Léta ranhojičova

Vždycky zpozorním, když se objeví audioknižní zpracování nějakého pěkně tlustého románu. Ve zvukové podobě působí sedmi set stránkové bichle o něco přístupnějším dojmem a je mnohem snazší se do nich pustit. Ranhojič z pera amerického spisovatele Noaha Gordona je jednou z těch knih, které jsem měla v hledáčku celé roky, ale neustále jsem odkládala okamžik, kdy ji začnu číst. To už je ale naštěstí minulostí, protože jsem si Ranhojiče mohla díky audioknižnímu vydavatelství OneHotBook pustit do uší. Jak audiokniha dopadla, jsem se rozepsala v recenzi.

Ranhojič Noaha Gordona je jedním z těch románů, které umožňují sledovat čtenáři a posluchači životní cestu hlavního hrdiny od dětství po stáří a rozhodně se nijak neomezují v epičnosti a rozmáchlosti děje. A myslím, že právě audioknižní formát těmto formám vyprávění velice sluší. Přesvědčit jsem se o tom mohla třeba při poslechu vynikajícího Egypťana Sinuheta, mé milované Cizinky a nyní i Ranhojiče. Mimochodem, všechny tyto tři audioknihy mají hned několik věcí společných: všechny mají jako hlavní postavu lékaře či lékařku, kteří se nevyhnou lásce ani válce, děj se odehrává pár století zpět v minulosti, a mají v sobě podmanivou špetku magična.

V Ranhojiči sledujeme osudy Angličana Roberta Jeremyho Colea, který se narodil s vzácným darem vycítit blížící se smrt. Od prvního okamžiku, kdy pocítí, jak z člověka vyprchává život, je předurčen stát se lékařem. Ačkoli jako osiřelý devítiletý chlapec pomýšlí spíše na kariéru vojáka, osud tomu chce jinak. Stává se učněm a pomocníkem potulného bradýře a ranhojiče a protlouká se městy a vesničkami Anglie 11. století, zatímco se učí ranhojičskému řemeslu a umění bavit davy. Jak dospívá v mladého muže a jeho putování ho učí cenným zkušenostem, nemůže se zbavit pocitu, že ranhojičské řemeslo je na spoustu nemocí a chorob krátké. Touží naučit se pomáhat lidem lépe a vzdělávat se, aby mohl skutečně léčit a uzdravovat nemocné. Vydává se tedy na pouť do daleké exotické Persie, aby se stal žákem nejslavnějšího lékaře své doby, vzdělaného učence Avicenny. Aby však mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ a stát se v srdci muslimské kultury jiným člověkem. A to je teprve začátkem jeho životní cesty…

Ranhojič vyšel už v roce 1986 (v češtině poprvé až o deset let později) a oblíbeným románem mnoha čtenářů zůstává s přehledem dodnes. Myslím, že za jeho nadčasovostí a popularitou stojí fakt, že má každému co nabídnout. Hned mi vyvstane na mysli citát z filmu Forrest Gump: Máma vždycky říkala: „Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš“. Lépe Ranhojiče už asi popsat nedokážu, protože Forrest to trefně vystihl za mě. Můžete si uzobnout středověké atmosféry 11. století, zkoumat rozdíly mezi západní a východní kulturou, sledovat, jak křesťanská a muslimská víra ovlivňuje vzdělání, dozvědět se něco o úrovni medicíny tehdejší doby, putovat po zemích známých i neznámých spolu s hlavním hrdinou (zavítá i do Čech a rozhodně vás pobaví, co o naší zemičce Robby poznamená), vyjet do války, zamilovat se, hledat domov a sebe sama…

Ranhojič je historickým románem, který však v sobě má i román cestovatelský, milostný, napínavý, lékařský i takzvaný bildungsroman, neboli román sledující osudy protagonisty od dětství po dospělost či stáří. Poslech je komplexním zážitkem, tak jako život sám. Nikdy nevíte, co vás čeká, kam vás osud zavane, co si z bonboniéry tentokrát uzobnete či jak to do sebe vlastně všechno zapadá. Někdy jste nahoře, někdy dole, ale nepřestáváte se učit, rozvíjet, stávat se lepším člověkem. A to všechno Noah Gordon stihl vložit do několika set stran svého románu a audioknižní vydavatelství OneHotBook do audioknihy dlouhé něco málo přes 29 hodin.

Ačkoli se vypravěčská perspektiva nedrží jen vždy protagonisty, Ranhojič je audioknihou jednohlasou a velice mu to sluší. Ne zrovna krátké vyprávění svěřilo vydavatelství OneHotBook Hanuši Borovi a opět tak potvrdilo svou jistou a zkušenou ruku při výběru interpretů. Všech 29 hodin a pár minut odsýpá a brzy se ocitnete na konci příběhu, ani nevíte jak. Hanuši Borovi se jaksi podařilo vyprávět ranhojičovy osudy tak přirozeně, že jsem si snad poprvé od té doby, co audioknihy poslouchám, nepředstavovala samotného herce jako hlavního hrdinu. Jeho hlas mě hravě přenesl do 11. století a vyprávění mě pohltilo natolik, že jsem mnohdy nevnímala nic jiného. A tak to má být.

Ani tentokrát nechybí hudební podkres, který dává posluchači na srozuměnou, že skončila kapitola či úsek příběhu a následuje část nová. Soundtrack Ranhojiče jde v patách Robbyho putování a je stejně pestrý jako země, kterými spolu s ním jakožto posluchači putujeme. Můžete se těšit na typickou středověkou hudbu Evropy i na exotičtější melodie tehdejšího Předního Východu.

Ano, Ranhojič mě chytl za srdce, a i když mě některé části příběhu zajímaly více než jiné, vím, že Robbyho životní příběh se mnou zůstane. Je to jedna z těch mála vzácných audioknih, které po doposlechnutí jen tak neodezní a vy se k nim budete v duchu ještě dlouho vracet. Mám radost, že mi tak přibyl další kousek do top audioknižních zážitků tohoto roku. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.