Hejno bez ptáků

Hejno bez ptáků dočteno. Trvalo to celé dva měsíce, než jsem se pokochala každým slovem v bílé i černé knize. Je to na mě docela dlouhá doba, ale myslím, že tohle dílo (zdráhám se říkat Hejnu bez ptáků kniha) si nezaslouží nic jiného než vaši plnou pozornost, protože nic tak hlubokého a bohatého na myšlenky jsem v životě nečetla. Tohle není vlakové čtivo, ani náhodou, ale to neznamená, že vás bude Hejno nudit. Více se dočtete v mojí recenzi. 

Filip Doušek dopsal Hejno v tu nejlepší dobu, alespoň pro mě. V hlavě jsem zrovna měla víc otázek než odpovědí, právě takových, jakých v Hejnu najdete tisíce. Jsou to ty, které se týkají naší nejhlubší podstaty, fungování světa, smyslu života – zkrátka filozofické otázky, které si lidstvo klade už od počátku a doposud o nich můžeme jen spekulovat, ale jedinou absolutní odpověď nenajdeme.  Hejno vám takovou debatu nabídne na stříbrném podnose a dodá k tomu ještě zmrzlinový pohár s třešničkou.

Co mě na Hejnu absolutně okouzlilo je um Filipa Douška – nejenže se slovy zachází jako kouzelník, ale navíc dokáže skloubit věci a témata, která jsou mnohdy považována za absolutní protiklady. Věda se prolíná s mystikou, matematika s filozofií, spiritualita s ateismem. Příběh, který vypráví o vztahu umělkyně Niny a matematika Adama, se odehrává jako by na pozadí těchto velkých filozofických dilemat.

V nějaké recenzi jsem, tuším, četla, že Hejno vlastně není o příběhu, ten je tam jen proto, aby sloužil autorovi k filozofování. Částečně je to pravda, ale proč by to mělo být mínus? Já to naopak považuji za velký klad a taky odvážný krok na dnešním komerčním trhu. Je to dílo náročnější, to ano, ale pokud ho necháte, dá vám spoustu podnětů k zamyšlení a obohatí vás. A to ani nemluvím o grafické úpravě – i když je celý komplet dražší než běžné knihy, já ho prostě musela mít a udělala jsem dobře.

Pokud máte stejně jako já víc, mnohem víc otázek o světě, bytí i nebytí, pak mi nezbývá než Hejno doporučit. 😉

Už jste Hejno bez ptáků četli? Co na něj říkáte? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. Karlinho napsal:

    Já jsem o té knize slyšel hodně, to je asi půl roku zpátky. Jsem rád, že jsi mi ji připomněla, co nejdříve si ji koupím 🙂

  2. Ľubica napsal:

    Určite si ho kúpim a prečítam. Už po ňom pokukujem nejaký čas. Skúšala som ho vyhrať u Smoliaka:(
    (http://www.smoliak.sk/hejno-bez-ptaku/)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.