Opravdu si myslíte, že své nejbližší znáte?

Australská spisovatelka Liane Moriarty u nás patří již mezi zavedené autorky, zvláště po seriálové adaptaci jednoho z jejích románů Sedmilhářky. Jelikož ale literaturu určenou primárně ženám nemám zrovna v oblibě, doposud jsem byla jejími díly nepolíbená. Když se však v novinkách audioknižního vydavatelství OneHotBook objevilo Manželovo tajemství, řekla jsem si, proč to nezkusit. Podařilo se tedy Liane Moriarty mě oslovit? A jak se vydařilo audioknižní zpracování románu? Dočtete se v recenzi na audioknihu. 🙂

V jádru zápletky Manželova tajemství stojí (nepřekvapivě) strašlivé tajemství, které manžel zatajil před svou ženou Cecilií. Jejich soužití je však do doby, než Cecilia objeví na půdě starý manželův dopis, přímo dokonalé. Pak je tu Tess, které její manžel a sestřenice oznámí, že se do sebe zamilovali. A trojici žen doplňuje Rachel, které před lety někdo zavraždil dceru. Tři ženy, tři okamžiky, které hrdinkám obrátí život doslova naruby, tři osudy, které spolu zdánlivě nemají nic společného, ale nakonec se po objevení jistého dopisu propletou v jeden.

Pokud vám to připomíná již zmíněné Sedmilhářky, pak vám musím dát za pravdu. Občas jsem skutečně měla pocit, že se Manželovo tajemství odehrává ve stejném „univerzu“: v centru dění jsou ženy z vyšší střední třídy, které se snaží působit jako dokonalé hospodyňky a matky, ale pod vší tou „dokonalostí“ se potýkají se vztahovými a osobními problémy. Navíc je tu stejně jako v Sedmilhářkách záhada neobjasněné vraždy, která spolu s osudy hlavních hrdinek vytváří poutavou mozaiku. Pokud se vám tedy seriál na motivy jiného románu Liane Moriarty líbil, je tu velká šance, že vám padne do oka i Manželovo tajemství.

Osobně jsem audioknihu brala jako spíše takový oddechový poslech a nečekala od ní nic víc, což se ukázalo jako ta nejlepší strategie. Jak už jsem psala výše, nejsem totiž zrovna cílová čtenářka / posluchačka románů pro ženy a řešení manželských krizí a nevěra nepatří mezi témata, po kterých bych normálně sáhla. Do poslechu audioknihy jsem se pustila především ze zvědavosti po zhlédnutí Sedmilhářek a také kvůli oné nevyřešené vraždě. Manželovo tajemství však není žádný detektivní román ani thriller, ale společenský román určený primárně ženám. V popředí tedy není napínavé řešení dávné vraždy, ale spíše vliv, jaký měla smrt Racheliny dcery na „zúčastněné“ a „zodpovědné“. Navíc to, co se tehdy skutečně stalo, budete schopni uhodnout sami už v počátku audioknihy, takže tu o nějakém dechberoucím odhalení vraha nemůže být ani řeč. O tom ale Manželovo tajemství ani být nechce.

O úroveň víc pro mě Manželovo tajemství vynesl epilog, který vlákna osudů jednotlivých postav spojuje dohromady v zajímavých souvislostech a dokonce je i domýšlí do budoucna ve stylu „co by bylo, kdyby…“. Závěr románu je výborná tečka za příběhem, který nám ukazuje, jak málo stačí, aby naše životy nabraly zcela jiný, nečekaný směr. Audioknihu jsem tak doposlouchala s dosud nezodpovězenou otázkou, zda naše životy zcela řídí nemilosrdná náhoda, nebo je náš osud předem daný, či je všechno jen otázkou akce a reakce v nekonečném řetězci života. Manželovo tajemství trochu napoví, ale kdo ví? 🙂

Do role interpretky Manželova tajemství vybralo vydavatelství OneHotBook ostřílenou Terezu Bebarovou, která je prostě „paní vypravěčkou“ a na jejím výkonu snad nikdy nenajdete nic k vytknutí. I do Manželova tajemství se pod vedením režisérky Jitky Škápíkové pustila s profesionalitou sobě vlastní a skvěle se poslouchá i v první třetině audioknihy, která je poněkud rozvláčnější.

Nemůžu říct, jak si Manželovo tajemství vede v porovnání s jinými knihami Liane Moriarty, ale jako letní oddechovku s malým zamyšlením, jaké následky mohou mít naše činy, jsem si ji užila. Pokud jste fanouškem autorky nebo se vám líbily Sedmilhářky, myslím, že ani vy zklamaní nebudete. Jen dejte audioknize nějaký čas na rozjezd, chvíli trvá, než se v jednotlivých postavách zorientujete a vše do sebe začne zapadat.

Krásné léto! 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.