Slyšíš volání netvora?

Jsou příběhy, které jejich vypravěči nestihnou či nemohou vyprávět, a proto si hledají jiné vypravěče. Tohle byl případ Volání netvora, příběhu, který spisovatelka Siobhan Dowdová kvůli své vážné nemoci nikdy nenapsala. Její koncept se však dostal k Patricku Nessovi a skrze něj si našel cestu ke čtenářům, později i divákům (zrovna teď si na Volání netvora můžete zajít do kina) a nakonec i audioknižním posluchačům. My se v téhle recenzi zaměříme na audioknižní zpracování, které má na svědomí nakladatelství OneHotBook.

Třináctiletý Conor žije v Británii se svou vážně nemocnou mámou, jeho táta má novou rodinu v Americe a na Conora si sotva udělá čas, ve škole se s ním spolužáci buďto nebaví nebo mu ubližují a navíc se pohádal se svou nejlepší kamarádkou. Do toho se u nich doma objeví Conorova babička, s níž si Conor vůbec nerozumí, a jedné noci, sedm minut po půlnoci, ho navštíví netvor v podobě velkého tisu rostoucího za domem. Conor z něj však strach nemá, protože upřímně, má na starosti mnohem závažnější věci. Netvor vypráví Conorovi tři příběhy a poté chce, aby mu Conor vyprávěl čtvrtý. Pravdu. Jenže co když je říct pravdu to nejděsivější a nejtěžší, co můžete udělat?

Volání netvora je hluboce lidský příběh, který nemusí být napsán složitým jazykem ani nemusí mít stovky stran, aby se vás dokázal dotknout. Vypráví o příbězích, těch, které slýcháme nebo si navzájem vyprávíme, a také těch, které říkáme sami sobě, ať už jsou pravdivé nebo ne. Někdy totiž potřebujeme lhát, abychom nemuseli čelit kruté pravdě. A někdy říct pravdu opravdu bolí.

Audiokniha vás ihned vtáhne svým atmosférickým zpracováním a něco přes čtyři hodiny poslechu uteče rychleji, než by se vám líbilo. Já si tenhle příběh vyposlechla „před spaním“ (takový byl alespoň původní plán) a nakonec jsem zjistila, že už je dávno po půlnoci a já stále poslouchám s očima dokořán a na spánek nemám ani pomyšlení. Síla příběhu mi to nedovolila. Musela jsem Volání netvora doposlouchat do konce a pak si ještě obrátit polštář, protože jsem ho měla celý mokrý od slz. 

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/314226672″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Interpretace se chopil můj oblíbenec Jan Vondráček, který tento temný, smutný a zároveň krásný příběh dokázal svým hlasem přivést k životu. Z jeho úst vyznívá atmosfericky a skvěle se doplňuje s tajemnou hudbou evokující Conorův boj sama se sebou. Vondráček také odlišuje hlasy jednotlivých postav, zvlášť Conora a netvora, takže vám usnadňuje orientaci v tom, kdo zrovna promlouvá. Zvlášť se mi zamlouvalo, jak si poradil s netvorem – jeho hlas duní a bručí a zní přesně tak, jak by netvor z dávných časů znít měl. 

Takže verdikt je jasný. Pokud zrovna nemáte nic na práci, sáhněte po Volání netvora. Poslech je to sice krátký, zato velice silný a lidský, a můžete si být jistí, že vás chytne a nepustí. Chcete znát Conorovu pravdu? Pak navrhuju začít audioknihou, která vás okouzlí svou hutnou temně pohádkovou atmosférou nebo i knihou (má úžasné ilustrace od Jima Kaye, který také nově ilustruje i potterovské knihy). A nakonec si zajděte na film, který také stojí za to vidět (ale stojím si za tím, že tenhle příběh je lepší užít si nejdříve ve formě písmenek než filmových záběrů).

P.S. Děkuji OneHotBook za další skvělý audioknižní přírůstek. 🙂 

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. lucie napsal:

    Ahoj Markétko. Už jsem o té knížce také slyšela a chystám se na ni 🙂

    • Markét napsal:

      Jé, Lucka, ahoj. 🙂 Knížku určitě doporučuju, má úžasné atmosférické ilustrace. Audiokniha je taky výborná a film… no, u toho jsem ronila potoky slz. 😉 Tak ať se líbí! (A doufám, že se letos uvidíme na Bartoničce, abychom to mohly probrat). 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.