Kdo by nechtěl být Drakem Znovuzrozeným…

Čtrnáctidílná fantasy série Kolo času z pera Roberta Jordana už patří ke klasikám žánru a její název často zaznívá po boku takových kultovních děl jako Pán prstenů či Hra o trůny. Řekla bych, že právě teď je ten nejlepší čas se do Kola času pustit, máte-li stejně jako já rádi fantasy a série vám doposud unikala. Kromě knih můžete totiž svět, ve kterém magii ovládají pouze ženy, zatímco magické schopnosti dohání muže k šílenství, objevovat prostřednictvím seriálového zpracování od Amazonu, nebo ještě lépe prostřednictvím audioknih. Pro toulání mlhavou podzimní krajinou jsem si pustila do uší již třetí audioknižní díl s názvem Drak Znovuzrozený a v této recenzi vám o svých dojmech povyprávím. 🙂

„A tak bylo psáno, že nikdo krom něj neponese meč držený v Kameni, a on jej tasil jako oheň v ruce a jeho sláva sežehla svět.“

I v Drakovi Znovuzrozeném navážeme tam, kde předchozí díl s názvem Velké hledání skončil. Opět se shledáme s pěti venkovskými balíky z Dvouříčí, kteří se připletli do boje dobra se zlem o osud světa, a jejich společníky. Rand al’Thor se jen těžko smiřuje se svou novou rolí Draka Znovuzrozeného, která mu předurčuje buďto zachránit svět, nebo ho zcela zničit. Poté, co ho Moiraine odhalila lidem jako předpovězeného velkého vůdce a zachránce, stále nedokáže ovládat ohromnou moc, kterou oplývá. Aby neohrozil své přátele a nestal se zbraní v rukou jiných, rozhodne se postavit se Temnému sám. Jeho společníci ho v tom ale nehodlají nechat samotného, a tak se Moirain Sedai, Lan Mandragoran, Ogier Loial a Perrin vydávají v jeho stopách. Druhá polovina dvouříčské pětky se mezitím nachází v sídle Aes Sedai v Bílé věži. Mat se zde zotavuje z temného vlivu prokleté dýky ze Šadar Logotu a Nyneiva, Egwain a Elain čelí následkům svého podezřelého zmizení z věže a ještě podezřelejšího návratu. Nové dobrodružství na sebe ale nenechá dlouho čekat. Trojice nově přijatých Aes Sedai se vydává pronásledovat černé adžah, zatímco Mat míří za královnou Morgasou se vzkazem. Kolo času však tká, jak si Kolo přeje, a kroky všech nevyhnutelně směřují k pevnosti Taerský kámen, kde je ukryt bájný meč Callandor, který může pozvednout pouze znovuzrozený Drak. Ani s ním však nebude vůbec snadné Temného porazit…

Už jen z popisu děje se dá vytušit, jak spletitou zápletku pro vás ve Drakovi Znovuzrozeném Robert Jordan utkal. Po vzoru plnokrevné epické high fantasy vás spolu s hrdiny čeká to, co máme na tomto žánru tolik rádi – téměř 33 hodin poslechu je nabitých putováním po smyšleném světě plném magie, temnými druhy a mocnými služebníky zla, nečekanými zvraty, hrdinstvím a souboji. I ve třetím díle si Kolo času stále udržuje tu příjemnou staromilskou atmosféru fantasy děl minulého století, která s důkladností budují živoucí smyšlený svět, který se trpělivému čtenáři či posluchači stává po hodinách a hodinách strávených v příběhu druhým domovem. Oproti Oku časuVelkému hledání je Drak Znovuzrozený opět o něco epičtější, osudovější, jistější ve vyprávěcích postupech. Autor už nemusí věnovat tolik úsilí seznamování čtenáře se svým světem a postavami a může se soustředit na jejich prohlubování.

Za nejsilnější stránku třetího dílu tak nepovažuji ani tak klasickou zápletku založenou na boji dobra se zlem, ale rozvoj samotných postav. Pětici z Dvouříčí nikdo jejich venkovský původ neodpáře, přesto však v Drakovi Znovuzrozeném vidíte, jak dlouhou cestu už ušli. Doposud upozaděný Mat dostává konečně mnohem více prostoru a z nesympatického zlodějíčka se tak stává postava, která mi překvapivě přirostla k srdci. I Perrin si pro sebe uzmul více prostoru než v předchozích dvou dílech, zatímco Rand je tentokrát spíše v pozadí i navzdory tomu, že je tento díl pojmenován po něm. Je skvělé, že ačkoli je Drak Znovuzrozený středobodem všeho, autor se nebojí plně věnovat jiným postavám a následovat jejich příběhy a osudy. Nikdo, ani ten nejmocnější člověk na světě, přece nedokáže zachránit svět bez pomoci druhých…

Pavel Soukup

Bez famózního Pavla Soukupa v režii Hynka Pekárka si už audioknižní Kolo času nedokážu ani představit. I v Drakovi Znovuzrozeném podává vynikající výkon a dokonce ještě překonává vysoce nastavenou laťku z předchozích dílů. Nebojí se totiž přidat do své interpretace trochu toho herectví, a tak postavy chraptí, kašlou, zívají, smějí se nebo huhlají po ogiersku (Loial je moje oblíbená postava už jen proto, jaký hlas jí Pavel Soukup přiřknul). Scény odehrávající se v krajině snů byly také zpracované na výbornou – se zvukovými efekty ozvěny jsem si opravdu připadala, jako bych spolu s Egwain nebo Perrinem kráčela snem. Sečteno a podtrženo, vydavatelství OneHotBook si s audioknihou dalo opravdu práci, výsledek stojí za to!

A na závěr pro vás mám malý tip: Třetí audioknižní díl vyšel zhruba v době, kdy Amazon uvedl druhou sérii Kola času. Pokud jste seriál ještě neviděli nebo se teprve chystáte na druhou sérii, pusťte si nejdříve do uší audioknihy. Vyhnete se tak naprostému zmatku, který jsem zažívala, když jsem poslouchala Draka Znovuzrozeného a zároveň každý týden sledovala nový díl seriálu. Seriálová adaptace se totiž drží knih spíše volněji. V jedné sérii se tvůrci věnují příběhovým linkám z různých knih a mnohdy zcela nechronologicky vrství děj z prvního dílu na třetí, pak skočí z druhého dílu na čtvrtý a tak pořád dokola. Chcete-li tedy, aby vám děj dával smysl, doporučuji začít audioknihami, a pak se odměnit seriálem, od kterého (abyste se vyhnuli zklamání) neočekávejte, že se věrně drží předlohy. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.