Jestli existuje série, která mě tak namlsala ve své audioknižní podobě, že už by mě pouhé čtení prostě neuspokojilo, je to Mycelium z pera Vilmy Kadlečkové. Jediný háček je v tom, že na každý další audioknižní díl této ambiciózní a naprosto famózní české sci-fi ságy si musí fanoušci nějakých pár měsíců až let počkat. A že čekání na šestku nebylo nijak krátké! Vrstva ticha je ale konečně tady a já si ji s velkými očekáváními pustila do uší. Jak se šestý díl Mycelia vyvedl? Dozvíte se v recenzi. 🙂
Recenzi na předchozí, pátý díl Hlasy a hvězdy jsem ještě psala v domnění, že se jedná o předposlední díl ságy a Vrstva ticha bude dílem závěrečným. Od ledna 2020 ale uběhlo hodně vody a mnohé se ve světě Mycelia změnilo. Vlastně mám pro vás jen samé dobré zprávy, protože v tomto okamžiku Vilma Kadlečková celou sérii dokončila a nečítá šest, nýbrž rovnou osm dílů. Po Vrstvě ticha nás tedy čekají ještě další dvě hutné části, které nás dovedou do cílové rovinky tohoto rozsáhlého příběhu. Na obou už vydavatelství OneHotBook pracuje, přičemž audioknižní sedmý díl by měl vyjít velice brzy.
Teď už ale k Vrstvě ticha. Šestá část navazuje přesně tam, kde pátá skončila. Lucasova touha proniknout do tajů psychotroniky a odhalit zatoulané střípky vlastní minulosti ho dovedly přímo k Aš~šádovi. Oba s jistým sebezapřením odložili své sváry a složili slib jeden druhému: Lucas se stane Aš~šádovým učedníkem a naprosto se mu poddá a Aš~šád ho na oplátku bude jako mistr chránit a učit tajemstvím fomalhiwské psychotroniky. Lucase to však také táhne k lodím a sdílenému vědomí, které skrývá odpovědi na mnohé z jeho palčivých otázek. A mezitím jsou obávaní Hvězdovládci neboli wëtrëigaës pořád někde tam ve vesmíru…
Shrnout děj Vrstvy ticha je nelehký úkol (ostatně jako v případě kteréhokoliv dílu Mycelia), protože cokoli řeknu nebo napíšu, nikdy nebude ani zdaleka vystihovat to, co při poslechu ságy Vilmy Kadlečkové cítím a prožívám. Obrovskou hnací silou děje tohoto rozmáchlého sci-fi totiž není ani tak zápletka samotná, jako spíš to, co se (dle motta ságy) odehrává vskrytu. Hluboký podproud mystiky, psychotroniky coby jakési sci-fi podoby magie, netradiční spojení vědy, ezoteriky a náboženství okořenila Kadlečková také prvky hororu a tolik oblíbenými tréninkovými montážemi, na které narazíte snad v každém fantasy či sportovně zaměřeném filmu. A pokud budete pozorně poslouchat, neunikne vám ani nenápadné rýpání do problematiky globálního oteplování, ezoteriky jakožto táhání peněz ze zoufalých lidí či ovládání mas pomocí zbožného vytržení a klamu…
Ve Vrstvě ticha děj zvolnil a akce i vyprávěcích linií ubylo, zato ponorů do nitra, nevědomí, psychiky hrdinů a zkoumání myšlenkových či magických principů je tu nepočítaně. Oproti o něco akčnějším předchozím dílům to může být pro někoho zklamáním, já si to ale neskutečně užila. Oceňuji, že se v dnešní době autorka nebojí jít do hloubky, odhalovat svůj fiktivní svět vrstvu po vrstvě na úkor pozlátka v podobě okázalé akce. Pořád je co objevovat a víc než kdy jindy platí, že ty nejdůležitější věci se odehrávají vskrytu. Mycelium zkrátka nemá obdoby ve všech ohledech a mně nezbývá než doufat, že se tahle sága někdy dočká překladu do angličtiny a dobyde si srdce zahraničních čtenářů stejně jako těch tuzemských.
Co se týče audioknižního zpracování, vydavatelství OneHotBook si i tentokrát dalo záležet, aby udrželo už tak vysoce nastavenou laťku předchozích dílů. Vrstva ticha opět nabídne mnohohlasou četbu se známými hlasy Jaroslava Plesla, Marcela Vašinky, Martina Zahálky, Gabriely Mikulkové, Dany Peškové, Jaromíry Mílové, Jana Plouhara, Andreay Černé a Kristýny Frejové. Oproti předchozím dílům dostal mnohem větší prostor vynikající Jaroslav Plesl jakožto Lucas, zato si nemůžete nevšimnout, že pár hlasů a vypravěčských perspektiv ubylo. Ve Vrstvě ticha neuslyšíte třeba Kláru Issovou jako Pinky nebo Janu Strykovou jako Kamëlëmöernü, ale žádné strachy, obě by se měly vrátit v pokračování s názvem Zakázané směry.
Těší mě, že Mycelium dostává tu nejlepší audio péči a těší se takové oblibě mezi audiomoly. Zcela zaslouženě!
Zaujme také hudební podkres, ve kterém zazní fanouškům tak důvěrně známé melodie z předchozích dílů, které v sobě mísí elektronické sci-fi motivy s duchovnější a hloubavější hudbou a trefně tak vystihují atmosféru nelehko popsatelného děje.
Tak tedy šestý díl jsem doposlouchala a opět mám před sebou čekání na další „nášup“, sedmý díl nazvaný Zakázané směry. Už se nemůžu dočkat a doufám, že avizované vydání na podzim 2022 není jen nějaká fata morgána. Těchle mimozemských houbiček se totiž člověk jen tak nepřejí, ale zato by je do sebe ládoval pořád. 🙂