Carl Mørck versus Nesmírný

Carl Mørck se ani tentokrát nežene do práce, ale má to marné. Opět se bude muset ponořit do jednoho ze starých nevyřešených případů, které má oddělení Q a jeho kolegové Rose a Asad za úkol rozlousknout. V již šestém případu se s nimi podíváme do světa ezoteriky a odhalíme, co se doopravdy stalo dívce, která zemřela v koruně stromu. Jak dopadla audiokniha Nesmírný od Jussi Adler Olsena pod taktovkou vydavatelství OneHotBook? Dozvíte se v recenzi. 

K sedmnáct let starému případu, který vypadá jako ošklivá dopravní nehoda, je Carl nucený se vrátit ne zrovna jemným způsobem (a tentokrát nemluvím jen o svéhlavé Rose). Mladá žena byla při této doposud nevyřešené nehodě vymrštěna do koruny stromu, kde ji čekala dlouhá a bolestivá smrt. Viník nebyl nikdy dopaden, oddělení Q však obdrží zprávu od druhořadého vyšetřovatele z Bornholmu, který je žádá o pomoc a který nikdy pátrat nepřestal, ačkoli tím byl svým kolegům spíše na obtíž. A tak se rozbíhá spletité odhalování pravdy, které bude Carla, Asada i Rose stát víc, než by si dokázali představit. Jejich protivník je totiž Nesmírný.

Detektivní série dánského spisovatele Jussi Adler Olsena je u nás velmi oblíbená a vychází jak knižně, tak i audioknižně. Já ji mám samozřejmě nejradši v audioknižní podobě a těším se na každý nový díl. Série o případech oddělení Q totiž z řady severských detektivek poněkud vybočuje svým svérázným a lehce cynickým humorem, snadno zapamatovatelnými postavami, které mají svá tajemství a osobní životy, a také tématy, které zmítají dnešní společností. Olsen však neříká, co je špatné či dobré, on vás jen nechá nahlédnout na dané téma ze všech možných úhlů pohledu a názor si už musíte utvořit sami.

Přesně tak je to také v Nesmírném. Tentokrát je oním tématem ezoterika a její podoby. Je to ezoterika, která nabízí naději lidem, kteří se cítí ztracení či na dně. Ezoterika, která takovými lidmi manipuluje. Ezoterika jako byznys a nástroj k snadnému vydělávání peněz. Nebo také ezoterika, která může dělat zázraky, jež se nedají snadno vysvětlit. Pohlédneme na ni z pohledu velmi skeptického Carla, Rose, která je ochotná uvěřit, a Asada, který má jako vždy otevřenou mysl. A pak se na ni podíváme i z pohledu těch, kteří v ní vidí jedinou naději a pravdu, a těch, pro které představuje moc. Když si chci na něco udělat názor, je přesně tohle to, co potřebuji – komplexní obraz ve své složitosti – a tohle umí Olsen poskytnout svému čtenáři či posluchači v rámci příběhu velice dobře.

Nesmírného se stejně jako ostatních peripetií Oddělení Q zhostil Igor Bareš, kterého si už nelze z této série odmyslet. Je součástí týmu stejně jako Carl, Asad, Rose a nově i dlouhán Gordon a jako vždy odvádí výbornou práci. Sedí mu všechny polohy – dramatická, napínavá, filozofující, pasáže nahlížející do zvrácené mysli některých postav, cynická, nostalgická i komická. Z jeho přednesu je cítit, že si interpretaci užívá, a spolu s ním si příběh mohou dosyta vychutnat i posluchači. Něco přes 14 hodin příběhu s nečekanými zvraty uteče jako voda a celá série si pořád drží tu vysoce nasazenou laťku.

Audiokniha má také svůj hudební podkres, který v různých variací dokresluje atmosféru děje. Hudba nijak neruší, nezdržuje, jak tomu bývá u některých audioknih a nutí tak posluchače tyto pasáže přeskakovat, ale naopak je takovou funkční tečkou za každou kapitolou či scénou. Není ani stereotypní, ani příliš výrazná.

Mně nezbývá než si počkat na další díly a doufat, že se nám konečně poodhalí něco víc z Carlových osobných soužení, tajemné Asadovy minulosti či co se skrývá za Rosinou mnohdy neproniknutelnou povahou. A samozřejmě také co celý nezvyklý tým čeká za nevyřešené případy, na které se v archivu kodaňské kriminálky celá léta jen práší.

P.S. Děkuji OneHotBook za další oddělení Q. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.