Všemi dary obdarovaná zombie

Představte si svět, ve kterém se malá skupinka přeživších ukrývá před lidmi nakaženými zákeřným virem, který je přeměnil v hladovce, živé mrtvé lačnící po lidském mase. Naděje na záchranu je malá, ale přece tu je. Osud civilizace leží v rukou nejen vědců, ale také dětí. Jenže tady nemluvíme o jen tak obyčejných dětech, protože i tyhle děti by rády ochutnaly vaše maso. Audioknižní adaptace románu M.R.Careyho vás zavede právě do takového světa. 

Přiznám se, že nejsem ani trochu fanouškem zombií. Na knihu o nich byste mě nenalákali a na film už vůbec ne, protože bych si pořád dávala ruce před oči. Přesto jsem téhle audioknize Všemi dary obdarovaná dala šanci a to stejné bych radila i vám. Tohle totiž není jen prvoplánový akční příběh plný akce a násilí, ale originální strhující jízda s přesahem, která vás donutí zamyslet se nad životními hodnotami a civilizací vůbec. 

m_r_carey_vsemi_dary_obdarovana_audio_onehotbook_3d

Příběh nazíráme z pohledu hned několika postav. Desetiletá nadprůměrně inteligentní Melanie vám ukáže, jak vypadá její svět. Žije na vojenské základně obklopená vojáky, kteří se k ní bez zbraně nepřiblíží. Spolu s dalšími dětmi je vojáci vozí z jejich cel do tříd připoutané na vozících, kde se vzdělávají a učí se o světě, který nejspíš už nikdy nespatří. Občas některé z dětí někam odvezou a už se odtamtud nevrátí. 

Dále tu máme Helen Justinovou, učitelku, která je mnohem lidštější než její kolegové, a která v dětech vidí víc než jen krvelačná monstra. Oponenty jsou jí doktorka Caldwellová, chladná a racionální vědkyně, která se snaží najít protilátku, jež by mohla zachránit lidstvo. Doktorka vidí v dětech pouze zombie, zvíře lačnící po krvi a věděcký subjekt, stejně jako drsný a ostřílený seržant Parks, který si toho s hladovci zažil až až na to, aby k nim mohl chovat nějaké, jakékoliv city. A pak je tu ještě voják Gallagher, nezkušený a poněkud ztracený mladík. Právě tahle nesourodá skupinka lidí se ocitne v situaci, kdy musí ze základny uprchnout, přežít v krutém světě, ve kterém vládnou hladovci, a spoléhat se jeden na druhého. Jak už tušíte, moc hladce jim to nepůjde. 🙂

Všemi dary obdarovaná je velmi poutavou studií různorodých postav čelících extrémním podmínkám tváří v tvář vlastní smrtelnosti, ale také i konce lidské rasy. Kromě akční linky, kdy hrdinové padají z jednoho problému do druhého a mnohdy jim jde doslova o krk, příběh staví i na vývoji hlavních postav. M.R.Carey vypráví z více úhlů pohledu, a tak se vám dostane barvitého nazírání na děj a perfektní práce s hrdiny a jejich vývojem. I když vás bude nekompromisní a tvrdohlavý Parks nebo chladná Caldwellová občas štvát, budete rozumět každému rozhodnutí a pohybu, který udělají a zjistíte, že jste si je vlastně oblíbili.

Navíc je zombie apokalypsa, její důsledky i příčiny včetně vědeckého pohledu popsána tak pravděpodobně a racionálně, až si říkáte: Panebože, vždyť tohle by se klidně mohlo stát. To vás vtáhne do poslechu ještě víc. Všechno to zní naprosto věrohodně (tedy alespoň mým naprosto laickým uším). 

 

Nakladatelství OneHotBook se rozhodlo pro tříhlasou audioknihu a do role vypravěčů dosadili herce Kláru Sedláčkovou Oltovou, Danu Černou a Vasila Fridricha. Sedláčková Oltová se zhostila dětského úhlu pohledu a díky ní budete na příběh nahlížet očima Melanie. Výběr to byl opět skvělý, protože jí tu dětskou nevinnost i na dítě nebývalou inteligenci naprosto věříte. Dana Černá si zase vzala na starosti pohled dvou povahově naprosto odlišných žen – soucitné a citlivé učitelky Helen Justinové a vědkyně tělem i duší doktorky Caldwellové. Jejich rozdílnost a názorové potyčky zvládla naprosto bravurně. A mužského pohledu se zhostil Vasil Fridrich, který ze seržanta Parkse udělal přesně toho chlapíka, jakého jste si představovali. Občas se úhly pohledů jednotlivých postav ale překrývají, takže se střídání tří vypravěčů může zdát trochu zmatené. 

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/288954140″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

K tomu si připočítejte hudební doprovod jednotlivých kapitol, který navozuje tu správně mrazivou atmosféru napětí a dostane se vám hutného příběhu, který vás chytne a jen tak nepustí. Pokud tedy hledáte něco výborně napsaného, poutavého a zároveň s hlubší myšlenkou, ve výborném provedení, jak je u OneHotBook zvykem, můžu vám audioknihu Všemi dary obdarovaná s čistým svědomím doporučit. Třeba se naučíte mít zombie rádi jako já. 🙂

P.S. Děkuji nakladatelství OneHotBook za další audioknižní jízdu. 🙂

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.