Enzův poslední případ

Na začátku série Akta Enzo z pera Petera Maye se dlouhovlasý Skot žijící ve Francii vsadil s novinářem Rogerem Raffinem, že vyřeší všech sedm doposud neobjasněných vražd z Raffinovy knihy. Pět z nich už má zdárně za sebou, dvě zbývají. Tak jak to, že je Nezvratné alibi posledním, šestým dílem série? A co Enza Macleoda čeká tentokrát? Podaří se mu odhalit vraha Lucie Martinové, mladé ženy z dobré rodiny? Více v recenzi na audioknihu.

Peter May v šestém díle série Akta Enzo tak trochu porušuje zvyklosti z dílů předešlých, kdy se každý z případů odehrával v konkrétním prostředí nebo se týkal nějakého profesního oboru. Nezvratné alibi z tohoto trendu vybočuje, přesto však příběh své téma má. Je jím alibi. Nakolik se mu dá důvěřovat? Vždyť alibi se dá vyrobit, některé skutečnosti zatajit či zastřít jinými polopravdami. Jak se dobrat k pravdě, když ani nevíte, co pravda je?

Enzo Macleod se v Nezvratném alibi pouští do šestého nevyřešeného případu z Raffinovy knihy. Kosti dvacetileté Lucie Martinové byly nalezeny po čtrnácti letech od jejího zmizení na dně vyschlého jezera. Někdo ji škrtil s takovou silou, až se jí jazylka rozpadla na tři části. Z její vraždy byl obviněný sériový vrah prostitutek Blanc, který vraždil právě tímto způsobem, jenže se ukázalo, že má nezvratné alibi. Enzo se pouští do vyšetřování, hledá odpovědi a sleduje staré stopy, které už zavál čas. Čím víc se dozvídá, tím víc je mu jasné, že tu něco nehraje. Opravdu by vrahem mohl být Blanc, který se nabízí jako první podezřelý, nebo se případ ukáže být mnohem komplikovanější, než by Enzo čekal?

Peter May se do své „francouzské“ série detektivních thrillerů pustil se vší parádou, posledních pár dílů jako by mu ale docházel dech. To se však o závěrečném střípku Enzova příběhu naštěstí říct nedá. Nezvratné alibi je svižné, napínavé a nepustí vás, dokud ho nedoposloucháte. Autor se sice nevyhnul některým klišé a vraha Lucie možná odhadnete už v úvodní scéně, ale to v případě této audioknihy vůbec nevadí. Je tu spoustu dalších záhad a otázek, které se nenápadně proplétají celou sérií a trpělivě čekají na dořešení.

A ano, tohle je opravdu poslední díl, takže se svých odpovědí dočkáte a Enzovy profesní i osobní záležitosti se uspokojivě uzavřou. Něco z toho je trochu přitažené za vlasy, ale osobně už to beru jako nedílnou součást Mayovy poetiky a jeho vyprávěcího stylu. Nezvratné alibi je zkrátka zábavnou a chytlavou thrillerovou jednohubkou a na nic víc si nehraje.

Nebyly by to Akta Enzo bez Davida Matáska, a tak i v Nezvratném alibi si můžete užít výborné vyprávění interpreta celé série. A asi ani nemusím říkat, že i v tomto díle odvádí David Matásek skvělou práci a jeho sametový hlas bude příjemným společníkem, který vás bude provázet dějem. Upřímně, dovedete si v jeho roli najednou představit někoho jiného? Já tedy ne, a jsem ráda, že duo David Matásek a režisér Michal Bureš to spolu zdárně dotáhli až do konce série.

Nechybí ani hudební podkres kapitol, který navazuje na melodie z předchozích dílů a sem tam z něj na vás dýchne atmosféra Francie.

Nezvratné alibi je zakončením, jaké si celá francouzská série Petera Maye zaslouží. Po pravdě je mnohem lepší, než jsem doufala, protože (jak jsem psala v předchozích recenzích) jsem se obávala, že autor už vyčerpal sám sebe. Nakonec se mu ale podařilo uzavřít Enzovu několikadílovou sázku s Raffinem ve velkém stylu. Skoro je mi až líto, že Enzův příběh tímto končí, ale na druhou stranu už tomu chlápkovi snad ani víc na bedra naložit nelze a můžeme mu konečně dopřát trochu toho zaslouženého duševního klidu. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.