Ikaros z vesmíru: Muž, který spadl na Zemi

Baladická sci-fi o mimozemšťanovi, který přistál na planetě Zemi, nastavil lidem zrcadlo a sám se stal až příliš lidským? To je Muž, který spadl na Zemi, klasické dílo science fiction žánru z roku 1963 z pera Waltera Tevise, které proslavila filmová adaptace s Davidem Bowiem v hlavní roli. Já si tenhle příběh, který mě k přečtení lákal už nějakou dobu, mohla díky OneHotBook pustit do uší v podání Igora Orozoviče. Jak se audiokniha vydařila, se dozvíte v recenzi. 🙂

Thomas Newton vypadá na první pohled jako pořádný podivín. Je hubený jako tyčka a průsvitný jako duch, má bílé vlasy, žádné ochlupení, měří dva metry, a i ty nejběžnější úkony jako jízda autem ho kdovíproč vyčerpávají více než jiné. Mnoho lidí si bezděky pomyslí, že tenhle křehký dlouhán jako by pocházel z jiné planety. Málokdo však tuší, že nejsou daleko od pravdy. Tenhle cizinec totiž pod podivnou lidskou maskou skrývá své pravé já. Přiletěl jako mimozemský návštěvník na Zemi s misí, ve které není radno neuspět. Proč usiluje právě o to stát se miliardářem a slavným vynálezcem? A co se stane s jeho misí, když ho pobyt mezi lidmi ovlivní víc, než si kdy dokázal představit?

Jen malý postřeh: Pokud se chcete vyhnout spoilerům a užít si příběh bez vyzrazení Newtonovy mise jako já, vyhněte se synopsi audioknihy na obalu či v eshopech. Myslím, že si pak Muže, který spadl na Zemi vychutnáte o mnoho víc.

Znáte-li Waltera Tevise jen jako autora veleúspěšného Dámského gambitu, Muž, který spadl na Zemi vás nejspíš zaskočí. Pravdou ale je, že Tevis byl především autorem science fiction a na svém kontě má hned několik děl, které již dnes považujeme za klasiku žánru. Muž, který spadl na Zemi je bezesporu jedním z těchto děl. Jsem velký fanoušek klasické sci-fi a těší mě, že se na ni v audioknižním světě nezapomíná. Z té technické stránky už tato díla působí poněkud zastarale až úsměvně, jejich největší přínos a síla však pramení ze samotné myšlenky, která stojí za jejich vznikem. Jsou to naše nejhlubší obavy, kterým čelíme a které science fiction spekulativně dovádí dál až ke katastrofickým scénářům. Především naše schopnost sebezničení je ve sci-fi žánru často na pořadu dne, a není se čemu divit. Stačí nakouknout do historie (o pády civilizací a opakování dějinných chyb není v historii nouze) či vědy (překračování jejích hranic, stále mocnější a mocnější vynálezy, které mají potenciál lidstvo a celou planetu zničit…).

A právě díky tomuhle aspektu pro mě byl poslech Muže, který spadl na Zemi silným zážitkem. Ano, dnes už je to trochu ohrané téma, a ano, jedná se o dílo, které vyšlo v šedesátých letech, ale ve svém jádru ho za staromódní nebo zastaralé vůbec nepovažuji. Je to křehký, možná trochu melodramatický baladický příběh, který plyne pomalu, dává vám prostor k zamyšlení, odhaluje se vám postupně, a možná o to více se vás dotkne jeho závěr. Jde znát, že i pro Waltera Tevise byl osobní. Ve svých dílech totiž rád zkoumal lidské slabiny a tendence k sebedestrukci jedince či celého lidstva. Ve všech jeho románech se například objevuje motiv závislosti na látkách, které člověku přináší krátkodobý únik, avšak z dlouhodobého hlediska sebezničení. V Muži, který spadl na Zemi se jedná o alkohol, v Dámském gambitu o pilulky na uklidnění.

Igor Orozovič

Muže, který spadl na Zemi svěřilo vydavatelství OneHot Book Igorovi Orozovičovi, který pro mě osobně byl velkou neznámou. Ráda ale objevuji nové interprety a mám velikou radost, že jsem Igora Orozoviče mohla objevit právě prostřednictvím této audioknihy. Díla, jako jsou Muž, který spadl na Zemi vyžadují opravdu pečlivý výběr interpreta a v tomhle případě se to povedlo na výbornou. Tevisovo dílo a interpretace Igora Orozoviče jako by byly stvořeny jeden pro druhého. Interpret má hluboký, podmanivý hlas, který příběhu dodává na poetičnosti i naléhavosti, nemluvě o tom, že se poslouchá jedna báseň. Těším se, co si v jeho interpretaci budu moci poslechnout příště.

Tohle je jedna z audioknih, které mi díky hlubokému zážitku z poslechu nedávají spát. Není jich mnoho, ale když se zadaří, hned se přesouvají v mém osobním audioknižním žebříčku hodně vysoko. Doufám, že se takových příběhů dočkáme v audiu víc, a že se někdo ujme třeba dalšího oblíbeného díla Waltera Tevise Zpěv drozda. *nenápadně pomrkávám směrem k nahrávacímu studiu vydavatelství OneHotBook* 🙂

Máte-li stejně jako já rádi hloubavou sci-fi, nechte se nalákat mou nadšenou recenzí i parádní bowieovskou obálkou k poslechu Muže, který spadl na Zemi. Necelých 7 hodin poslechu pro vás bude skvělým zážitkem, pokud od sci-fi nevyžadujete tunu akce, mezihvězdných bitev a politických pletich.

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.