Audioknižní vydavatelství OneHotBook pokračuje s vydáváním případů nepřekonatelného detektiva Hercula Poirota z pera Agathy Christie v podání Lukáše Hlavici, a ještě že tak! Do rozšiřující se sbírky přibyl také neméně kultovní případ s názvem Smrt na Nilu a já u toho nemohla chybět. Jak se mi audiokniha líbila, se dočtete v recenzi.
Když se pustím do další detektivky s Poirotem v hlavní roli, neubráním se pousmání. Ten chlapík si nikdy neužije poklidnou dovolenou, protože kam vkročí, tam dojde k vraždě (a velmi často ne jedné). A jak správně tušíte, ani s cestou za objevováním exotického Egypta to nevyjde a ani mistryně žánru Agatha Christie to tentokrát Poirotovi ani trochu neulehčí. Po Vraždě v Orient Expresu, Vánocích Hercula Poirota, Zlu pod sluncem a Němém svědkovi nás tedy čeká další zapeklitá detektivka ze staré školy. Jak si Poirot poradí se Smrtí na Nilu?
Linnet Ridgewayová je jednou z těch mladých dam, které vzbuzují v ženách žárlivost a v mužích touhu. Je mladá, slavná, krásná, charismatická, sebevědomá a především velmi, velmi bohatá. Dostane vše, po čem touží, a je na to zvyklá. Když ji její nejlepší přítelkyně Jacqueline požádá, aby zaměstnala Simona Doyla, mladíka, kterého bezhlavě miluje, Linnet souhlasí. Když se však do Simona nečekaně zamiluje a Simon pro mladou dědičku ohromného panství také brzy ztratí hlavu, Linnet nezaváhá a stane se paní Doylovou, aniž by na svou přítelkyni brala jakékoli ohledy. Novomanželé vzápětí vyrážejí na svatební cestu do Egypta, kde tráví dovolenou i Hercule Poirot a kam je pronásleduje také zhrzená a žárlivostí sžíraná Jacqueline. Je jen otázkou času, kdy se celá situace zvrtne. A také že ano, jednoho večera dojde k Simonově postřelení a druhý den ráno je Linnet nalezena mrtvá. Kdo z pasažérů luxusní lodi Karnak má vraždu na svědomí?
Detektivky s Herculem Poirotem pro mě mají zvláštní kouzlo. Nejenže mě vždycky závěrečné rozuzlení a odhalení vraha překvapí a nikdy nejsem schopná jej uhodnout (a přesně po tomhle všichni čtenáři detektivních příběhů přece touží), ale i jazyk a vyprávěcí styl Agathy Christie je nadčasový a v mnohém si nezadá s romány, které vychází sto let po její smrti. Vykreslení charakterů postav je trefné a pestré a čtenáře utvrdí v tom, že se toho od minulého století zase tolik nezměnilo, co se týče lidské povahy a motivů vraždy (peníze, láska, nenávist, samozřejmě). A ve Smrti na Nilu Christie do tohohle báječného mixu přimíchala také exotické kulisy Egypta třicátých let dvacátého století.
Cestování během minulých století mě neskutečně fascinuje. Jaké to asi bylo poprvé spatřit Egypt, který jste znali jen z knih a vyprávění, popřípadě ze zrnitých černobílých fotek, a kam jste se museli trmácet celé dny? Jaké to bylo zažít ještě autentický Egypt nezkažený konzumním turismem? Takový svět nám Agatha Christie ve Smrti na Nilu bravurně vykresluje, i když je spíše kulisou, protože se autorka tradičně zaměřuje na postavy v uzavřeném prostředí, v tomto případě lodi Karnak plující po Nilu. Vědomí, že vrah se nachází na palubě a volně se pohybuje mezi cestujícími, dodává vyprávění na napínavosti a také vás přiměje vytvářet si vlastní teorie. Nutno podotknout, že ty mé vždy v závěru Poirot s lehce ironickým pousmáním rozpráší.
Smrti na Nilu se stejně jako v případě předchozích „poirotovek“ od vydavatelství OneHotBook zhostil Lukáš Hlavica, a já se zase budu opakovat, protože je v roli vypravěče naprosto famózní. Vyprávění je v jeho podání hravé a napínavé, jednotlivé postavy promlouvají jeho ústy svým vlastním hlasem, zvlášť lehce ironický, zato pravý gentleman Poirot je jedinečný, a jako vždy i osobitý tón a britský nadhled Hlavicovi neskutečně sedí. V rozhovoru o natáčení audioknihy Lukáš Hlavica prozradil něco málo ze svého interpretačního umu: „Před mikrofonem můžu spíš pracovat s určitou mírou energie obou hrdinek, s rytmem jejich promluv, pochopit jejich myšlení – a to pak posluchačům pokud možno nevtíravě přiblížit, aniž bych projev postavy zvnějšku přehnaně charakterizoval. Když je text poutavý, sugestivní a nápaditý – a tento bezesporu je –, proudí spíš skrze mě a sám mi napovídá, jakou energii navodit.„
Příběh doprovází také hudební podkres, který exoticky působícími melodiemi navozuje atmosféru vyprahlého a orientálního Egypta. Při poslechu vás tak spolehlivě přenese na palubu lodi Karnak plující si po širokém Nilu pod prahnoucím sluncem.
A na závěr tu mám dobré zprávy pro příznivce filmového i audioknižního Poirota. Nejdříve ty audioknižní: OneHotBook právě chystá k vydání audioknihu s názvem Svědkyně obžaloby, v níž uslyšíte jedenáct povídek z pera Agathy Christie v podání sedmi herců a v jedné z nichž se objeví i samotný Hercule Poirot.
A ta filmová novinka? Režisér a herecký představitel Poirota v nejnovější adaptaci Vraždy v Orient Expresu (2017) Kenneth Branagh právě natáčí filmovou adaptaci Smrti na Nilu, která by měla do kin dorazit letos na podzim. Herecké obsazení vypadá velmi slibně!