Hercule Poirot bezpochyby patří k nejproslulejším a nejoblíbenějším postavám z pera Agathy Christie. Autorka však nepsala pouze „poirotovky“, takže pokud vás zajímá, jak si královna detektivního žánru vedla bez svého geniálního detektiva, co takhle si pustit do uší Plavého koně? Audioknihu vydalo vydavatelství OneHotBook v podání Petra Jeništy k příležitosti uvedení seriálového zpracování knihy od BBC na TV Prima. Jak se audiokniha vydařila, se dozvíte v recenzi. 🙂
„Svou oběť nemusíte zabíjet. Stačí jediné – sdělit jí, že zemře.“
Tímto poněkud kontroverzním sdělením, které v audioknize zazní, by se dala shrnout zápletka Plavého koně. Na to, zda je tvrzení pravdivé nebo ne, se bude snažit přijít spisovatel Mark Easterbrook a sekundovat mu budou policejní inspektor Lejeune, nebojácná Zrzka a také výstřední a neurotická Ariadne Oliverová, alter ego samotné autorky. Začínají totiž umírat lidé, a ne málo. A stopy vedou k Plavému koni, historické hospůdce, kde si však pivo nedáte. Zato tam sídlí tři zvláštní dámy, které o sobě tvrdí, že mají nadpřirozené schopnosti. Mimo jiné by prý pro ně nebyl problém způsobit něčí smrt na dálku. Jenže jak byste něco takového obhájili před soudem?
Plavý kůň je detektivkou Agathy Christie z roku 1961 a také jediným z jejích románů, v němž Ariadne Oliverová vystupuje bez svého přítele Hercula Poirota, slovutného detektiva s důvtipnou myslí. Na poněkud excentrickou spisovatelku detektivních románů tu však narazíme jen párkrát, prim tu hraje spíše pan Easterbrook, který není žádným detektivem, ani není bůhvíjak průbojný, zato je však zábavným vypravěčem.
Plavý kůň působí dojmem, jako by si Agatha Christie chtěla od Poirota trochu odpočinout a nezávazně se pobavit a pohrát si s textem. Příběh je tak odlehčenější i humornější než klasické „poirotovky“, což může fanoušky docela zaskočit. Pokud však od Plavého koně neočekáváte, že to bude něco jako Poirot bez Poirota nebo že se jedná o případ, který vyšetřuje především paní Oliverová, pak určitě zklamaní nebudete.
Zpočátku vás také může vyvést z rovnováhy, nebo snad i odradit, představení hned několika postav naráz, přeskakování mezi ich-formou a třetí osobou vypravěče a dojem, že se toho děje spoustu a zároveň nic, po pár hodinách se ale překombinovaný děj zklidní a vše začne zapadat tam, kam má. Nechte Plavého koně, ať se trochu unaví, takhle zběsile cválat přece nemůže dlouho.
Černá magie, krev bílých kohoutů, věštecká média, vražda na dálku, voodoo a magické seance tu kontrastují s hledáním racionality a pevné půdy pod nohama, což je téma, které se v knihách Agathy Christie objevuje znovu a znovu. Co myslíte, že zvítězí tentokrát: nadpřirozeno nebo selský rozum? 🙂
Plavého koně načetl herec Petr Jeništa a nyní již bezpochyby jeden z předních interpretů vydavatelství OneHotBook, jehož lehký a hravý přednes dělá z audioknihy příjemně humornou záležitost. V jeho interpretaci promlouvá každý postava svým unikátním hlasem a děj svižně odsýpá kupředu. Po pár audioknižních hororech (Osvícení od Stephena Kinga) či třeba humorné romanci (Nestydaté plavky) mu skvěle sedl i detektivní žánr.
Plavý kůň je takovou detektivní jednohubkou (poslech má něco málo přes sedm hodin) a i když možná nedosahuje takových kvalit jako případy Hercula Poirota, rozhodně stojí za pozornost. Jsou tu záhadné vraždy, trocha nadpřirozena, suchý britský humor a nečekané rozuzlení, to vše stylem Agathy Christie. Já zklamaná nebyla ani trochu, protože jsem dostala přesně to, co jsem čekala a chtěla – oddychový příběh s překvapivým odhalením na konci. 🙂