Vraždit pro víno

Knižní série Akta Enzo skotského spisovatele Petera Maye se konečně dočkala audioknižního zpracování druhého dílu s názvem Kritik a já u toho samozřejmě nemohla chybět. Tentokrát s Enzem zavítáme na prosluněné francouzské vinice, na kterých se odehrála krutá vražda. Jak se audiokniha vydařila? 🙂

Po Výjimečných lidech se spolu s Enzem přesouváme z Paříže, kde se mu podařilo vyřešit první ze záhadných případů, a zamíříme na jihozápad Francie do vinařského regionu Gaillac. Lidé zde vyrábí vína srdcem a s vášní pro tento vskutku francouzský klenot, Gaillac však navzdory kvalitím vína není příliš známý či proslulý. Pokud jste tedy světově uznávaný kritik a chystáte se napsat právě o gaillackých vínech, pak vás to může stát život, protože pro zdejší vinaře je víno vším a nedovolí, aby je jediná recenze zničila.

Gil Petty byl nejlepším kritikem vína, tedy alespoň do té doby, než ho v Gaillacu potkala smrt. A právě do jeho záhadné a nevyřešené vraždy se pouští Enzo Macleod, aby odhalil vraha. Na první pohled brutální a rituální vražda má bezpochyby co dělat s vínem a je jasné, že Gaillac a jeho obyvatelé nejsou tak mírumilovní, jak se zdá. Kdo zabil Kritika? A jak zabránit tomu, aby vraždil znovu?

Enzův příběh, jak je Mayovým zvykem, se opět dotýká nejen roviny detektivní, ve které Enzo kousek po kousku odkrývá dílky skládačky, ale také osobní a kulturní. Enzo tentokrát uvízne mezi dvěma ženami, Charlotte, která s ním odmítá navázat vážnější vztah, a mladičkou Michelle, dcerou Gila Pettyho. Kromě toho ho sledujeme v roli otce dvou dcer, z nichž jedna mu pomáhá s řešením vraždy a zároveň se z ní stává mladá žena (což má Enzo problém strávit) a druhou, kterou po mnoho let zanedbával. A co se týče kulturní roviny, dozvíte se mnohé o světě vína a jeho pestrosti, což mě, jakožto naprostého amatéra, který rozezná tak akorát bílé od červeného, opravdu bavilo a zaujalo.

Už jsem od Maye vyposlechla hodně audioknih, takže už se pro mě stává tak trochu předvídatelným. Na druhou stranu se vám v Kritikovi dostane klasicky mayovského příběhu, který nepřekvapí ani nešokuje, zato vás bude bavit a obohatí vás o nějaké ty nové znalosti a poznatky. Mimo to je vždy zajímavé sledovat Mayovy postavy zápolit nejen s vrahem, ale také sami se sebou. 

Stejně jako v případě Výjimečných lidí povolalo nakladatelství OneHotBook zpět Davida Matáska, aby načetl i druhý Enzův případ a udržel tak sérii Akta Enzo konzistentní. Příběhy z ostrova Lewis mají Jiřího Dvořáka, čínská série má Janu Plodkovou a Martina Myšičku a francouzská série má Davida Matáska, který v ní zdařile vytváří napětí, udržuje neustále se zrychlující tempo vyprávění a vnáší do četby tu správnou tajemnost, kterou od tohoto příběhu čekáte. 

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/298782031″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Kritika ještě doplňují hudební melodie s nostalgickými až dramatickými kytarovými rify, které skvěle dokreslují celkovou atmosféru děje. Pokud tedy máte v tomhle zimním počasí náladu zůstat doma a užít si napínavé a zároveň nenáročné vyprávění, které vás přenese mezi řádky vinné révy, pak je Kritik dobrou volbou.

P.S. Děkuji OneHotBook za další Mayovku. 🙂

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.