Audiokniha Chatrč: Když se potkáte s Bohem

Kniha Chatrč od Williama Paula Younga se stala v Americe bestsellerem a já se tomu ani nedivím. Jsou tam všechna „americká“ oblíbená témata: Bůh, víra, rodina, láska, vyrovnání se s nelehkou životní situací. Kniha vyšla i u nás a teď ji následuje i audiokniha od nakladatelství OneHotBook. A co na ni říkám já, ateista? 😉

Přiznám se, že k Chatrči jsem se dostala spíše náhodou. Tematicky zkrátka není pro mě, protože celá ta věc s Bohem jde mimo mě. Nalákalo mě ale hlavně, že audioknihu vypráví Igor Bareš (na audioknihu vyprávěnou jenom jím čekám od Nebezpečných známostí), a tak jsem se ani moc neinformovala, o čem že to příběh Chatrče je. Tušila jsem jen, že to bude něco spirituálního a duchovního.

Kdybych toho o Chatrči věděla dopředu víc, nejspíš bych ji ani neposlouchala. Takhle jsem se do ní pustila a na to, že bych jindy podobný příběh lhostejně přešla, mě docela mile překvapila.

Chatrc OneHotBook

Chatrč sleduje příběh Mackenzieho, jehož dcera Missy se stane obětí sériového vraha. Vše to začíná jako příjemná detektivka, kterou jsem spokojeně hltala. Jenže žádného šťastného konce a dopadení viníka se nedočkáme, protože o tom vyprávění o Mackenziem není. Z detektivky se převrací do velmi osobního niterného příběhu. Je o hojení, smíření, překonávání nočních můr a vyrovnávání se s vinou a ztrátou dítěte. A především o víře, která věřícímu pomůže toho všeho docílit, a návrat k ní.

Mack jednoho dne dostane podivný vzkaz a vydává se do místa, které je doposud centrem veškeré jeho bolesti. Do chatrče, kde se nalezly důkazy, že je Missy mrtvá. A najde tam Boha. Značně netypického (to bych od literatury o víře nečekala, takže mě to příjemně překvapilo), ve třech tělech, ženském i mužském, v těle bělocha, asiata i černocha.

Největším pozitivem audioknihy je pro mě beze sporu Igor Bareš, který je skvělým vypravěčem. Zabarvení jeho hlasu je více než příjemné, vyslovování slov nadmíru srozumitelné a tempo tak akorát. Klidně bych si poslechla další audioknihu, kterou vypráví on, a bylo by mi docela jedno, co je to za žánr.

Igor_Bares OneHotBook

S tématem audioknihy jsem se trochu prala, ale prala jsem se statečně, a autor mě za to odměnil dobrým koncem, který vám umožňuje uchopit příběh po svém. To mi bylo velice sympatické. Také jsem byla zvědavá, zda už se konečně dozvím, jak všechna ta protichůdná náboženská tvrzení mohou někomu dávat smysl. Chvílemi na mě nějaký smysl probleskl, ale stále zůstávám ateistou a asi se to jen tak nezmění. Náboženství z pohledu Williama Paula Younga ale neznělo zase tak špatně, především nebylo fanatické ani radikální, ale spíše osobní.

I když mě příběh Chatrče oslovil spíše svou detektivní rovinou a zbytek příběhu nebyl tak úplně šálek mého čaje, určitě bych audioknihu doporučila všem duchovně či spirituálně založeným lidem. Těm je ostatně audiokniha primárně určená a ti si z ní také nejvíc odnesou. Ostatní si v ní ale také mohou nalézt to svoje. Já jsem příběh chápala spíše jako psychologický ponor do nitra otce, který musí žít s vědomím, že se jeho dítě stalo obětí brutální vraždy. Pokochala jsem se detektivním začátkem, interpretací Igora Bareše a jako vždy precizní režií pod taktovkou nakladatelství OneHotBook. A konec příběhu také v mých očích vyšvihl Chatrč pár příček výše. 

A víte co? Ono je občas osvěžující poslechnout si (nebo přečíst) něco, co byste obvykle odmítli. 😉

A co Vy? Četli jste nebo poslouchali jste Chatrč, popřípadě chystáte se? Co si o ní myslíte? 

P.S. Za audioknihu k recenzi děkuji nakladatelství OneHotBook.

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.