Z(e spisovatelského) deníku 2.

Od uvedení téhle nové rubriky utekly už tři týdny (tři týdny!), než jsem se dostala k dalšímu dílu. Konečně si tedy znovu můžete přečíst, na čem pracuji, co jsem četla, viděla, poslouchala zajímavého a co doporučuji k přečtení na jiných blozích.

1. Pořád píšu

…ale hlemýždím tempem. Je to sice lepší než nepsat vůbec, ale i tak to není podle mých představ. (V mých představách trávím psaním své knihy několik hodin denně, ne jen půlhodinku před spaním.) Stále pokračuji v psaní každý den – po vybudování návyku už pro mě není problém začít psát, jakmile najdu časovou skulinu. Většinou mi pomáhá si říct, že stačí napsat alespoň jeden odstavec. Vždycky se ale snadno rozepíšu na víc než pár vět.

Ta nejhorší krize, kdy jsem nemohla psát vůbec, už je zažehnaná. Přesto si ke mně často nachází cestu pochybnosti, které mě dokáží úplně ochromit. Zjišťuji, že není vůbec lehké psát s vědomím, že neodvádíte tu nejlepší práci a že to prostě jde napsat mnohem lépe.

Moje mise v následujících týdech tedy zní: Kašli na to. Napiš první verzi. Napiš aspoň tu první mizernou a příšernou verzi. Teprve potom z ní může vzniknout něco lepšího.

2. Z osobního života

Poslední dobou mám pocit, že se k životu probouzí nejen příroda, ale také lidé okolo mě a já sama. Poslední tři týdny byly opravdu nabité. Nedokážu ani spočítat, kolikrát jsem byla s kým na kávě a kolik věcí jsem stihla (a nestihla).

plánování s diářem a mým osobním asistentem

plánování s diářem a mým osobním asistentem

Diplomová práce se posunula do fáze korektur, takže mám víc času na jiné, záživnější aktivity. Napsala jsem pár článků o cestování, účetnictví a o kávě na Kávomila, začala zase učit angličtinu a také tvořím nový projekt související právě s výukou angličtiny. Bude plný tipů, jak se učit jazyk opravdu efektivně a prakticky. Nevím, jak vy, ale já už mám plné zuby učebnic, které jsou jako telefonní seznamy a plné gramatiky.

Konečně jsem také oběhla úřady s přehledy OSVČ a daňovým přiznáním. A kupodivu to bylo velice příjemné. Svítilo sluníčko, všichni na úřadech se na mě usmívali a zdá se, že jsem to všechno vyplnila správně.

3. Čtu a přečetla jsem

Dočítám Fangirl od Rainbow Rowellové (po dlouhé době čtu něco anglicky a užívám si to), což je young adult příběh o psaní (nejen) fanfikce. Recenze bude brzy. Na nočním stolku mi taky přistál Nebeský vězeň od ZafónaDokonalý život od Pavla Vosoby, což je literatura faktu a beletrie zároveň se zajímavým poselstvím.

4. Filmové zážitky

Na filmy jsem moc času neměla, a tak vám doporučím asi jen Teorii všeho. V tomhle životopisném snímku o vědci Stephenu Hawkingovi exceluje Eddie Redmayne, který za tuhle roli zaslouženě dostal Oscara. Po pravdě, absolutně nechápu, jak to mohl zahrát (fyzicky i psychicky).

5. Hudební objevy

Poslouchám pořád dokola soundtrack k filmu Wild (je příjemně pohodový a uklidňující) a při psaní si pouštím kompilace mé oblíbené orchestrální filmové hudby. Pomáhá mi to utišit okolní šum a soustředit se.

6. Co chystám

Stále jsem se ještě nedostala k videu s tematikou tvůrčího psaní, ani nenapsala článek o spisovatelských filmech. Nejspíš bych měla začít u toho. Prioritou ale pro mě zůstává dokončení diplomové práce, občasné zakázky a psaní po večerech. Blog ale také zanedbávat nechci a ráda bych si udržela tempo minimálně jednoho článku týdně.

citát ze zápisníku (z časopisu First Class)

citát ze zápisníku (z časopisu First Class)

7. Zajímavé články

  • Máte-li rádi rozhovory se spisovateli, vřele doporučuji ten, který vedla Katka z Literární Alchymie s Leonardem Medkem.
  • Každý slaví Mezinárodní den knihy jinak. Jakýsi chlapík si například vyrobil netradiční pojízdnou knihovnu.
  • Objevila jsem šikovné udělátko Hemingwrite, které je kombinací psacího stroje na cesty a moderních technologií jako cloud či elektronický papír. Zatím je pouze v předprodeji. Co myslíte, má budoucnost nebo je to jen další zbytečný výmysl? 😉
  • René Nekuda rozjel další zajímavou spisovatelskou pomůcku: Jak dobře znáte svého hrdinu?

A co Vy? Co chystáte, co píšete, co čtete? 😉

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. Já pracuji, připravuji se na maturitu (i když zatím jen velice lehce), píšu (teď se snažím psát do soutěží, blog teď nějak zanedbávám, ačkoliv mám rozepsané asi tři články) a čtu – jako další v pořadí je teď ke čtení připraven Alchymista (Paulo Coelho). A jak už jsem psala minule, tyto články mám na Tvém blogu asi ze všeho nejraději! 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.