Připravte si kníry, Mortdecai je tady

Když už máme ten listopad, pojďme si povídat o knírech. Řeč bude o kníru tak řečeného Charlieho Mortdecaie, trochu netypického hrdiny-vyšetřovatele ve věci jedné velice podezřelé vraždy. Tak tedy, tady je má recenze na audioknihu Mortdecai: Záhadný případ s knírem od Kyrila Bonfiglioliho. 😉

I knír může být hlavním hrdinou příběhu, a tak se v tomto audioknižním humorném příběhu dočkáte nejen Charlieho Mortdecaie, ale i eskapád chlouby rostoucí pod jeho nosem. A teď už nejspíš tušíte, že tahle audiokniha vybočuje z řady příběhů především s thrilerovým nádechem, ke kterým píši recenze nejčastěji. Nenechte se ale zmýlit, i v Mortdecaiovi: Záhadném případu s knírem není o detektivní zápletku nouze. Jenže… poněkud jinak.

V téhle audioknize se řeší vraždy s humorem. Charlie Mortdecai je totiž aristokratik každým coulem a po aristokraticku také řeší případ podivného úmrtí profesorky jedné oxfordské koleje, které je nadmíru podezřelé. A stejně jako pan Mortdecai se i vyprávění nese ve velice svérázném, neotřelém a originálním duchu. Očekávejte úsměvné eskapády doprovázené kořením v podobě cynického humoru, nemilá setkání s chlápky v černých oblecích, klasifikaci bankovních úředníků nebo tajemná slova skrytá v řeckých klikyhácích. 

mortdecai audiokniha

 

Jazyk vyprávění je nezaměnitelný a možná snad už ani nemusím zmiňovat, že nakladatelství OneHotBook opět bravurně vybralo toho nej vypravěče, jakého jsme si mohli jen přát – zkušeného Lukáše Hlavicu. Bonfiglioliho styl je plný potenciálních nástrah a někdy až parodické strefování se do detektivního žánru je tak okořeněné složitými větnými kostrukcemi, suchým britským humorem a vůbec, netradičním vyjadřováním. Lukáš Hlavica však přes tyto překážky skáče s takovou lehkostí, až je opravdu radost ho poslouchat. Dokonce z těchto zvlášností, které by mnohým čtenářům či posluchačům mohly vadit, dokázal udělat přednosti celého příběhu.

Lukas_Hlavica_OneHotBook

Můj první dojem z Mortdecaie mě málem odradil od poslechu, ale jsem ráda, že jsem se nenechala ovlivnit. Do audioknihy jsem se totiž pustila, aniž bych o ní předem něco věděla. Tušila jsem jen, že existuje filmová verze a že mi v ní Johnny Depp ztvárňující právě Mortdecaie lezl neuvěřitelně na nervy. S tímhle jsem začala poslouchat a ponořila se do moře aristokratických odboček, netradičního stylu vyprávění a příběhu, který se kdovíproč neustále motal kolem kníru. Jenže pak se do toho zamotala podivná nehoda alias vražda, a byla jsem chycená. 

Vděčím za to především virtuozitě, s jakou se Lukáš Hlavica zhostil interpretace. Dokázal zkrátka příběh uchopit tak, aby vše vyznělo tak, jak má a ještě lépe, a nechal tak rozpačitou filmovou verzi Mortdecaie (a myslím, že i tu knižní) daleko za sebou. Je radost sledovat, s jakou lehkostí se Hlavica do Mortdecaiových skopičin vžil. 

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/227595432″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

To vše doprovází šibalský hudební doprovod, který atmosféru příběhu skvěle podtrhuje. Jen málokdy hudební znělky v audioknihách poslouchám déle než pár vteřin, ale v téhle audioknize jsem si je s chutí doposlechla do konce kapitoly. 

Pokud tedy už máte dost „vážných“ detektivek a hledáte něco odlehčeného, netradičního nebo zkrátka jiného, mohu vám Mortdecaie víc než doporučit. Kdy naposledy jste se u detektivního případu tak nasmáli? 🙂

P.S: Děkuji skvělému OneHotBook za recenzní kousek a zásobení kvalitními audioknihami. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.