Moře klidu

Ani jsem nedoufala, že Emily St. John Mandelová dostane další audioknižní šanci. Skleněný hotel nebyl šálkem čaje mnoha posluchačů, mě však zcela okouzlil, aniž bych přesně dokázala říct proč. Po smíšených recenzích a spíše průměrném hodnocení první audioknihy, která u nás autorce oblíbeného pandemického románu Stanice 11 vyšla, jsem zklamaně naznala, že na podobné audioknihy je náš trh zkrátka příliš malý a OneHotBook se nejspíš podobným netradičním románům začne vyhýbat. Jsem moc ráda, že jsem se mýlila. Mé oblíbené vydavatelství se toho nezaleklo a vydalo Moře klidu, nejnovější román Emily St. John Mandelové. Jak se mi audiokniha líbila, se dozvíte v recenzi. 🙂

Moře klidu vás vezme na exkurzi napříč časem. Vydáte se s mladým britským aristokratem Edwinem za Atlantik, kam ho rodiče v roce 1912 poslali, aby je už dále neuváděl do rozpaků svými nekonvenčními názory na kolonizaci. V hlubokých lesích kanadské divočiny však mladík prožije něco nevysvětlitelného, nepřirozeného. O sto let později se jakýsi cizinec začne po koncertě vyptávat hudebního skladatele Paula na video, které natočila jeho sestra Vincent na stejném místě v kanadské divočině, kde i ona byla svědkem něčeho zvláštního. Dvě stě let později budete doprovázet spisovatelku Olive Llewellynovou, která v měsíční kolonii zanechá dceru a manžela a vydává se na turné na Zemi se svým románem o pandemii. V její knize je jistá pasáž, která se podezřele podobá tomu, co kdysi zažili Edwin a Vincent. Co nás může podivná anomálie naučit o povaze reality a smyslu života?

V první řadě mi dovolte říct tohle: Pokud se vám Skleněný hotel moc nepozdával, nelámejte nad Mořem klidu hůl. Je totiž čtenářsky mnohem přístupnější a má potenciál oslovit mnohem širší základnu posluchačů. Na Skleněný hotel se Moře klidu sice přímo odkazuje (v obou knihách se setkáme s Vincent a Paulem například), ale nemusíte mít předchozí román načtený, abyste si Moře klidu užili. Jedná se o samostatně stojící díla s různými zápletkami, která se v některých momentech nenápadně proplétají a odkazují na sebe. Ať už si tedy o Skleněném hotelu myslíte cokoli, dejte prosím Moři klidu šanci. Rozhodně stojí za poslech!

Moře klidu se nebojí pokládat velké otázky, které lidstvu nedají spát už celá staletí. Co je to realita? Je to, co prožíváme, skutečné? Vytváříme si svou realitu sami svými činy a rozhodnutím nebo zvenčí někdo v skrytu tahá za nitky? A záleží na tom vůbec? Autorka zkoumá různé podoby reality od té fiktivní, kterou tvoří spisovatelka Olive ve svých dílech, reality, která se nenápadně přelévá a mění jako oceány po staletí až tisíciletí, reality, která se změní náhle jako lusknutím prstů jako během pandemie, až po konec reality ve smyslu smrtelnosti jedince či úplného konce světa. Své pátrání po odpovědích zaobalila do poetického sci-fi příběhu, který si nic nezadá s napínavými thrillery. Příběh je neskutečně čtivý, psaný jako mozaika sestávající ze střípků napříč prostorem a časem, které nakonec zapadnou na své místo.

Čtyři různé časové roviny Moře klidu se od sebe OneHotBook rozhodlo odlišit pomocí čtyř interpretů. To je za mě rozhodně skvělé rozhodnutí, protože autorka ráda vypráví bez jakéhokoli chronologického pořádku a hlasové odlišení vám pomůže se ve vyprávění lépe orientovat. Edwinova příběhu na počátku dvacátého století se zhostil Ondřej Novák, aby poté předal žezlo Veronice Lazorčákové, která načetla Vincentiny a Paulovy pasáže z počátku dvacátého prvního století. Veronika Lazorčáková byla mimochodem interpretkou Skleněného hotelu, je tedy skvělé, že může i v Moři klidu pokračovat v příběhu Vincent a Paula. Do budoucnosti vás pak bude doprovázet Jana Plodková, která se ujala příběhu spisovatelky Olive, a také Miloslav Mejzlík, který sto let po Olive pátrá po vysvětlení záhadné anomálie. Všichni interpreti jsou v režii Natálie Deákové výborní a já se čím dál víc utvrzuji v tom, že vícehlasé audioknihy jsou prostě top.

Máte-li rádi přemýšlivé příběhy ve stylu Atlasu mraků s hlubším poselstvím, které jsou zároveň čtivé a chytře vykonstruované, Moře klidu bude určitě vaším šálkem čaje. Mým rozhodně bylo, poslech jsem si neskutečně užila. Už teď se těším, s čím Emily St. John Mandelová přijde příště. Chystám se také přečíst Stanici 11, hodně by mě ale potěšilo, kdyby se autorčino nejznámější dílo chystalo k audioknižnímu zpracování. Co vy na to, OneHotBook? 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.