Podvolení Michela Houellebecqa

Jméno francouzského spisovatele Michela Houellebecqa je v literárních kruzích poměrně známé, ať už je to literárními kvalitami jeho děl nebo jejich poněkud provokativní tematikou. Moje první setkání s ním ale bylo formou audioknihy. Nakladatelství OneHotBook vydává jeho nejnovější (a nejprovokativnější) knihu Podvolení a vy si teď můžete přečíst, jak to v mých očích dopadlo. 😉 

Román Podvolení k sobě poutá pozornost zejména výběrem tématu, který je v současnosti aktuální a možná i trochu kontroverzní. Kamkoli jdete, tam se vede debata o islámu, jeho věřících a o tom, jak jejich vírá ovlivňuje evropské země (samozřejmě včetně otázek uprchlíků, teroristických útoků a kulturních zvyků, které jsou spoustě Evropanům proti srsti). Houellebecq tohle téma ale zpracoval trochu jinak, než bychom čekali.

Podvoleni_audiokniha_OneHotBook

Jestliže myslíte, že vás čeká téměř postapokalyptická vidina hroutícího se světa pod nadvládou muslimů a islám válcující státy vlnou násilí či podobné „dramatické“ události, pak vás Podvolení překvapí. Příběh se odehrává v roce 2022 a Houellebecq v něm domýšlí, jak by asi vypadala Francie pod vládou muslimského prezidenta a vlády, kdy při volbách francouzští politici podpoří muslimského kandidáta, aby se na prezidentský post nedostala kandidátka extrémní pravice. 

Islamizaci Francie sledujeme očima vypravěče – univerzitního profesora literatury. Je to člověk osamělý, tápající, hledající své místo ve světě. Z jeho úhlu pohledu vidíme pozvolna se měnící francouzskou společnost (čili opravdu žádná apokalypsa), dopady, které konvertování Francie k islámu má a tím vnímáme i Houellebecqovy narážky na současný stav společnosti a její směřování do budoucna. Co Podvolení dokáže mistrně, je přimět vás občas stopnout audioknihu a zamyslet se. 

Podvolení tak trochu klame tělem. Navenek se prezentuje jako šokující kontroverzní příběh, pokud se ale ponoříte do vyprávění, zjišťujete, že román má hned několik rovin a toho šokujícího tam zase tolik není (tedy ne tak, jak byste čekali). Podvolní šokuje spíše intelektuálně, svou hloubkou a tím, že se dokáže měnit jako chameleon. Jednou máte pocit, že posloucháte erotický román, jindy zase esej o literatuře a potom najednou politické pojednání či satiru. Dohromady to vytváří zvláštní kombinaci, které jsem osobně musela dát čas, než jsem si utvořila názor a srovnala si své myšlenky a pocity ohledně poslechu a zážitku z této audioknihy. 

Můj první dojem byl zmatek (možná způsobený tím, že tohle bylo mé první setkání s Houellebecquem). Netušila jsem, co si myslet a o čem příběh vlastně vypráví. Teprve až se audiokniha chýlila ke konci, mi to začalo dávat smysl, ale i tak jsem si musela po doposlouchání dát pár dní, než se to vše usadilo. Podvolení zkrátka musíte nechat uzrát, a teprve pak se vám odhalí v celé své hloubce. Možná právě proto to není příběh pro každého.

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/236025803″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Nakladatelství OneHotBook dosadilo do role vypravěče zkušeného Igora Bareše, mého audioknižního oblíbence. Volba to byla opět skvělá, protože Igor Bareš si s rozervaným hrdinou hravě poradil a dokázal svým vyprávěním postihnout všechny roviny románu, a nejlépe zejména existenciální krizi hlavní postavy. Zvlášť při té rovině erotické (která je chvílemi velice explicitní) jsem ho hodně obdivovala. Zkrátka profesionál. 🙂

Podvolení doprovází i hudba, velice atmosférická koláž různých zvuků, ze které mně šel mráz po zádech. Tenhle doprovod dokázal téma díla podtrhnout opravdu výborně. 

Myslím, že Podvolení má náročnějším posluchačům rozhodně co nabídnout. Schválně píšu „náročnějším“, protože tohle určitě není dílo, ve kterém autor ukazuje prstem na ty, kteří jsou špatní, a chválí ty, kteří jsou dobří. Jestli Podvolení něco není, pak černobílý a prvoplánový příběh. 

A co vy? Četli jste / poslouchali jste Podvolení? 🙂

P.S. Moc děkuji nakladatelství OneHotBook za recenzní nahrávky!

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.