Projekt manželka

Kdyby jen hledání ideálního partnera bylo tak jednoduché, jak Don Tillman doufá. Stačilo by, aby kandidátky vyplnily jeho pečlivě sestavený dotazník a voilá, dokonalá manželka je na světě. O tom, jak to dopadne, když se muž s aspergerovým syndromem rozhodne oženit, vypráví Graeme C. Simision v audioknize Projekt manželka, která vyšla ve vydavatelství OneHotBook. Více v recenzi na audioknihu. 🙂

Pro Dona Tillmana, profesora genetiky a muže s aspergerovým syndromem, je láska skutečná věda. Je to záležitost chemických procesů těla a vrozeného pudového jednání, a pokud tedy víte, jak to funguje a co od manželství přesně očekáváte, mělo by to všechno jít naplánovat krok po kroku. Nebo ne?

Don by se rád usadil a založil rodinu jako naprostá většina jeho vrstevníků, ale doposud vždy něčím případné zájemkyně odrazoval, ačkoli mu nejde na mysl proč. Vždyť je vědcem, není nepohledný, pravidelně cvičí, dodržuje zdravý životní styl, umí výborně vařit, má ideální BMI a nadprůměrné IQ, finanční nejistotou také rozhodně netrpí… Copak toho chce tolik? Copak se nenajde žena, která by byla stejně inteligentní jako on, nekouřila, měla v normě BMI, nepila příliš alkoholu, nedělala caviky kvůli příchuti zmrzliny (zvláště té meruňkové), ledvinky jedla jen výjimečně (Otázka 35: Jíte ledvinky? Správná odpověď je c) příležitostně. Otázka testuje problémy s příjmem potravy. Kdyby tam stálo: Co ráda jíte?, odpověděly by, že všechno, a pak by se ukázalo, že jsou to vegetariánky.) a chodila na schůzky nikoli pozdě, nikoli příliš brzo, ale přesně načas? A tak Don sestaví obsáhlý šestnáctistránkový formulář a oficiálně spustí Projekt manželka, jenže záhy zjistí, že najít si partnerku je mnohem komplikovanější než vědecký experiment. Na scéně se objeví Rosie a zásadně nesplňuje skoro nic z Donových kritérií.

Projekt manželka je humorným, dojemným a „feel good“ příběhem, který vám umožní vidět vztahy z trochu jiné perspektivy. Jen si představte puntičkářského Sheldona Coopera z amerického sitcomu Teorie velkého třesku jako hrdinu romantické komedie. Možná existují věci, které do puntíku a k maximální efektivitě naplánovat lze, ale váš život a vztahy s lidmi k nim rozhodně nepatří. Společensky neobratný Don vám vyvolá úsměv na tváři, někdy trochu smutný, někdy naopak upřímný a široký, a ukáže vám, že mozek hledající ve všem logiku je někdy míle daleko za srdcem, které už dávno ví, která bije.

Obvykle sledujeme podobné postavy perspektivou třetí osoby, tentokrát však Simison zvolil mnohem osobnější a přímější přístup. Don vypráví svůj příběh ze svého vlastního úhlu pohledu, čímž si mě Projekt manželka hned získal. My posluchači se tak staneme na dobu deseti hodin a jedenácti minut hlavním hrdinou. V jeho kůži (a hlavě) s ním prožíváme všechnu nejistotu, zda to, co právě řekl, je společensky přijatelné. Vnímáme chování ostatních, ale jen hádáme, zda to myslí ironicky nebo upřímně. Vidíme, že se někdo ušklíbá, ale jak poznat, jestli se vysmívá něčemu, co Don naprosto upřímně pronesl, nebo jestli se právě zasmál dobrému vtipu? Staneme se mužem, který je jiný než ostatní, žije ve svém bezpečném světě plném logiky a budeme spolu s ním balancovat na křehké hranici dilematu „být sám sebou“ a „být více takový, jaký bych měl být a jakého by mě většinová společnost chtěla mít“.

Projektu manželka se zhostil osvědčený interpret (nejen) všeho komediálního Jan Zadražil a i tentokrát vnáší do svého přednesu tu správnou špetku charismatu, humoru a osobitosti netradičního hlavního hrdiny. Oddechový a milým způsobem předvídatelný příběh se svižně posouvá kupředu, stává se rychle návykovým a po doposlouchání vám nejspíš chvíle strávené v Donově kůži budou chybět. Zkrátka „feel good“ audiokniha, o které jsem ani nevěděla, jak moc mi učaruje a jak moc mi podobné příjemné oddechovky chybí. Jan Zadražil byl jako Don perfektní a já teď tajně doufám, že se OneHotBook vrhne i na pokračování Donova příběhu s názvem Projekt potomek.

Děj Projektu manželka doprovází také originální soundtrack, který se nese v hravých tónech klavíru. Je svižný a trefně podtrhuje komediální a romantickou linku příběhu.

Pokud se Donovi rozhodnete dát šanci, nejspíš vás potěší také zpráva, že momentálně vzniká film s Ryanem Reynoldsem v hlavní roli. Nevím jak vy, ale já u toho rozhodně nebudu chybět, tedy až tahle pandemická kalamita umožní adaptaci doputovat do kin. V mezičase doufám, že vám Don dá pár důvodů k pousmání, stejně jako mě.

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.