Příběh o sirotčinci a podivných dětech

Začal nám podzim, tedy roční období jako dělané pro tajuplné příběhy. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti od amerického spisovatele Ransoma Riggse je přesně takovým příběhem – temným, s nádechem tajemna a způsobujícím mrazení v zádech. Jak se povedla audiokniha? 🙂

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti před dvěma roky zaujal především svou nádhernou grafickou úpravou, která lákala na podmanivé černobílé dobové fotografie podivných dětí. Tu knížku mám doma a moc ráda si v ní listuju, když mě přepadne ta správná nálada. Nutkání vracet se k příběhu samotnému už ale nemám, takže když jsem zaslechla novinu, že můj oblíbený režisér Tim Burton chystá filmovou adaptaci a k tomu ještě nakladatelství OneHotBook přidá audioknižní verzi, chopila jsem se příležitosti si Riggsův příběh oživit. 

ransom_riggs_sirotcinec_slecny_peregrinove_pro_podivne_deti_audio_onehotbook_3d

Hlavním hrdinou tohohle hororově laděného fantasy románu je Jacob, šestnáctiletý kluk z Ameriky, který v životě tápe a hledá sám sebe. Pod vlivem dědečkových úžasných příběhů o podivném sirotčinci a ještě podivnějších dětech váhá, co je skutečné a co ne, a po tragické a záhadné dědečkově smrti se vydává na welšský ostrov zjistit pravdu. Existuje sirotčinec a slečna Peregrinová a podivné děti? Jsou děti na dědečkových starých fotografiích skutečné? A kdo byli netvoři, před kterými se dědeček snažil skrývat? To jsou otázky, které provází Jacoba do Evropy.

Tohle je přesně příběh jako šitý na míru Timu Burtonovi a mnozí z vás už možná zašli do kina přesvědčit se, jestli je tomu tak. Musím říct, že první polovinu audioknihy jsem si vychutnávala, protože měla příjemný nádech tajemna a chvilkami až hororové prvky. Druhá polovina už mě tolik nebrala, protože tajemno se začíná vytrácet a nahradí ho spíše zběsilá akce. Nejspíš je to osobním vkusem, ale myslím si, že Riggsova zápletka má velký potenciál a neuškodilo by více si pohrát s nápaditými postavami podivných dětí. Možná je tohle i důvod, proč se k příběhu nemám tendenci vracet – chybí mi tam zkrátka něco hlubšího.

viktor-dvorak_foto_alena_hrbkova

Audiokniha má zde jasnou nevýhodu v tom, že nemůže plně zprostředkovat poutavou a atmosférickou grafickou úpravu tištěné knihy, zvlášť když si ji pořídíte ve formě mp3 (cédéčko je naproti tomu vyvedené parádně). Na druhou stranu zde atmosféru nesou i jiné prvky. Jednak je to hudební doprovod v jednotlivých kapitolách, ze kterého pořádně mrazí a který vám spolehlivě navodí tajuplnost a strašidelnost Jacobova welšského pátrání. Poté je to také způsob vyprávění, kterého se chopil herec Viktor Dvořák. Zabarvení jeho hlasu i tempo vyprávění mi naprosto vyhovovalo. Myslím, že se dokázal bez problémů vžít do role šestnáctiletého zmateného teenagera, i když pro mě je Jacob tak trochu rozporuplnou postavu a dodnes nevím, co si o něm má myslet. 🙂

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/285980074″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti je určitě zajímavý pohodový poslech pro všechny, kteří jsou tímhle podzimním pošmournem naladění na něco tajuplnějšího a temnějšího. Fanouškům Riggsových příběhů může audiokniha ukázat příběh ještě z jiného úhlu. Kromě toho myslím (jako zastánce knih), že je vždy lepší nejdříve znát předlohu a teprve potom filmové zpracování, které je zákonitě povrchnější. 

Takže pustíte si Sirotčinec do uší? 🙂

P.S. Děkuji OneHotBook za další audioknihu k poslechu!

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.