem si do nově založeného účtu přidala. V té době toho ale ještě moc nenatwítovala. Pamatuju si, že byly doby, kdy se o každém jejím novém tweetu psaly celé články třeba v The Guardian. Dneska už ale Joa tweetuje pravidelně a často, a také jméněm Roberta Galbraitha, fiktivního autora detektivní série o Cormoranu Strikovi. Občas si Joa ze svých followerů dělá legraci (přitopí pod kotlem či nahodí udici a její fanoušci se míní zbláznit), jindy zase tweetne o tom, jaké to je být spisovatelem, co zrovna chystá nebo přihodí nějakou zajímavost o Harrym.
Stephen King
Mistra hororu mám spíš radši pro jeho nehororové příběhy (tak třeba novely ve Čtyřech ročních obdobích nebo Srdce v Atlantidě a taky Temná věž) a vůbec nejraději mám jeho předmluvy nebo doslovy k jeho příběhům. (O psaní: Memoáry o řemesle jsou takovým velkým doslovem/předmluvou.) Na Twitteru se King rozepisuje ale také o seriálech, filmech, občas přihodí něco z hudební scény či svůj komentář k současné kultuře. Je docela zajímavé sledovat, co si myslí téměř sedmdesátiletý King o současné popové hudbě nebo o moderních trendech. A tweetuje samozřejmě také o psaní nebo o příbězích, které má rozečtené.
Joe Hill
Joe Hill je syn Stephena Kinga. Potatil se, jenom je o dost víc geek. Na jeho Twitteru si toho všimnete hned. Tenhle spisovatel (Vánoční říše, Černá krabice, Rohy…) a komiksový scénárista (série Zámek a klíč) tweetuje o fantasy filmech, hororech, komiksech, knihách… Doufám jen, že utweetne víc i o tom, co píše. Zrovna nedávno si posteskl, jak je přepisování první verze románu na nic, ale že radši přepisuje mizernou první verzi než verzi, která je docela v pohodě.
Kristopher Jansma
Po přečtení Neměnnosti leopardích skvrn jsem s nadšením zjistila, že i Kristopher Jansma má Twitter. Hned ten den, co jsem si ho připadala, tweetnul o tom, že zrovna píše svůj druhý román, takže jsem byla na vrcholu blaha. Jestli ta knížka bude tak dobrá jako Neměnnost a jestli bude znovu o spisovatelích, pak mu s radostí padnu k nohám. 😉 Navíc je to sympaťák.
Neil Gaiman
Gaiman tweetuje hodně, několikrát denně. Skvělé na tom je, že nejčastěji tweetuje právě o psaní nebo příbězích obecně. Jeho cvrlikání je plné humoru, jindy zase na vás vyskočí nějaké Gaimanovo moudro o psaní. Takový ten suchý humor ale převládá. Gaiman retweetne třeba i to, že o něm někdo napsal: „Myslím, že by měl psát rychleji a nechat se ostříhat.“
A jaké spisovatele sledujete na Twitteru vy? Popřípadě jaké byste rádi sledovali, kdyby měli Twitter? 😉
P.S.: Když už jsme u toho Twitteru, já jsem tam taky. 😉
*Použité fotografie: náhledový obrázek: marek.sotak, na základě licence CC BY 2.0, flickr.com
No radši sleduji na Twitteru české účty (do streamu mi angličtina nesmí), takže by se mi tam hodilo mít nějaké české spisovatele 😀 On ten Twitter u nás ještě není tak provařený, ale prý to bude tenhle rok hit, tak snad se tam ještě nějací objeví.
Ale pan Neil Gaiman teda vypadá zajímavě.
Já na toho svého českého spisovatele na Twitteru pořád ještě čekám. Pár jich tam je, ale nikdo netweetuje tak, abych měla důvod ho sledovat. Třeba Radka Denemarková tam hází jen suchá oznámení, na jaké akci ji můžeme vidět a tím to končí. Filip Doušek se po Hejnu ptáků odmlčel. Za sledování stojí snad Jana Šrámková (od které jsem ale v životě nepřečetla ani písmenko)… Ach jo. 😀