Skoro vždy je to někdo blízký

Detektivky a krimi žánr vlastně vůbec nečtu, zato si to vždy vynahradím audioknihami, které mi dávají na výběr z velkého množství spisovatelských jmen z různých zemí. Do téhle rozrůstající se kolekce přibyl nový kousek od vydavatelství OneHotBook, detektivka odehrávající se v Oxfordu s názvem Někdo blízký od Cary Hunterové. Stojí tahle audioknižní bestsellerová krimi chlubící se nadšenými ohlasy opravdu za poslech? Více v recenzi.

Přiznám se, že jsem o Caře Hunterové a její sérii detektivek z Oxfordu v hlavní roli s inspektorem Adamem Fawleym nikdy neslyšela, což byl také jeden z důvodů, proč jsem se pustila do poslechu. Ráda dávám šanci mně neznámým autorům, protože nový hlas i nový úhel pohledu není nikdy na škodu. Třeba takového Petera Maye už mám docela prokouknutého. A musím říct, že Cara Hunterová mě příjemně překvapila svým přímým až syrovým stylem vyprávění, který vám nemaže med kolem pusy, ale jde přímo k jádru věci a ještě hlouběji.

Někdo blízký je prvotinou autorky, ačkoli to na způsobu, jakým čtenáři i posluchači Cara Hunterová příběh servíruje, není vůbec poznat. Její vypravěčský styl je sebevědomý, střídmý, bez zbytečných kudrlinek, což dává vyniknout mrazivému ději, který se točí okolo zmizení osmileté Daisy a obecně kolem otázky rodičovství.

Daisy údajně zmizela ze své vlastní narozeninové oslavy a okamžitě se rozbíhá pátrání vedené inspektorem Adamem Fawleym, který sám nedávno přišel o svého syna a Daisyin případ tyto pomalu se hojící rány opět otevírá. Vyšetřování v podání Cary Hunterové působí velmi realisticky, nechává posluchači mnoho prostoru pro domýšlení si souvislostí a ukazuje případ zmizení dítěte nejen z pohledu oxfordského vyšetřovacího sboru, ale také z pohledu médií a běžných lidí na sociálních sítích. Kromě děje plného vyslýchání a vyšetřování možných vodítek jsou tu také pasáže obsahující komentáře uživatelů na Facebooku či Twitteru a další střípky z dění na internetu. Nechybí ani klasičtí internetoví trollové a házení viny na všechny strany, z čehož mě vždycky zaručeně mrazilo v zádech, protože se zde Hunterové podařilo do puntíku vystihnout klady i zápory internetové anonymity a přesvědčení, že my a nikdo jiný víme všechno nejlíp.

Honza Hájek

Někdo blízký je podmanivým psychologickým thrillerem s krimi zápletkou, který se soustředí na vztahy v rodině, téma rodičovství a vztahů rodičů s dětmi. Ve středu zájmu je samozřejmě otázka, zda za Daisyným zmizením stojí její matka, kterou spíše zajímá, co si o ní myslí okolí, nebo otec, který zdánlivě hraje roli rodiče milujícího svou „princezničku“, ale má nemnohá zvrácená tajemství. A co Leo, zakřiknutý Daisyin bratr? Kromě toho tu máme samotného Adama Fawleyho, který před několika měsíci přišel o syna, a jeho kolegu z vyšetřovatelského sboru, jehož žena je po několika potratech opět těhotná a oba doufají v založení rodiny. Toto téma nakonec vyústí v závěr, který mi sice připadal docela nereálný a zbrklý, ale zato překvapivý a vedoucí k zamyšlení.

Magdaléna Borová

Někdo blízký je dvouhlasou audioknihou, jejíž interpretace se zhostil Honza Hájek a Magdaléna Borová. Pro oba je to vůbec první spolupráce s vydavatelstvím OneHotBook, ale troufám si tvrdit že určitě ne poslední. Honza Hájek hlubokým podmanivým hlasem předčítá většinu audioknihy a daří se mu svým niterným projevem posluchače téměř zhypnotizovat k poslechu ještě další a další a další kapitoly. Někdy mi trochu chybělo nějaké výraznější rozlišení mezi dialogy a ostatním vyprávěním, ale na druhou stranu to není nic, co by se nedalo domyslet z kontextu. Magdaléna Borová sice nedostala tolik prostoru, zato odvedla výbornou práci při seznamování posluchače s diskuzemi na sociálních sítích a událostmi, které předcházely zmizení Daisy.

K mrazivé až melancholické atmosféře vyprávění přispívá také pečlivě vybraný hudební podkres, který z náladového pomalého klavírního partu přechází do energičtějších melodií elektrické kytary doprovázené bicími.

Vzato kolem a kolem, série o inspektorovi Fawleymu je rozhodně zajímavým přírůstkem do už tak rozsáhlého žánru a já doufám, že OneHotBook se pustí i do dalších dílů (druhý Fawleyho případ s názvem V temnotě by měl vyjít knižně někdy v dubnu v nakladatelství Host). Někdo blízký, i když má nějaké ty drobné mouchy, na další pokračování určitě dokáže navnadit. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.