Audioknižní krimi ze švédského severu: Sluneční bouře

Severské krimi není nikdy dost, dokonce ani ve dnech, kdy rozkvétají květiny a skrze mraky se prodírají sluneční paprsky. Už brzy bude potřeba něco, z čeho nás dostatečně zamrazí, a Sluneční bouře, nová audiokniha od nakladatelství OneHotBook je fajn tip. Čtěte recenzi. 🙂

Mohlo by se zdát, že severská krimi zahltila knižní i audioknižní trh a že brzy jí budeme přesyceni. Chyba lávky. Tenhle žánr pořád dokáže nabídnout něco nového a Sluneční bouře je toho důkazem. Ano, odehrává se na severu, je tu vražda a vyšetřování, je to temné a syrové a moc sympatických postav tu nepotkáte. Co je osvěžující, je fakt, že autorkou knihy je žena, Åsa Larssonová, a my si tak můžeme vychutnat severskou detektivku i z trochu jiného úhlu pohledu.

Asa_Larsson_Slunecni_boure_audio_Onehotbook_3D

Nenechte se mýlit, ani náhodou neříkám, že je tohle audiokniha čistě pro ženy, to vůbec ne. Jen tu hlavní roli hrají ženy. Hrdinkou příběhu je daňová poradkyně Rebecka Martinssonová, která se vrací do svého rodného městečka Kiruny kdesi na švédském severu. Ve zdejším kostele se tu odehrála brutální vražda člověka, kterého kdysi znala, a její tehdejší nejlepší kamarádka Sanna je hlavní podezřelou. Návrat do Kiruny znamená pro Rebecku návrat do míst, které musela ze ne příliš příjemných okolností opustit. Nemilé vzpomínky, setkávání se starými známými, kteří se na ni dívají skrze prsty, náboženský fanatismus a odkrývání střípků brutální vraždy, to vše vás spolehlivě uvrhne do příběhu.

Kromě Rebecky se Åsa Larssonová soustředí také na Sannu a její dvě malé dcery a na Annu-Marii Mellaovou, policistku, která by v pokročilém těhotenství měla spíše dělat papírování, a ne se honit za vrahy.

Hlavní prim tu tedy hrají ženy, nejedná se však o žádné idealizování či feministické rýpání. Larssonová si všímá všech odstínů šedi, takříkajíc. 🙂 Jsou tu ženy (i muži) sebevědomí, odvážní, odhodlaní, zbabělí, fanatičtí, slabí, namyšlení, podezřelí i dobráčtí.

Kromě toho se Larssonová také zaměřila na otázku náboženství a ptá se, do jaké míry probouzí v lidech to dobré a kdy už naopak probouzí to zlé. Čeho jsou lidé ve jménu boha schopní? Takových otázek poschovávala v textu mnoho, zajímá se o ně víc než o samotné postupy vyšetřování. Tím se příběh dostává do osobnější roviny, což je něco, co mě na detektivkách baví. Možná ale některé posluchače trochu otráví neustále přemítání Mellaové o tom, jak se jí chce na záchod, nebo popisy toho, co dělá Sannin pes Ťapka. Sluneční bouře je prvotinou Larssonové a občas v textu vysvitne nějaká podobná neobratnost, ale rádi to autorce odpustíte. Navíc se jedná o první díl série, takže má Larssonová spoustu prostoru pro zlepšení.

Třešničkou na dortu (audioknize) je interpretace Jany Strykové, která si konečně mohla vystřihnout svou vlastní audioknihu. Po účinkování v mnohohlasých audioknihách (třeba v sérii Mycellium), kde vždycky podala skvělý výkon, si to zaslouží a také užívá. Asi se budu opakovat, ale Stryková zkrátka umí. Pohrává si s vyprávěním a ohýbá ho do nejjemnějších nuancí, nemluvě o tom, jak dokáže vystihnout charakter postavy a v promluvě se do ní vžít. Někdy dokonce natolik, že jsem měla chuť danou postavu pořádně proplesknout (schválně se zaměřte na Sannu, uslyšíte, co mám na mysli). Stryková bez debat hravě posouvá příběh Sluneční bouře o úroveň výše.

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/257389620″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Audioknihu dokresluje také hudební doprovod, který je tentokrát nezvykle melodický a delší, než je obvyklé. Tóny klavíru vás přenesou do Kiruny, i když možná po několika vteřinách znělku přeskočíte, protože jste napjatí, jak bude příběh pokračovat.

Jsem zvědavá, jak se série Åsy Larssonové vyvrbí, a jestli se OneHotBook ujme dalších dílů. Na to si ale budeme muset počkat. 🙂

A co Vy a Sluneční bouře? Chystáte se k poslechu?

P.S. Moc děkuju OneHotBook za další audioknižní zážitek. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.