(Ne)věř mi

Thrillery jsou k poslechu audioknih jako dělané, zvlášť ty, které vás na začátku popadnou a nepoleví své sevření až do úplného konce. Takovým poslechem pro vás může být novinka z pera britského autora píšícího pod pseudonymem J.P. Delaney, kterou si pod svá křídla vzalo vydavatelství OneHotBook. Zaslouží si Věř mi svůj status bestselleru? Dozvíte se v recenzi.

Hlavních hrdinek, které by se živily jako herečky, vlastně není mnoho, a audiokniha Věř mi je jen důkazem toho, jaká je to škoda. Jak hlásá motto příběhu: hercům a vrahům není radno věřit. A co je na thrillerech to nejlepší? Když vás autor celou dobu tahá za nos a nechá vás věřit něčemu, co je úplně jinak. A i J.P. Delaney si s vámi v jeho díle Věř mi bude pohrávat tak, že v každé kapitole na vás číhá nějaké to překvapení.

Claire je mladá herečka, která se po osobním i pracovním fiasku ve své rodné Anglii, snaží začít nový život v Americe. Jenže americký sen je jen iluzí. Nemá peníze a protože nemá ani zelenou kartu, nemůže dělat to, co miluje ze všeho nejvíc – hrát. Aby se nějak udržela nad vodou a mohla pokračovat ve studiu herectví, věnuje se poněkud jinému druhu hraní – předstírá, že je prostitutka, aby odhalila nevěrné manžely a dostala štědře zaplaceno. Jenže pak se všechno zvrtne a žena jednoho z Claiřiných objektů je nalezena mrtvá v hotelovém pokoji. A Claire se pouští do největší role svého života, ve které může o život snadno přijít. Zapojí se do vyšetřování a pokusí se vetřít do života manžela zavražděné, jediného muže, který nepodlehl jejímu hereckému umu.

Ačkoli má audiokniha poměrně krátkou stopáž devíti hodin, Delaneymu se podařilo vytvořit opravdu spletitý příběh plný zvratů, nečekaných odhalení a napětí. Právě herectví a otázka, nakolik se herec stává postavou, kterou hraje, je zde klíčové a umožňuje vyprávět autorovi příběh z originální perspektivy. Claire herectvím přímo žije: vše, co se jí děje, si přehrává v hlavě jako film, využívá svých schopností hrát pro ne zrovna morální účely, zabere se do nějaké role natolik, až se pro ni stane realitou, sama ztrácí přehled, co je skutečné a co není… Co je tedy opravdové a co je jen hra? Kdo je skutečnou Claire a kdo je jen personou, které Claire propůjčuje své tělo a mysl? A co s tím vším mají společného Baudelairovy legendární Květy zla, básnická oslava krásy hnusu, smrti a rozkladu?

Poslech mě okamžitě vtáhl a celou audioknihu jsem si poslechla během dvou dní. Dokonce jsem si záměrně prodlužovala svou běžeckou trasu, jen abych ještě nemusela domů a mohla si nechat lhát. Ano, název audioknihy Věř mi vám správně napovídá, že byste naopak neměli věřit ničemu a nikomu až do úplného závěru. S přimhouřením oka nad pár nelogičnostmi a těžko uvěřitelnými událostmi, které sice k thrillerům už tak nějak patří, ale i tak vám mohou trochu pokazit zážitek, vás čeká pořádná thrillerová jízda. Někdy je prostě lepší nad tím tolik nepřemýšlet a užít si to.

Do role vypravěčky celé audioknihy vybralo vydavatelství báječnou Veroniku Khek Kubařovou, která se jakožto ostřílená herečka zhostila Claiřina spletitého příběhu na výbornou. A že to rozhodně není snadná role. Věř mi má spoustu drobných vyprávěcích vrstev a nuancí, které nejvíce oceníte až v samotném závěru po rozpletení zápletky. Veronika Kubařová tak hraje herečku, která hraje roli, ve které předstírá, že není herečkou, ale někým úplně jiným. Nebo ne? No, věřili byste jí? 🙂

Jak sama interpretka poznamenala: „Hlavní hrdinka je klasický nevěrohodný vypravěč. Všichni kolem o ní říkají, že je nedůvěryhodná osoba. Nějakým způsobem ji definují i situace, které v jejím životě nastaly už dříve: pokusila se o sebevraždu, měla aféru s hercem, ztropila hysterickou scénu na veřejnosti… Tyhle okolnosti o ní nevypovídají zrovna v pozitivním světle a o to těžší bylo podat její vyprávění tak, aby měl posluchač touhu jít příběhem právě s ní.“

Napínavou atmosféru audioknihy doplňuje také originální hudební podkres, který na první dojem působí pohodově, téměř laškovně, ale postupně v něm zaznívají znepokojivé tóny, jak se zápletka postupně vyhrocuje a spěje do finále.

Věř mi je velmi příjemná oddechovka, která si se svým posluchačem rozhodně umí pohrát. Poslech jsem si opravdu vychutnala (i když, jak už jsem se zmínila, jsem občas musela přimhouřit obě oči a autorovi některé věci když už ne uvěřit, tak na ně aspoň váhavě kývnout) a už se těším na další thrillerový kousek od J.P. Delaneyho Ta přede mnou, který OneHotBook právě chystá k vydání. Velmi ráda si opět nechám lhát. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.