Z(e spisovatelského) deníku 1.

O téhle nepravidelné rubrice uvažuji už dlouho, ale teď se moje uvažování konečně přetavilo v čin. Inspirovala mě Lenny Kavalířová z Tichého koutku, kterou k tomu stejně jako mě ponoukl Austin Kleon a jeho Ukaž, co děláš. A o čem nová rubrika bude? O sdílení všeho, o čem nemám čas napsat plnohodnotný článek, ale je to dostatečně zajímavé na to, abych se o tom zmínila. 

1. O psaní a nepsaní

Jednou ta krize přijít musela, protože se mi psalo až podezřele lehce a přirozeně. Čtyři až pět normostran denně, nadšení, těšení a pak najednou bum bác. Přišel pocit, že už to není můj příběh. Jako by ho psal někdo jiný. Také mě dostihly pochyby a ta náhlost a nečekanost toho všeho mě úplně ochromila. Už jsem nedokázala v psaní pokračovat, ale úplně přestat a vzdát to jsem také nechtěla. A tak jsem začala dělat to, co dělám vždycky, když přijde problém. Snažím se z toho vypsat. A tak píšu příběh o tom, že nemůžu psát. A věřte tomu nebo ne, píše se to skvěle. 

2. Osobní

Diplomka mi suverénně kazí radost ze života, ale už se ten proces pomalu chýlí ke konci. Negativní energii si ale vždycky vybiju při běhání a někdy se vybiju i celá, což je docela příjemný pocit, být utahaná také z něčeho, co dělám naprosto dobrovolně a s nadšením.

3. Koukám na nezdravé množství filmů

Vážně, poslední dobou se vyrojilo tolik zajímavých filmů a já je musím tradičně všechny vidět. Z těch, co jsem viděla od ledna, bych doporučila Sils Maria (pro náročnější diváky a milovníky artových filmů), Kód Enigmy (filmařina, která spíš zaujme příběhem, než na Oscary cíleným zpracováním), Big Eyes (Burtonovka, ve kterém po x letech nehraje Helena Bonham Carter ani Johnny Depp a která je až překvapivě „normální“, tedy na Burtona), Whiplash (protože být nejlepší vás stojí všechno), Song One (což je film, který úplně nevyužil svůj potenciál, ale díky němu jsem objevila Johnnyho Flynna), You’re not You (pokud chcete vědět, o čem byla celá Ice Bucket Challenge), Love, Rosie (protože romantických komedií, které nejsou hloupé, je málo) a The Rewrite (ve kterém Hugh Grant učí děcka scénáristice).

4. Mám rozečteno

Po Neměnnosti leopardích skvrn jsem se vrhla na Nebeského vězně od Carlose Ruize Zafóna (čtu, když mám „tajemnou“ náladu) a na Eleanor a Parka od Rainbow Rowellové (čtu, když nemám „tajemnou náladu + navíc přemýšlím, jaké to asi je, když vám rodiče dají jméno Rainbow čili Duha).

5. Mám rozposloucháno

Při běhání a před spaním střídavě poslouchám Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové (už asi půl roku, ale zbývá jen asi tři čtvrtě hodiny poslechu, takže myslím, že do konce března to snad zvládnu :)) a Chatrč od Williama Paula Younga (což je audiokniha tématem pro mě naprosto netypická, ale rozšiřuji si obzory).

6. Hudební objevy

Nemůžu dostat z hlavy hudební objev z filmu Sils Maria – Pachellbelův Kánon (a to vážně hudbě moc neholduju), Big Eyes od Lany del Rey z filmu Big Eyes a baví mě taky indie hudba (třeba Bonfires od Blue Foundation je prostě zážitek). Pořád dokola taky poslouchám soundtrack z The Perks of Being a Wallflower (odmítám používat český překlad Charlieho malá tajemství, protože je prostě…fuj) a Waler Mitty a jeho tajný život.

7. Plánuju

Ráda bych natočila další video o tvůrčím psaní (téma už mám, teď to jen zpracovat), přihodila zase pár dalších citátů na Inspiraci pro kreativce a sepsala článek o zajímavých spisovatelských filmech, na které jsem v poslední době narazila. A samozřejmě mám v plánu nepřestávat psát.

Mezitím se snažím dokopat k vyplnění daňového přiznání a těch věcí okolo.

7. Střípky z mého zápisníku

citaty

A vytvořila jsem svou první myšlenkovou mapu:

myslenkova mapa

8. Zajímavé články

A co Vy? Nemáte pro mě a pro ostatní něco zajímavého? 😉

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. Lenny napsal:

    Skvělé, tak už jsme 3! A zase je to pojaté jinak, to je vážně super. Díky za inspiraci + těším se na článek o spisovatelských filmech + držím palce s DP (taky se k tomu pořád nemůžu dokopat).

  2. Míša napsal:

    Nádherná myšlenková mapa! 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.