S audioknihami jsem vyrůstala a nedám na ně dopustit ani dnes. Poslouchám je při běhání, před spaním, při cestě vlakem, prostě pokaždé, když zrovna nemůžu číst. A proč byste měli poslouchat audioknihy i vy?
Začalo to tím, že mně a bráchovi mamka nebo babička četly na dobrou noc, pokračovalo kazetami do magneťáku, které jsme poslouchali před spaním pořád dokola, a dnes štafetu přebrala skladná empétrojka s velkou pamětí. Princip je ale stejný, miluju, když mi někdo předčítá a mám ráda, když mě slova doprovázejí na každém kroku. Co konkrétně na audioknihách oceňuji?
1. Na čtení potřebujete vidět, takže to někdy zkrátka nejde. Zrovna běháte? Už je tma a vypadl proud? Někam cestujete a při čtení se vám dělá špatně? To jsou momenty, kdy sahám po audioknize.
2. Při poslouchání si odpočinu, ale zároveň se dozvídám něco nového, vnímám text trochu jinak než při čtení. Mluvené slovo nabízí velký prostor pro vlastní interpretaci. Čili stejně jako čtení bych to nenazvala poflakováním se nebo nicneděláním.
3. Poslouchat se dá ledacos. Trh s audioknihami zažívá v posledních letech velký boom, takže můžete vybírat z široké nabídky – od namluvených románů, povídek a poezie po nahrávky pro příznivce osobního rozvoje (těm bych doporučila mrknout na stránku Progres Guru, která nabízí třeba namluvené knihy mého oblíbence Lea Babauty o jeho zenovém přístupu k životu, který je mi velmi blízký). A s audioknihami se dají i skvěle učit cizí jazyky.
4. Při poslechu audioknih máte volné ruce. Výborně se mi při poslechu třeba běhá nebo kreslí. Tak nějak se to doplňuje. Poslouchám je taky při uklízení, brigádách, při cestě na nákup…
5. Audioknihy mě inspirují. A to jak ty, které vypráví nějaký příběh (momentálně se chystám na Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel), tak ty z oblasti osobního rozvoje. Často stačí zaslechnout jedno slovo, větu či myšlenku a dostaví se heuréka moment. Kolik nápadů na zápletky povídek mě už při poslechu napadlo? Hodně. A nejčastěji právě při běhání nebo cestování, což jsou pro múzy ideální podmínky.
6. Audioknihy mě motivují. Když cítím, že na mě začínají doléhat pochyby, nevěřím si nebo čelím neúspěchu, sahám po motivačních nahrávkách. Spoustu věcí si při nich uvědomím a spolehlivě mě vrátí zase „na cestu“. Člověk se nikdy nepřestane učit a osobní rozvoj mu v mnohém může ten proces urychlit. V poslední době mi hodně pomohla právě krátká Babautova nahrávka Stop prokrastinaci (když jsem měla zase jedno ze svých velých prokrastinačních období), kterou si můžete zdarma stáhnout tady.
7. Audioknihy šetří čas. Třeba právě místo zírání z okna autobusu můžete během tří hodin naposlouchat půlku knížky. Výborným řešením jsou také, když nestíháte povinnou četbu (a dobrou zprávou je, že knihy jsou pak mnohem snesitelnější než v tištěné podobě – třeba Hrabal se mi líbil stokrát víc právě při poslechu audioknihy).
8. Když nemůžu usnout, audiokniha vždycky pomůže. Asi je to příjemný pozůstatek z dětství, kdy stačilo prvních pár slov z pohádky, kterou mi mamka četla, a já už spala.
9. Audioknihy můžete mít pořád při sobě a mp3 nebo mobil skoro nic neváží. Jediným problémem je snad jen výdrž baterky. Navíc jsou snadno dostupné, stačí zavítat na internet, vybrat si, párkrát kliknout a za chvíli máte nahrávku ve svém počítači.
10. Stejně jako hudba ovlivňují audioknihy náladu. Pokud zrovna neposloucháte nějaký temný horor, tak téměř vždy pozitivně. 😉
A co Vy? Posloucháte audioknihy nebo ne? Co máte na audioknihách rádi? 😉
Audioknihy chci začít poslouchat, kolikrát dělám nějakou činnost, při které si nemůžu říct, a zvuková stopa by mi to výborně vynahradila. Jen momentálně nevím, jestli jsem takové dřevo, ale můžu se zeptat, kde audioknihy stahuješ?
Těch stránek je spousta: třeba audioteka.cz, progresguru.cz, audiolibrix.cz, v Martinusu mají audioknihy… stačí jen googlit. Taky ráda chodím na kralovstvimluvenehoslova.cz, kde knihy namlouvají samotní uživatelé a najdeš tam obrovskou nabídku všeho možného. 😉
Nebo na http://www.audiolibrix.cz 🙂