Lidé versus opice

Kdo by neznal Planetu opic, ať už tu knižní či filmovou? Od románové předlohy až po četné filmové adaptace a jejich remaky a pokračování nelze boj lidí s opicemi (a naopak) přehlédnout. Proč se tedy nevrátit ke kořenům a nepustit si do uší původní příběh Pierra Boulla vydaný už v roce 1963, který to všechno odstartoval a stal se kultovní sci-fi klasikou? Více v audioknižní recenzi. 🙂

Ještě teď si vzpomínám, jaký šok mě čekal na konci filmové adaptace Planety opic z roku 1968. Mohlo mi být kolem dvanácti a byl to jeden z prvních příběhových zvratů, které mi doslova vyrazily dech a na které nikdy nezapomenu. Když tedy vydavatelství OneHotBook vypustilo na trh audioknižní verzi knižní předlohy Planety opic z pera francouzského spisovatele Pierra Boulla, bez váhání jsem se pustila do poslechu. Jak padesát dva let stará sci-fi klasika obstojí dnes? A je její burcující poselství stále obecně platné?

Poselství v láhvi objevené nikoli v moři, ale ve vesmíru, obsahuje zápisky francouzského novináře Ulyxe Mérouxe, který má za úkol psát o expedici hledající život mimo planetu Zemi. Výprava inteligentní život na planetě Soror v souhvězdí Orion skutečně najde, ale to, co objeví, nikdo rozhodně nečekal. Lidé na Soroře se chovají jako zvířata, zatímco opice vybudovaly vyspělou civilizaci podobnou té naší na Zemi a loví lidi pro potěšení. Neunikne jim ani samotný vypravěč, který se ocitá v kleci a stává se předmětem vědeckého zkoumání. Podaří se mu zachránit, když prokáže, že je stejně inteligentní a civilizovaný jako opice?

Planeta opic sice možná nabízí pouhých šest hodin poslechu, ale zato vám po doposlechnutí nejspíš nedá spát. Střetnutí opic a lidí totiž autorovi umožňuje obrátit naši obvyklou perspektivu naruby a nahlédnout na fungování naší civilizace z pozice těch, kterých si mnohdy pro jejich nižší inteligenci nevšímáme. Jak se skrytí za výmluvou „civilizovanosti“ a vyšší míry intelektu vlastně chováme k naší planetě a zvířatům a rostlinám, jež Zemi obývají s námi? Máme vůbec právo chovat se tak, jak se chováme – jako pán tvorstva, na úkor všeho a všech? Jak by se nám líbilo, kdyby se role obrátily? A jsme vůbec tak nezničitelní, jak si myslíme? Tohle je science fiction ve své nejlepší podobě – nejedná se o pouhý napínavý a zábavný příběh, nýbrž o příběh s přesahem, který staví člověka před zrcadlo a i po desítkách let od svého vydání nám je stále s to předat své aktuální mrazivé poselství.

Četby Planety opic se zhostil David Novotný, který už je ve vydavatelství OneHotBook nejspíš právem považovaný za mazáka. Na svém kontě audioknižního interpreta už má pěknou řádku titulů, a na Planetě opic je to znát. David Novotný si vyprávění tohoto pilíře žánru fantastiky užíval, což se samozřejmě přenese i na posluchače. Jeho přednes je naléhavý a přirozený, a brzy zapomenete, že vám do uší ve skutečnosti nepromlouvá Ulyx Méroux.

Nesmí chybět ani vědecko-fantasticky laděný hudební podkres, který podtrhuje atmosféru děje a tvoří předěly mezi kapitolami či částmi příběhu. A nesmím opomenout ani skvělou obálku a celkovou grafickou úpravu cédéčka i digitální kopie audioknihy, za kterou stojí Tomski&Polanski.

Jsou příběhy, které nestárnou, a Planeta opic je jedním z nich. Máte-li, stejně jako já, nutkání se k němu vrátit, audioknižní zpracování v podání Davida Novotného a vydavatelství OneHotBook vás určitě nezklame. Už se těším, s jakou další klasikou žánru se vytasí příště. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.