Příběhy, které nikdy nekončí

Bez nadsázky můžu říct, že Nekonečný příběh byl neodmyslitelnou součástí mého dětství. Sice ve své filmové podobě, ale což. Ležela jsem spolu s Bastiánem na břiše zašitá kdesi na půdě školy a prožívala spolu s ním Átrejova dobrodružství. (A také nekontrolovaně a hystericky brečela u TÉ scény v bažinách, co vám budu povídat.) Nekonečný příběh také konečně vychází jako audiokniha pod taktovkou vydavatelství OneHotBook, takže je vám asi jasné, že jsem u toho rozhodně nemohla chybět. Jak audioknižní zpracování dopadlo? Dozvíte se v recenzi. 🙂

Každý čtenář nejméně jednou zatoužil po tom, aby jeho oblíbená kniha nikdy neskončila. Nekonečný příběh… není to lákavá představa? Ale vždyť my už jeden takový Nekonečný příběh máme. Napsal ho v roce 1979 německý spisovatel s úžasnou fantazií Micheal Ende a v roce 1984 jsme se do příběhu o příbězích a fantazii ponořit ještě ve filmové adaptaci.

Jestliže ale znáte pouze filmovou adaptaci (o navazujících filmech z let 1989 a 1994 se tu nezmiňuju, protože upřímně, ty filmy nestojí za nic a sám Micheal Ende se od nich distancoval), Nekonečný příběh, tak jak ho Ende napsal, vás možná dost překvapí. Film totiž jen klouže po povrchu knižní předlohy a zpracovává jen část celého příběhu a po doposlechnutí audioknihy musím říct, že také opomíjí to nejpodstatnější – poselství Nekonečného příběhu. Takže pokud milujete fantazii, příběhy, vyprávění a dobrodružství, neváhejte ani minutu a vydejte se do Fantázije. Tenhle příběh nezestárl a troufám si říct, že nezestárne nikdy.

Bastián Balthazar Bux je nesmělý kluk, který se před spolužáky, kteří ho šikanují, schová v antikvariátu a ukradne tam knihu nazvanou Nekonečný příběh. Místo, aby seděl v lavici spolu s ostatními dětmi, zavře se na zaprášené půdě školy a začte se do příběhu o říši Fantázie, kterou pohlcuje Nicota. Bojovník Átrej, který je dítětem stejně jako Bastián, je jedinou nadějí na záchranu Fantázie a její vládkyně Dětské císařovny. Bastián si však čím dál víc uvědomuje, že není pouhým čtenářem a že se celý Nekonečný příběh týká také jeho a osud Fantázie leží i v jeho rukou. Jenže záchrana celé říše je jen začátkem a Bastiána čeká mnohem temnější cesta do vlastního nitra a zpátky domů. Dokáže si Bastián uvědomit, co je opravdu důležité?

Nekonečný příběh však nelze shrnout pouhou synopsí, ten se musí prožít a projít od začátku do konce spolu s hrdiny a mnohými nezapomenutelnými postavami, jakými jsou právě Átrej, létající drak Falco, kamenožrouti, jezdci na závodních slimácích či obří nihilistická želva Morla. Říká se, že je to příběh pro děti, já si ale dovolím nesouhlasit. Jako dospělá jsem si celé dobrodružství i s jeho hlubokým přesahem užila o dost víc a odnesla si o mnoho víc, než když jsem se jako dítě zajímala spíše o děj, který ubíhá slušným tempem a vezme vás do všech koutů Fantázije i lidské představivosti.

Pro mě je Nekonečných příběh Micheala Endeho vyprávěním o tom, co pro nás příběhy znamenají a že při čtení nejsme jen čtenářem, ale jsme také i příběhem. Pokud se na příběhu nepodílíme a neoživujeme ho svou vlastní představivostí, vše pohltí Nicota a příběh zmizí. Tento fantaskní román je nádhernou metaforou lidské fantazie, která neznevažuje snění a představování si, právě naopak v nich vidí životodárnou esenci našich životů. Když je nám nejhůř, máme se vždy kam vrátit, a slovy Picassa: „Vše, co si dokážete představit, je skutečné. “ Jako děti něco takového bereme jako samozřejmost a kreativně se vyjádřit je naší přirozenou součástí, v dospělosti to však kamsi vymizí a my občas zapomínáme, že existuje i čirá dětská radost z toho, že si dovolíme snít. Vždyť nejen v knihách a příbězích se prolíná skutečný svět s tím fantazijním.

Do role interpreta vybralo OneHotBook Jana Vlasáka, kterého jsem si pochvalovala už v Soumraku dne, české sci-fi sáze Mycelium či audioknižním Maigretovi. V Nekonečném příběhu jsem ho však měla šanci poslouchat i v úplně jiné poloze a velice mile mě to překvapilo. Jako vypravěč tohoto příběhu plného fantazije je vynikající. Představte si svého dědečka, který vám před spaním čte tenhle fascinující příběh, vypráví ho, jako by to byla jediná věc, na které teď záleží, v napínavých pasážích čte tak, že byste v té chvíli neusnuli, ani kdybyste chtěli, v pasážích smutných čte pomalu, až vás z toho bolí u srdce, a když si bere na paškál jednotlivé prapodivné postavičky a obyvatele Fantázije, každá z nich je jiná a má díky jeho hlasu svůj vlastní charakter.

O jeho zapálenosti hovoří i tento výrok Jana Vlasáka o natáčení audioknihy: „V audioknize jsou vděčné situace, které si při čtení můžete vychutnat. Já si dopředu nepřipravuju, jak bude mluvit třeba drak Falko, ale když se dostanu do té nálady, tak mě to v tu chvíli prostě musí napadnout. Nijak vědomě to nezkouším. Když sami čtete pohádky dětem, taky nepřemýšlíte, jak budete dělat šprýmy coby kašpárek… Prostě vás najednou něco napadne a už to tak děláte. Nechávám to na momentálním impulsu a nápadu, a když se mi to líbí, tak v tom pokračuju. Abych byl konkrétnější: v Nekonečném příběhu jsou například takoví dva staří skřítci, zapálený vědec a jeho žena. On zkoumá oblast, ze které se nikdo nevrátil – tudíž je strašně horlivý, aby o té oblasti získal nějaké vědomosti. Takže mi z toho vyplynulo, že mluví poněkud křečkovitě…“

Nesmí chybět ani hudební doprovod, který tentokrát pracuje s jednou výraznou melodií, kterou uslyšíte v mnoha variacích doplňujících děj a přecházení z reálného světa (střízlivější tóny) do toho magického (odvážnější a kreativnější variace). Jako „soundtrack“ Nekonečného příběhu zde hudba funguje skvěle a já jí věnovala o dost víc pozornosti, než obvykle věnuji hudbě v jiných audioknihách.

A už jsem se zmínila o parádní obálce, jejímž autorem je český výtvarník Přemek Ponáhlý? 🙂 Vzato kolem a kolem, na téhle audioknize jsem nedokázala najít nic, co by mi nějakým způsobem kazilo požitek z poslechu. Vlastně můžu s klidem říct, že pro mě je dokonalá.

P.S. Děkuji OneHotBook za možnost zavítat do Fantázije kdykoli, kdy mě realita dožene. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.