Pány severu mám ve své audioknihovničce už více než rok a teď po doposlechnutí mi nezbývá, než se ptát sama sebe, proč mi proboha trvalo tak dlouho si audioknihu pustit do uší. Každopádně nikdy není pozdě na to vrátit se ke svým oblíbeným hrdinům, v tomhle případě neohroženému válečníkovi Uhtredovi z Bebbanburgu, a navázat v jejich příběhu tam, kde jsme skončili. Páni severu jsou již třetí díl historické série Anglosaská kronika Bernarda Cornwella, kterou audioknižně vydává mé oblíbené vydavatelství OneHotBook v podání Vasila Fridricha. Tato série odehrávající se v raně středověké Anglii po dvou vynikajících dílech patří k těm, u kterých si nikdy nenechám ujít nový díl, jen mi to občas k mé škodě trochu trvá. Jak se třetí Uhtredovo dobrodružství vydařilo? Dozvíte se v audioknižní recenzi. 🙂
V Pánech severu je Uhtredovi krásných dvacet jedna let a píše se rok 878. Náš horkokrevný hrdina má za sebou bitvu u Ethandunu, kterou jakožto bojovník Alfredova vojska vybojoval k vítězství a zajistil tak Alfredovu království Wessex přežití. Uhtred však nezapomíná ani na panství Bebbanburg, které mu bylo odepřeno, ale právem mu patří, a na křivdy, které mu způsobil zlovolný strýc Ælfric. Vydává se tedy do Northumbrie, aby se pomstil. Osud mu však do cesty staví nemálo příkoří. Místo na bebbanburský trůn tento neohrožený mladík usedá k veslům otrokářského plavidla zbavený své svobody i meče a jeho výprava za pomstou se mění v boj o holý život. Uhtred však není obávaným válečníkem pro nic za nic a nezastaví ho ani okovy. Nad Anglií se navíc opět stahují mračna. Schyluje se k další bitvě, která může rozhodnout o osudu země, a to si Uhtred přece nemůže nechat ujít…
Uhtred z Bebbanburgu je teprve mladík, přesto v jeho životě není nouze o bitvy, nové a staré lásky, zrady a nečekané zvraty. V Pánech severu navážeme v jeho příběhu tam, kde jsme v Bledém jezdci skončili, tedy po bitvě u Ethandunu, a sledujeme Uhtredovýma očima krvavé počátky království, jež se má stát Anglií. O raně středověkém 9. století na tehdejších britských ostrovech toho moc známo není, což ponechává Bernardovi Cornwellovi prostor pro vyplnění mezer představivostí a vystavění poutavého příběhu na historických základech. To, co o této době známo je, však více než bohatě využívá. V Pánech severu se například dozvíme, jak fungoval obchod s otroky a nelehké soužití Dánů se Sasy a křesťanů s pohany. Nechybí ani legendární Alfred Veliký, Uhtredova (ne)milovaná nemesis, přemýšlivý mírný panovník a zbožný křesťan, který sní o sjednocené Anglii. Cornwell z toho všeho umí udělat výbušný zábavný koktejl, který si uchovává historickou realističnost, a zároveň vypráví poutavý příběh, kterým si omotá posluchače kolem prstu. Tentokrát se mi však Páni severu zdáli o maličko slabší než dva předchozí díly, jako by si autor schovával něco opravdu velkého na později (to mimochodem naznačil i v zajímavém doslovu na konci audioknihy). I tak to ale byla poctivá historická jízda, u které jsem ani nedýchala.
Ani v Pánech severu jsme nebyli ochuzeni o báječného Vasila Fridricha opět v režii Michala Bureše, který si s chutí vystřihl i předchozí dva díly Cornwellovy série. Píšu s chutí, protože po celou dobu poslechu mu slyšíte v hlase, jak si Uhtredovy raně středověké eskapády užívá. Připočtěte si k tomu příjemně nakřáplé zabarvení hlasu, které je nejen radost poslouchat, ale které také patří pravému drsnému válečníkovi. Obzvlášť jsem si to užívala ve víru válečné vřavy, kdy Uhtred řve z plných plic – to vám teprve bude běhat mráz po zádech (myšleno jen v dobrém). Nechybí ani zvukové efekty jako řinčení řetězů, štěkání psů či třískání zbraní o sebe, a výsledkem je vše, co byste si od výborného audioknižního kousku jen mohli přát. Čeká vás necelých 14 hodin nefalšované historické řežby.
Pokud se Bernard Cornwell v Pánech severu držel trochu zkrátka, znamená to jen jediné: Něco velkého si schovává pro další díly. A že toho má raně středověká Anglie jakožto království a budoucí velmoc v plenkách co nabídnout, o tom není pochyb. Nevím, jak vy, ale já už se těším, co si pro nás a pro Uhtreda autor přichystal příště v díle čtvrtém se slibným názvem Píseň meče. Doufejme jen, že se dalšího dílu brzy dočkáme. Mezitím si můžeme dát pár epizod povedeného seriálu Poslední království natočeném na motivy této série a ukrátit si tak čekání. Já to rozhodně mám v úmyslu. 🙂