Představte si, že se zamilujete do muže, který sem tam nečekaně a proti své vůli propadá časem do minulosti či budoucnosti, aby se pak zase vrátil do přítomnosti. O tom, jak takové manželství vypadá, píše autorka Audrey Niffeneggerová v bestsellerové romanci Zakletý v čase, kterou můžete znát z filmové adaptace z roku 2009 s Rachel McAdamasovou a Ericem Banou nebo úspěšného seriálového zpracování z roku 2022 s Rose Leslie a Theo Jamesem v hlavních rolích. Přiznám se, že mi tenhle příběh zatím v jakékoli své podobě unikal, ale když ho mé oblíbené audioknižní vydavatelství OneHotBook vydalo jako dvouhlasou audioknihu, neodolala jsem a pustila jsem si ji do uší. Jak se audioknižní Zakletý v čase vydařil, se dozvíte v recenzi. 🙂
Henry DeTamble trpí vzácnou genetickou poruchou, je Zakletý v čase. Sem tam zmizí z přítomnosti a objeví se někde a někdy jinde, bez oblečení a zcela napospas okolnostem. Neví, kdy se to stane a už vůbec netuší, kde a kdy skončí. Nemůže ovlivnit zhola nic, prostě se někde zničehonic objeví nahý jako mimino a ví, že si musí co nejrychleji opatřit oblečení a dostat se do bezpečí. Přesto však mají nahodilé Henryho výlety napříč časem jednoho častého jmenovatele – Clare. Ať už jako dítě, teenager, dospělá či stárnoucí, Clare cestovatele časem přitahuje jako magnet a stává se jeho kotvou jak v přítomnosti, tak v minulosti i budoucnosti, zatímco Henry se s každou další návštěvou stává Clařiným osudovým mužem. A když se ti dva konečně setkají v přítomnosti v té stejné časové ose, nic už jim nebrání být spolu. Jenže na jak dlouho, než Henry zase zmizí? A jak si mohou být jistí, že tentokrát nezmizí nadobro?
Zakletý v čase mě v mnoha ohledech mile překvapil. Očekávala jsem srdceryvnou romanci, která bude cestování časem ždímat až na dřeň… a ono ne. Cestování časem je zde sice ústředním prvkem a slouží jako jakýsi motor zápletky, autorka se však k mé radosti nesnížila k prvoplánovosti. Místo toho jí fantastický motiv slouží ke zkoumání všedně nevšedního vztahu dvou obyčejně neobyčejných lidí. V jejím hledáčku jsou společné momenty Henryho a Clare od jejich seznámení až po manželství, nezalekne se však ani nelehkých životních situací, které s vážným vztahem (v tomto případě navíc komplikovaném Henryho „malým“ problémem propadávání časem) nevyhnutelně přicházejí. Momenty odloučení dvou hlavních hrdinů tu nejsou tak důležité jako ty strávené společně, ať už jsou to momenty vtipné, vážné, smutné, veselé, drobné, významné, všední či naprosto výjimečné. Sem tam mě některý z těchto střípků vztahu Henryho a Clare přiměl nadzvednout obočí (třeba fakt, že třicátník Henry se vídá se šestiletou Clare, brr), ale nebylo jich zase tolik, aby mi to zkazilo zážitek z poslechu.
Je zajímavé, že cestování v čase tu není tajemstvím či ničím šokujícím, ale spíše skutečnou genetickou poruchou, která je sice vzácná, ale nikoli nereálná. V rámci příběhu se Henry nijak netají, kým je a co dokáže, je to prostě jen nepříjemná součást jeho života, se kterou se jeho milovaná Clare a blízcí přátelé musí nějak poprat. Výsledkem je vskutku netradiční romance s netradičním uchopením cestování v čase, která je vyprávěna zcela nechronologicky. Časem tu necestuje pouze Henry, čeká to i vás posluchače. A stejně jako on, i vy si budete postupně z nasbíraných střípků skládat celkový obraz. Nečekejte tedy, že je Zakletý v čase žhavou romantikou, můžete ale čekat, že vás příběh jednoho netypického partnerského soužití někdy rozesměje, někdy rozesmutní, někdy dojme, a rozhodně vás nepustí až do samotného závěru.
Zakletý v čase je příběhem, který na střídačku vypráví Clare i Henry. Dvě různé vypravěčské perspektivy, ženská a mužská, si přímo říkají o dva interprety, což je naštěstí přesně to, pro co se vydavatelství OneHotBook rozhodlo. Role Clare se zhostla Klára Suchá, zatímco Henryho si vystřihl Jan Zadražil. Oba interpreti byli vynikající volbou a jejich střídavé předávání si žezla funguje na jedničku. Skvěle se poslouchají a troufám si tvrdit, že samotný příběh posouvají svou interpretací ještě o úroveň výš. Výborně je také doplňuje zajímavý hudební podkres, který si pohrává s motivem neúprosného tikání hodin.
Pokud stejně jako já nejste kdovíjaký fanoušek romantické literatury a při přehnaně romantických scénách či hláškách protáčíte oči v sloup, rozhodně se nebojte po Zakletém v čase sáhnout. Opravdu, mnohem víc než romantický příběh je tohle poutavá studie jednoho partnerského soužití okořeněná fantastickým prvkem cestování v čase, který autorce umožňuje prozkoumat vztah Henryho a Clare z nevšedního úhlu pohledu. Pokud to zní jako příběh, který byste si rádi poslechli, jen do toho. Myslím, že nebudete litovat. 🙂