Olsenovi Zabijáci řádí v audioknize

Když detektivka, tak nejlépe ve formě audioknihy. Jedině tak to má pro mě tu správnou atmosféru a příběh si pořádně vychutnám. Tentokrát jsem si do uší pustila jednu ze severských detektivek – Zabijáky od dánského spisovatele Jussiho Adlera-Olsena a vy si můžete přečíst recenzi. 😉

Od Jussiho Adlera-Olsena jsem nic nečetla ani neposlouchala, takže to bylo mé první setkání s ním. Slýchala jsem na něj samou chválu, jenže znáte to, to-read list je beznadějně přeplněný a vy nevíte co dřív. Tenhle „problém“ za mě ale vyřešilo mé oblíbené nakladatelství OneHotBook, když vydalo už druhý díl od tohoto autora. Takže když nemůžu číst, poslouchám (vzrůstající trend audioknih mi naprosto vyhovuje).

Zabijáci jsou druhým dílem ze série detektivek o komisaři Carlu Mørckovi z policejního oddělení Q, které se zabývá řešením případů, ke kterým došlo už dávno. Nemám ve zvyku pouštět se do nové série od jiného než prvního dílu, ale v tomhle případě mě snadno zlákal vypravěč Igor Bareš a nálada poslechnout si něco v tomto duchu. A jednička prostě nebyla po ruce.

Zabijaci audiokniha

Pro vás, kteří váháte, zda se pustit rovnou do druhého dílu, mám dobrou zprávu. Oba příběhy na sebe navazují spíše volněji (každý z nich se soustředí na jeden konkrétní případ), takže se vlastně nestane nic hrozného, když to nevezmete od začátku. I když jsem hlavní postavy neznala, brzy jsem se do nich dokázala vžít. Rozhodně jsem nebyla zmatená ani jsem se nedozvěděla žádné „spoilery“ z rozřešení případu v prvním díle, Žena v kleci.

A o čem Zabijáci jsou? Carlu Mørckovi se tentokrát na stole objeví spis s 20 let starým případem vraždy dvou sourozenců. Zdá se, že vše už bylo dávno vyřešeno – k činu se přiznal student elitního gymnázia, který je stále ještě ve vězení. Brzy ale Carl zjistí, že něco nesedí a celý příběh se dává do pohybu. Opravdu byl vrah dopaden nebo je za tím něco víc?

Zabijáci jsou poněkud netypickou detektivkou. Spíše bych neváhala označit příběh za thriller s příměsí prvků detektivky. Nejenže jako posluchači sledujete samotného detektivka Mørcka v akci, ale také víte mnohem dřív než on sám, kdo stojí za onou dávnou vraždou a další řadou „nemilých příhod“.

Zabijáci nejsou klasickou detektivkou ve stylu „detektiv pátrá a na konci vás čeká mega odhalení, že vrahem je ten, o kom jste to nehádali“. Naopak se postupně utvrzujete v tom, že víte, kdo za tím vším vězí, a sledujete, jak tam Carl Mørck také míří. Navíc se s Mørckovou linií příběhu prolíná ještě vyprávění soustředící se na spolužáky onoho studenta, který si odpykává trest.

Celý příběh tak získává na zajímavé plastičnosti. Nahlížíte tak do všech různých „koutů“ vyprávění a vidíte víc než hlavní postava. To je přístup, který možná milovníky detektivky trochu zaskočí (a i já doufala, že se dočkám nějakého překvapení na závěr), ale i přesto, že je vyústění Zabijáků docela předvídatelné, je to výborný příběh. Kromě vyšetřování, napínavých scén a sondy do psychologie postav se tu netypicky dočkáte také lehce ironického humoru.

Také jsem ocenila, že Olsen nikomu nestraní. Není tu žádná hranice mezi kladasy a záporáky. Prostě vypráví tak, jak to je, a nechává na čtenáři, aby si to přebral. Třeba postava Kimmie je velice zajímavá a po celou dobu poslechu jsem ráda odhalovala veškeré její osudy a charakter – od psychopatické a nemilosrdné Kimmie, feťačky a bezdomovkyně až po tu milující, poznamenanou a minulostí pošramocenou.

Vyprávění se k mému potěšení zhostil můj oblíbenec Igor Bareš a i v Zabijácích si opět vede skvěle. Moc dobře ví, jak pracovat s hlasem, kdy přidat, kdy naopak zvolnit, kdy změnit tón hlasu, kdy zařvat a kdy zase šeptat. Díky němu je poslech opravdu zážitkem (a já navíc moc ráda poslouchám jeho hlas – není to skvělé, že vám takoví vypravěči čtou na dobrou noc?). 🙂

Každou z kapitol doprovází hudební znělka, která předznamenává, co se na vás chystá. Je to hudba pěkně mrazivá a někdy až dramatická, která vás zkrátka naladí k poslechu. Poslouchat jednu kapitolu za druhou jde velice snadno, horší je už audioknihu odložit. Zabijáci si mě sice získávali pomaleji, ale o to víc jsem pak audioknihu hltala ke konci.

Teď už mi nezbývá než vrhnout se na Ženu v kleci nebo vyhlížet filmovou adaptaci Zabijáků, která dorazí v půlce května.

A co vy a Zabijáci? Líbilo se, četli jste, chystáte se? Napište mi to do komentářů. 😉

Za audioknihu k recenzi děkuji nakladatelství OneHotBook. 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.