Leviatan se probouzí: Audioknižní Expanze

Když jde o žánr sci-fi, jsem poněkud vybíravou čtenářkou / posluchačkou, zdaleka ne každé vesmírné dobrodružství mě zaujme. Nekonečné čekání na vydání posledních dvou audioknižních dílů Mycelia mě ale vyhladovělo natolik, až jsem začala pomrkávat po novém, příjemně ambiciózním kousku od OneHotBook s názvem Leviatan se probouzí od Jamese S. A. Coreyho. Jméno autora (které je ve skutečnosti pseudonymem rovnou dvou spisovatelů: Daniela Abrahama a Tye Francka) ani titul audioknihy vám možná nic neřekne, Expanze už ale nejspíš ano. Za jménem Expanze se totiž skrývá nejen oblíbená devítidílná série knih, ale také seriálové zpracování pod taktovkou Syfy a později Prime Video. Čeká na nás tedy další lahůdková audioknižní sci-fi série alá Mycelium? S velkou zvědavostí a cílem to zjistit jsem si audioknihu pustila do uší. Více v recenzi! 🙂

Leviatan se probouzí rozehrává vesmírnou hru o moc par excellence, dejte mu ale chvíli čas na rozjezd. Začíná totiž malou lodí i malou posádkou, jejímž úkolem je dovážet led k asteroidům Pásu. To možná nezní jako příliš vzrušující práce ani začátek příběhu, dokud zmíněná posádka v čele s kapitánem Jimem Holdenem nenarazí na opuštěnou loď kdesi ve vesmíru, která skrývá tajemství, pro které je kdosi ochoten nemilosrdně zabíjet ve velkém. A když píšu ve velkém, myslím tím opravdu ve velkém v měřítku celého lidmi osídleného vesmíru. Vždy je tu někdo, kdo v pozadí tahá za nitky a život jednoho člověka je pro něj stejně zanedbatelný jako jeden mravenec v mraveništi. A pak jsou tu tací, kteří živoří a touží po něčem víc, po moci, po šanci na lepší život. O rovnováze snad nemůže být ani řeč, když k válce mezi pozemšťany a Marťany stačí tak málo a v sázce je toho tolik. A jak s tím vším souvisí Julie Maová, dívka z bohaté rodiny, kterou má za úkol najít detektiv Miller a jejíž stopa vede právě k Holdenovi a jeho posádce?

Dlouho jsem přemýšlela, jak tuhle audioknihu vlastně popsat. Leviatan se probouzí totiž v sobě skrývá mnohem víc než jen science fiction dobrodružství. Poslech pro mě byl takovým odkrýváním jedné matrjošky za druhou, každá menší, skrytá v té předchozí a o to překvapivější. Kromě klasických sci-fi prvků na vás totiž čeká i něco z noir detektivky (pátrání detektiva Millera po Julii), hororu (děsivý mimozemský organismus alá hrozící zombie apokalypsa) a akční sci-fi (vesmírné boje a souboje všeho druhu). Pasáže plné akce střídají pasáže klidnější, které vás nechají chvíli vydechnout a nebojí se pokládat zajímavé filozofické a etické otázky, k čemuž rozmáchlé sci-fi přímo vybízí. A pokud by vás to zajímalo, ne, lidstvo se pořád ještě nepoučilo. 🙂

Dá se říci, že Leviatan se probouzí stojí na poutavé dynamice dvou hlavních postav, která mě bavila stejně jako neustále „kočkování“ mezi Lucasem Hildebrandtem a Aš~šádem z geniálního Mycelia Vilmy Kadlečkové. Mladý kapitán Holden si na začátku příběhu málem s ničím nezadá s Mirkem Dušínem, takže ho setkání s životem otřískaným detektivem Millerem pořádně vyškolí. Miller je postavou, která jako by vypadla z noirové detektivky, jen se tedy v tomto případě depresivně potuluje vesmírem. Zkušenosti ho připravily o veškeré iluze a smyly hranice mezi tím, co je obecně považováno za morální a správné, zatímco Holden je ideálů plný. Jeden má tendenci propadat melancholii a bez mrknutí oka kašlat na morálku, zatímco druhý je vždy ochotný udělat tu „jedinou správnou věc“, ve své optimistické naivitě však mnohdy nevidí a nechce vidět krutou pravdu.

OneHotBook se tak při tvorbě audioknihy naskytla skvělá příležitost udělat z poslechu takový, na jaký se nezapomíná, a mé oblíbené audioknižní vydavatelství si ji naštěstí nenechalo ujít. Mluvím samozřejmě o obsazení dvou hlavních hrdinů, kteří v příběhu dostávají většinu prostoru. Hlasem Holdena se stal Ondřej Rychlý, který svým mladistvým projevem dokonale vystihuje nejen kapitánovu naivitu, ale bravurně zvládá také postupné přicházení o ideály a své naivní představy o světě. V roli Millera k vám promlouvá Jiří Vyorálek, majitel báječného chrapláku, který je přímo ztělesněním chmurného detektiva, jež všechno vidí možná až příliš realisticky – ona tíha životních zkušeností z Vyorálkova projevu doslova sálá. Leviatan se probouzí stojí právě na herecké chemii mezi oběma interprety, kteří se ve vynikající režii Víta Maloty do svých postav vžili a porozuměli jejich myšlení a pohnutkám natolik, až se jimi stali. Kompletní čtveřici interpretů uzavírají Anežka Šťastná v roli Julie Maové, mladá žena, po které v hlubinách vesmíru pátrá Miller, a Zdeněk Maryška jakožto Fred Johnson, slavný bývalý generál a legendární kapitán. Výběr interpretů opět nezklamal, velký palec nahoru!

O úroveň výš pak už tak skvělou audioknihu posouvá také její nadstandardní zpracování. Zvukař Jan Neruda se během postprodukce vyřádil a okořenil váš zážitek z poslechu nejen atmosférickou hudbou, ale také parádními zvukovými efekty. Uslyšíte až pět různých druhů komunikace přes mikrofon, interkom nebo obrazový terminál a zamrazí vás ze zvuků umírající umělé inteligence vesmírně lodi. Leviatan se probouzí pak působí jako do detailu vymazlený a vypiplaný celek o poctivých 20 hodinách a 38 minutách, který si prostě nemůžete nevychutnat.

Myceliu tedy vděčím za objevení další parádní sci-fi ságy, kterou můžu vyhlížet ve své audioknižní knihovničce. Leviatan se probouzí je totiž jen prvním dílem série Expanze z celkových devíti, takže jsme teprve na začátku epického vesmírného dobrodružství. Už teď vím, že u toho nesmím chybět, zvlášť když vydavatelství OneHotBook přislíbilo pokračování s názvem Kalibánova válka, které by mělo vyjít ještě letos. Těším se!

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.