Co vás může naučit tučňák?

Kdo z nás nemá rád tučňáky? Teď si ale představte, že si jednoho přivezete s sebou z výletu a stane se součástí vašich každodenních radostí i strastí. Přesně tohle se přihodilo britskému učiteli a milovníkovi přírody Tomu Michellovi a my si díky audioknižnímu nakladatelství OneHotBook můžeme poslechnout o jejich příhodách.

Co mě naučil tučňák je Michellova autobiografie, ve které líčí své peripetie s tučňákem zachráněným z ropné skvrny a propašovaným přes celní kontrolu z Urugaye do Argentiny. Tom Michell s typickým britským humorem zachytil, jak se jeho nový přítel z říše zvířat, pojmenovaný mimochodem Juan Salvador, rychle stal neodmyslitelnou součástí kanonu argentinské internátní školy, na které Tom učil. Žít v Argentině za peronistické vlády nebyla žádná legrace, ale Juan Salvador to dokázal často zvrátit. Vám se tak v této audioknize dostane jak humoru a vtipných historek, tak i náhledu do absurdit života v Argentině té doby. 

Tom_Michell_Co_me_naucil_tucnak_audio_3D

Tučňák však není v Michellově autobiografii pouhým domácím mazlíčkem. Je Michellovým nejlepším přítelem a není divu, že mu autor dává i vlastní hlas a myšlenky. Když Juan Salvador vyjadřoval svým kvákavým hlasem, co si o dané situaci myslí, musíte se usmívat a okamžitě si ho zamilujete. Pro mě byl tučňák ale také symbolem lidské pohodlnosti a přivírání očí nad tím, jakou daň si naše pohodlí a vymoženosti vybírají. Když Michell líčí, jak v ropné skvrně umírají stovky tučňáků, bylo mi smutno. Měli bychom si konečně uvědomit, že zisk opravdu není tím nejdůležitějším a že podřizovat mu vše má následky, za které mnohdy platí jiní. Myslím, že právě to chtěl Tom Michell ve své knize Co mě naučil tučňák říct především.

Krystof_Hadek_studio_OneHotBook

Této audioknihy, která má trefný podtitul „překvapivé jihoamerické dobrodružství s neobvyklým parťákem“, se chopil herec Kryštof Hádek. Opět musím říct, že výběr interpreta byl trefou do černého, protože Hádek přináší do vyprávění přesně tu laskavost, lehkost a humor, který si příběh vyžaduje. Nejedná se o náročný poslech, spíše o oddychovou záležitost, a audiokniha vám to dopřeje právě díky Hádkovi. Jeho zabarvení hlasu je pro vyprávění perfektní a skvěle si také poradil s imitováním Juana Salvadora a věrohodnou výslovností spousty španělských výrazů. 

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/271570781″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Musím pochválit hudební doprovod, který vás svými svižnými tóny kytary spolehlivě přenese do jižní Ameriky a dokresluje atmosféru Argentiny. Zalíbila se mi také obálka s jednoduchým a výstižným motivem tučňáka, která je stejně jako audiokniha příjemně nenáročna, milá a úsměvná. 

A co vy? Co na audioknihu říkáte? 🙂

P.S. Děkuji OneHotBook za možnost poslechu. 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.