Prázdné místo – J.K.Rowlingová

J.K.Rowlingová vydává po Harrym Potterovi další knihu, tentokrát z úplně jiného soudku. Jak se jí Prázdné místo povedlo, si můžete přečíst v mojí recenzi. 

 

Na další knížku, kterou Rowlingová napíše po Harrym Potterovi, jsem byla obzvlášť zvědavá. Jen si to zkuste představit – vaše jméno zná každý, nehledě na to, jestli čte nebo ne, jste jedna z mála osob, která dokáže napsat příběh, který okouzlí dětské i dospělé čtenáře z celého světa a navíc se nejedná o bestseller, který má jen kvalitní reklamní kampaň a mizerný příběh. To už o něčem vypovídá. A teď se ti nedočkaví a hladoví čtenáři dozví, že Rowlingová něco píše, a to něco není Harry. Já bych se na jejím místě vůbec bála něco napsat, abych byla upřímná.

Tentokrát Rowlingovou námět na knížku napadl, když cestovala letadlem. Zřejmě k ní inspirace nepřichází, když se sama nehýbe z místa na místo. Každopádně The Causal Vacancy, česky Prázdné místo, nemá s Harrym společného vůbec nic, kromě téhle zajímavosti (Harry ji totiž napadl ve vlaku). Jakmile knížka vyšla anglicky, musela jsem si ji přečíst, protože moje zvědavost je netrpělivá mrška a čekat až do dubna tohohle roku bych prostě nezvládla. Jaké tedy The Casual Vacancy je?

Na rovinu říkám, že pokud od knížky nebudete vůbec nic očekávat (nebo alespoň nebudete očekávat stejné kouzlo jako u potterovských knih), zaujme vás. Rowlingová prostě psát umí, o tom nemůže být pochyb. Tentokrát však píše pro dospělé, což je poznat nejen ve stylistice, ale také ve výběru témat. Navíc je docela problematické knihu zaškatulkovat – je to tragikomedie, komická tragedie nebo taky politická fikce. Jednodušší a výstižnější ale bude, když řeknu, že kniha je vlastně studií života postav žijících ve fiktivním maloměstě nazvaném Pagford.

Právě postavy jsou silnou stránkou autorky. Nejinak tomu je i v The Casual Vacancy – postav tu najdete opravdu hodně a možná budete zpočátku zmatení, kdo je kdo, ale když jim dáte šanci, zapíšou se vám do paměti. Příběh je vyprávěn právě z pohledů 3. osoby postav, které se střídají, a vytváří tak dějovou pavučinu. To vše začíná, když zemře Barry Fairbrother, člen městské rady, který bojoval za to, aby problematická čtvrť Fields zůstala částí Pagfordu. Pak už jen sledujeme osudy různých lidí, od teenagerů po dospělé, a každý z nich se potýká sám se sebou i se světem.

Když jsem knihu četla, nemohla jsem se zbavit zvláštního pocitu. Rowlingová píše o sexu, drogách, sebeubližování, politických kejklech, sikhismu, šikaně, znásilnění, prostituci, týrání dětí, pornografii i sebevraždě. O tom všem píše poutavě a zajímavě, ale přesto to byl trochu šok. Něco takového jsem zkrátka od autorky Harryho nečekala. Je ale pravda, že Rowlingová si vychovala svou generaci čtenářů od útlého věku a ti jsou teď dospělí, takže proč ne. Za mě říkám, že kniha určitě stojí za přečtení, a rozhodně se těším na další autorčin kousek. Sledovat její kariéru je zkrátka zajímavé.

Co na Prázdné místo říkáte Vy? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
 1. Petr Loukota napsal:

  Díky za článek. 🙂 Na tuto knížku se chystám od doby, co na mě kamarádka udělala dojem, když ji četla v angličtině. 😀 Já bohužel nepatřím mezi ty, co by jakékoliv anglické knize rozuměli (s nadsázkou se dá říct, že občas nerozumím ani v češtině), takže netrpělivě čekám na překlad a pak si knížku koupím. Jsem rád, že jsem se o ní v tvém článku dozvěděl víc. 🙂

  • Díky za komentář, jsem ráda, že se článek hodil. 😉
   Myslím, že tu kamarádku oba známe. 😀

  • Jitka napsal:

   Co na to napsat. Asi by bylo zajímavé přečíst si to a porovnat, jak se autorčin styl od Harryho změnil. Ale pravděpodobně si to nechám ujít. Asi proto, že za něco stály tak cca první tři díly Harryho a s každým dalším to byla vždy akorát větší bichle, kterou zapomněli proškrtat. Nehledě na velké zklamání poslední knihy, kdy páry Harry s Ginny a Hermiona s Ronem posílají děti do Bradavic. Přijde mi, že takhle nějak by to zakončil nevypsaný školák a úplně mi to zkazilo celého Harryho. Mám strach, že kterýkoliv nakladatel se bál jí říct, ať s tím něco udělá, že by šla jinam, a proto mám obavy, že u další knihy tohle zůstane stejné a raději se toho vzdám i přes tvé kladné hodnocení.

  • Ten závěr celé série byl takový její úkrok ke komerci a taky možná sentiment, ke kterému podle mě často sklouzává. Ale aspoň jsme se mohli v kině zasmát, jak hloupě ta celá scéna vypadala. 🙂
   Ono záleží na každém, jestli mu tahle nová Rowlingová má co říct. Mně rozhodně ano. 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.