O zimách našich životů

Zimování. Co si pod tím představit? Nejdřív mi vytanuly na mysli klasické přípravy na zimu – zazimování zahrady či rekreační chaty a odložení letního oblečení někam bokem, kde nebude ve skříni překážet. Katherine Mayová, autorka knihy Zimování, však tenhle pojem chápe podstatně poetičtěji a hlouběji jako období, kdy se z nějakého důvodu náš život zastaví a my musíme čelit životním výzvám. A jelikož je tohle něco, co se týká každého z nás (nemluvě o tom, že se momentálně sami nacházíme uprostřed skutečné zimy), ze zvědavosti jsem sáhla po audioknize a pustila si ji do uší. Více v recenzi. 🙂

Audiokniha má podtitul Hledání klidu v těžkých časech, což napoví, že Zimování nemusí mít nutně se zimou jakožto ročním obdobím nic společného. Může přijít nečekaně v parném létě nebo nás překvapit v okamžiku, kdy si myslíme, že máme život pod palcem. A přesně to se stalo Katherine Mayové. Do jejího života se bez pozvání vplížily jedna za druhou nečekané okolnosti, které pevnou půdu pod nohama rázem proměnily v tekutý písek. Ohrožení manželova života, její vážná nemoc, synovy úzkosti ze školy… a deprese na sebe nenechala dlouho čekat. Autorka se tomu postavila po svém. Rozhodla se následovat dávnou moudrost přírody, začala zimovat a o své myšlenky a postřehy se podělila ve své sbírce esejů, která je i takovým částečným memoárem.

Jak takové zimování vlastně vypadá? Aby Katherine Mayová mohla více naslouchat svému vnitřnímu hlasu, utlumila své potřeby a obvyklé aktivity na minimum. Ztlumila ruch okolního světa, zbavila se rozptýlení, která číhají na každém kroku, a obrátila svou pozornost do svého nitra. Její kniha Zimování je souborem úvah o krizích, které nás našimi životy provází, ať chceme nebo ne. Nečekejte však žádnou motivační nebo self-help literaturu. Autorka si neklade za cíl dávat vám rady, jak takové životní krize překonat, spíše se s vámi podělí o ty svoje, jak se s nimi vypořádala a co se při tom naučila. Plus k tomu připojí spoustu zajímavých poznatků o všem možném i nemožném, co ji na její cestě z krizí potkalo. Věřte tomu nebo ne, ale řeč bude třeba o společenských zvycích včel či mravenců, o hibernaci, o psychických účincích zasněžené krajiny, pohanských rituálech ve stínu Stonehenge, o oslavách svátku svaté Lucie po švédsku, o ztrátě a znovuhledání hlasu, pozorování polární záře, cestování po Islandu nebo otužování ve formě plavání v moři v zimě.

Pokud na vás padají chmury nebo máte pocit, že stojíte na místě, zatímco svět kolem vás uhání vražedným tempem kupředu, tohle je audiokniha přesně pro vás. Katherine Mayová sice v Zimování píše o těžkostech života, ale nahlíží na ně pohledem někoho, kdo už si takovými zimováními párkrát prošel a ví, že i ta nejtužší zima jednou přejde a přijde zase jaro. Píše s jistou lehkostí, vlídností a obdivuhodnou obratností se slovy, takže třeba takový společenský život mravenců vám najednou bude připadat jako ta nejvíce fascinující věc na světě. A jako takový milý bonus se dozvíte spoustu zajímavých faktů, o kterých jste neměli ani ponětí, že je chcete znát.

Přišla moje zima. Jste odříznutí od světa, cítíte se odstrčení, mimo dění, vržení do role štvance nebo neschopní hnout se z místa. A v té bílé tmě jsem spatřila možnost poskládat se znovu. Trochu kajícně jsem začala budovat nového člověka, který byl někdy hrubý a ne vždy udělal správnou věc, jehož velké hloupé srdce snad neustále bolelo, ale který si zároveň zasloužil tu být, protože nyní měl světu co dát. (ukázka z knihy)

Kateřina Winterová

Zimování svěřilo vydavatelství OneHotBook do rukou vynikající Kateřiny Winterové. Dlouho jsem si lámala hlavu, zda k výběru interpretky přispělo také její příjmení (zimování – wintering – Winterová) a OneHotBook se tak povedla povedená hříčka, ale odpověď pro vás stejně nemám. Ať už je to tak nebo onak, Kateřina Winterová byla skvělou volbou. V jejím hlase se odráží autorčina zranitelnost, její interpretace je vlídná, pronikavá i empatická, a já si nedovedu představit lepší způsob, jak tuhle knihu esejů převést do zvukové podoby. Ocenila jsem také mnohé zvukové efekty, kdy se mi v uších rozezněl zpěv ptáků tak uklidňující, až mi z toho přeběhl mráz po zádech. 🙂

Zimování je vlastně takový audioknižní balzám na duši, a já jsem moc ráda, že jsem si ho ve své audio knihovničce vybrala k poslechu právě během lednových dní. Když totiž opadá vánoční euforie, dny jsou pořád jen podmračené a tmavé a zima nám zalézá až do morku kostí, začínám se upínat k jaru. A Zimování mi v tom bylo báječným společníkem.

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.