Audioknižní Terror

Terror je přesně jedním z těch příběhů, ve kterých se přímo vyžívám. Je to tlustá bichle plná zajímavých postav, děj plyne svým tempem a jde do hloubky na rozdíl od povrchních rychlokvašek, je založený na skutečných historických událostech a nechybí ani špetka tajemna, něčeho nevysvětlitelného a osudového. Už když se v připravovaných titulech mého oblíbeného audioknižního vydavatelství OneHotBook Terror objevil, nemohla jsem se téhle audioknižní lahůdky dočkat. Více v recenzi.

Od Dana Simmonse jsem už pár knih přečetla, ale jednu z jeho nejoceňovanějších jsem si neustále nechávala „na někdy jindy“. Nakonec tohle dilema za mě vyřešili v OneHotBook tím, že vyšla mnohohlasá audiokniha Terror s parádním obsazením i obálkou a tradiční nadstandartní péčí, které vydavatelství svým audioknihám věnuje. Hned jsem se pustila do poslechu a většinu prosince strávila v autobusech, vlacích nebo na procházkách se psem se sluchátky v uších a pohledem upřeným do zasněžené nebo alespoň pochmurné zimní krajiny, zatímco v myšlenkách jsem byla kdesi za polárním kruhem a mrzla spolu s námořníky bojujícími o život.

Vsadím se, že o nechvalně proslulé Franklinově expedici jste už slyšeli. V roce 1845 se dvě lodě britského námořnictva s poměrně nepochopitelnými a smůlu nosícími jmény Terror a Erebus vydaly hledat takzvanou severozápadní cestu, ale nikdy nedorazily do svého cíle a nikdo dodnes přesně neví, co početnou posádku obou lodí
v království ledu a ledních medvědů potkalo. A právě tuhle otázku si položil spisovatel Dan Simmons. Ve svém románu spřádá jednu z možných odpovědí a předkládá ji svému čtenáři, a nyní i posluchači audioknihy, z pohledu hned jedenácti různých členů posádky.

Terror je vlastně takovou důkladnou, strhující a mrazivou (ve všech ohledech) mozaikou střípků událostí, které nechronologicky a střídavě vypráví kapitán Terroru Crozier, sám sir John Franklin, velitel expedice, můj oblíbenec doktor Goodsir, který je na takové výpravě naprostým zelenáčem a tudíž se s ním v mnohém ztotožníte, mladý poručík Irving nebo třeba buřič a pudům podléhající temovačův pomocník Hickey, kterého bych s radostí hodila přes palubu, kdybych měla tu možnost. Každý z nich přispěje svou troškou do zmíněné mozaiky a před očima posluchače tak získává ledové peklo čím dál ostřejší kontury. Dvě lodě zamrzlé v ledu, více než stovka námořníků uvízlá v pasti ledu s neradostnými vyhlídkami kurdějí a dalších chorob, docházejících potravin a tajemného prastarého netvora z inuitských mýtů , který je jeden po druhém zabíjí a hraje si s nimi jako kočka s myší.

Do myslí všech se pomalu vkrádá strach a tíseň a nutno podotknout, že Simmonsovo vypravěčské umění vám nedá ani na chvíli vydechnout a naprosto vás pohltí svým až téměř pomalým a meditativním líčením událostí odehrávajících se v tom bílém světě temnoty daleko od civilizace.

Velkým lákadlem Terroru je také vynikající práce Simmonse s reáliemi a historickými fakty a jejich zasazení do fiktivního příběhu, který tak působí naprosto realisticky. Udělalo na mě dojem, s jakou pečlivostí vykresluje autor život na lodi, inuitskou kulturu a zvyky, rutinu britského námořnictva i mentalitu lidí, kteří vědí, jak blízko smrti se nachází a jak děsivá či osamělá by jejich smrt mohla být. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých faktů o plavbě polární oblastí i o samotné Franklinově expedici, a i když se posádka skutečného Terroru či Erebu pravděpodobně s žádným monstrem z dávných časů nikdy nesetkala, ani v nejmenším to nijak nezmenšuje požitek z poslechu.

Jestli je v něčem vydavatelství OneHotBook bezkonkurenčně nejlepší, pak jsou to vícehlasé a ambiciózní tituly. Terror je naštěstí obojím. Nabízí vydatných třicet šest hodin poslechu a hned jedenáct inerpretů, kteří vás na tuhle mrazivou výpravu vezmou. Obsazení je to naprosto brilantní a už po pár prvních kapitolách je vám jasné, že si s tím v OneHotBook dali pořádnou práci. Hlasem kapitána Croziera je Martin Stránský, který dostal asi největší prostor. Vladislav Beneš se zhostil sira Johna Franklina, David Novotný doktora Goodsira, mladého poručíka Irvinga Ivan Lupták, Thomase Blankyho Jan Vlasák, Cornelia Hickeyho Petr Jeništa. A pak tu máme také Jiřího Hromadu jako Johna Bridgense, Roberta Mikluše jako Harryho Peglara, Daniela Rouse jako Charlese Des Voeuxe, Miloslav Königa jako Thomase Jopsona a nakonec Lukáše Příkazského jako Roberta Goldinga.

Ať už každý z jedenácti interpretů dostává více či méně prostoru, všichni odvádí výbornou práci a střídání jejich hlasů je vždy vítaným oživením při tak dlouhém poslechu. Nejvíce jsem si oblíbila Ivana Luptáka jako naivního a snaživého Johna Irvinga, Davida Novotného jako doktora Goodsira, který se z nováčka na lodi postupně mění v nepostradatelného člena posádky a Martina Stránského jakožto Croziera, jehož postava prošla nejdramatičtějším vývojem a je fascinující tuto změnu prostřednictvím Stránského interpretace prožívat.

Terror doprovází hudební podkres, který zdárně doplňuje atmosféru absolutního zoufalství i krutost ledového světa. Za zvláště zdařilé považuju pasáže hrdelního zpěvu eskymáků, ze kterých mi upřímně vstávaly vlasy na hlavě, nebo ty, ve kterých neúprosně duje mrazivý vítr.

Ať už jste stejně jako já fanoušky hutných a atmosférických příběhů nebo vám vždycky vrtalo hlavou, co se stalo s posádkou Franklinovy expedice či máte prostě jen náladu na mrazivý hororový poslech založený na skutečných událostech, Terror vás rozhodně nezklame. A už jste viděli provedení naprosto parádního bookletu?

Už teď se těším, jakou další bichli si pro nás OneHotBook nachystá. Tak nějak doufám, že jednou dojde na trilogii Jeho temné esence od Philipa Pullmana, Kingovo Svědectví nebo mého milovaného Jonathana Strange a pana Norrella od Susanny Clarkové. Byla bych v sedmém nebi. *nenápadně pomrkává na tým vydavatelství*

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.