Řbitov zviřátek audioknižní

Řbitov zviřátek sám Stephen King označil za svou dosud nejděsivější knihu (a že jich tedy napsal). Nezbývá mi než souhlasit. Četla jsem ji před čtrnácti lety (!) a znovu se do ní pustila nyní, tentokrát ale v audioknižním zpracování, a šponovala moje nervy k prasknutí snad ještě víc než tehdy, když jsem se s tímhle hororovým kouskem setkala poprvé. Jak se audioknižní Řbitov zviřátek povedl? Dozvíte se v recenzi. 🙂

Nikdy nezapomenu na ten den, kdy mi v patnácti vystavili novou kartičku do naší místní knihovny a já konečně mohla zavítat do všech oddělení, ne jen do toho pro děti a mládež. První knihou, kterou jsem si půjčila, byl právě Kingův Řbitov zviřátek a já se cítila tak dospěle, když jsem román suveréně položila knihovnici pod nos. Tehdy jsem začala hltat horory a od tohohle dne jsem se do knihovny vracela pravidelně, dokud jsem nepřečetla celou tu polici vyskládanou Kingovými knihami. Řbitov zviřátek a To stále drží příčku těch nejstrašidelnějších z nich. A když OneHotBook vydalo po 36 letech od publikování originálu k příležitosti nové filmové adaptace konečně také i audioknižní verzi, nenechala jsem si tenhle Kingův kultovní příběh ujít, jen abych zjistila, jestli na mě bude působit stejně děsivě jako kdysi. Pravdou je, že moje dospělé já vyděsil snad ještě víc než moje naivní pubertální já. Někdy je opravdu lepší zemřít.

Řbitov zviřátek začíná nevinně. Louis Creed se se svou manželkou a dvěma dětmi stěhuje za prací do velkého domu na poklidný venkov. Jen kdyby hned u domu nebyla ta rušná silnice, po které sviští náklaďáky až nebezpečně rychle, a za domem to zvláštní prastaré místo nazývané Řbitov zviřátek, které skrývá nemnohá tajemství, která by měla zůstat zapomenuta stejně jako Mikmakové, původní domorodí obyvatelé amerického státu Maine.

Stephen King moc dobře ví, že i ta nejstrašidelnější monstra, nečekané lekačky či krvavá jatka nevyděsí lidi tolik jako jejich nejskrytější pudové strachy, vlastní nám všem. Řbitov zviřátek je tak především příběhem o strachu ze smrti, nejen té vlastní, ale i ze smrti našich nejbližších a vyrovnávání se s ní. Kdybyste měli tu možnosti zvrátit smrt někoho milovaného, udělali byste to? Louis Creed takové rozhodnutí učiní a bude ho to stát mnohem víc, než by si dokázal představit. A právě odtud pramení veškerý děs příběhu – ne z těch očividně děsivých věcí, ale z těch skrytých a na první pohled nenápadných, které nakonec přesahují nás samotné a vedou nás do záhuby. A jestli něco umí King vyprávět s bravurou, je to právě tohle.

Ve Řbitově zviřátek King mistrně vypráví příběh, který by se mohl týkat kohokoli z nás, nehledě na tu špetku indiánské mystiky a tajemna. Poklidná rodinná atmosféra se postupně mění v noční můru nás všech a spěje k nevyhnutelnému konci, a celou tu dobu působí až nepříjemně realisticky. Filmová adaptace prý konec knihy s Kingovým svolením pozměnila, takže se ze zvědavosti na film podívám, i když nejspíš budu jen vykukovat zpod deky. Jako fanoušek Kingových knih ale doporučuju se nejdříve pustit do knižní nebo audioknižní verze.


Většinu z šestnáctihodinové audioknihy vypráví skvělý Vasil Fridrich, který si Kinga vystřihl už jako jeden z klubu smolařů v audioknižním To. Tentokrát dostal mnohem více prostoru a Kingovo pomalé a intenzivní budování atmosféry mu vyloženě sedí. Nedoporučuju vám audioknihu poslouchat před spaním, protože vás Vasil Fridrich vezme do takových míst a zažijete s ním takové zážitky, že na spánek nebudete mít ani pomyšlení. Dokáže pomocí hlasového projevu zachytit Louisovu lásku k rodině, Louise jakožto lékaře, podporujícího manžela i přítele, ale také Louise truchlícího, snažícího se vyrovnat s tragédií, Louise vyděšeného, zaslepeného a šíleného, to vše bez jediného zaškobrtnutí.

V druhé části Řbitova zviřátek se k Vasilovi Fridrichovi připojí také Jan Vlasák v roli Louisova souseda Juda a Klára Suchá jakožto Louisova manželka Rachel. King nemění úhel pohledu vyprávění často, ale když na chvíli opustíme Louise, jsou další dva vypravěči vítaným zpestřením. Z obou vypjaté emoce přímo prýští.

Vydavatelství OneHotBook si nenechalo ujít příležitost nás ještě víc děsit, a tak mrazivou atmosféru tohohle plnokrevného hororového kousku gradují také pomocí originálního hudebního podkresu. Ten se stejně jako děj postupně překlápí z pohodového amerického country do kakofonických skřeků a zvuků, po kterých se vám bude usínat jen těžko.

Stephen King ani OneHotBook tedy opět nezklamali, a mně nezbývá jen doufat, že se brzy dočkáme i dalších Kingových knih převedených do audioknižní podoby. Tady není co řešit, ať už jste Kingův fanda nebo ne, po audioknižním Řbitovu zviřátek můžete bez obav sáhnout. Tedy bez obav o kvality zpracování, bát se samozřejmě budete vydatně. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.