Naslouchejte příběhům džungle

„Jsme jedné krve, ty a já.“ Kdo by neznal jeden ze zákonů džungle a ikonický příběh, který mnohé z nás doprovází od dětství? Knihy džunglí vyšly na přelomu devatenáctého a dvacátého století a od té doby se tyto povídky Rudyarda Kiplinga dočkaly bezpočtu zpracování, jak filmových, knižních, tak i nyní audioknižních. Jak se zpracování chopilo nakladatelství OneHotBook?

Pokud znáte Knihy džunglí především z animovaného snímku od Disneyho, možná pro vás bude původní předloha překvapením. I když v tomto případě Kiplingův text převyprávěla režisérka Jitka Škápíková do současného jazyka a pro současné děti, přesto se v něm setkáme s krutostí džungle bez příkras a idealizování. Právě proto si tuhle audioknihu užijí nejen děti, ale i dospělí, a já bych řekla, že dospělým může nabídnout i o něco víc než jejich ratolestem. 

Příběh Mauglího, lidského dítěte, které se ocitně napospas džungli a kterého se ujme vlčí smečka, medvěd Balú a černý pardál Baghíra, asi není třeba představovat. Oproti disneyovskému nebo nejnovějšímu filmovému zpracování z roku 2016 (které se opravdu povedlo, doporučuju zhlédnout) se však v Knihách džunglí nesetkáme s uceleným příběhem. Spíše se jedná o mozaiku kratších povídek, příběhů vyprávěných nejen o Mauglím, ale také o ostatních obyvatelech džungle. 

Povídky o Mauglím od jeho příchodu do džungle a mnohá dobrodružství po loučení s jeho přáteli se střídají s těmi o necivilzovaných a prohnaných opicích, o obřím hadovi Ká, o osudech bílého lachtana v Beringově moři, o šelmě mungovi a jeho boji s kobrami, ale také o bývalém ministerském předsedovi, ze kterého se stal světec žijící v Himálaji. Rudyard Kipling tak vytváří pestrobarevný obraz, který pomocí polidštěných postav zvířat přibližuje posluchači život v džungli včetně jeho neměnných zákonů.

Převyprávění Jitky Škápíkové pomohlo příběhům vyniknout, zjemnilo je, ale neubralo jim na výpovědní hodnotě a původní atmosféře. Staly se tak přístupnějšími pro současné posluchače, kteří si tuto klasiku mohou vychutnat ve výborném podání herce Jana Zadražila jako Mauglího, který se chopil interpretace hned poloviny této audioknihy, a pánů Igora Bareše, Davida Novotného, Jana Vlasáka, Marka Holého, Marka Lambory a Jaromíra Noska, z nichž každý si vzal na starost jednu z ostatních povídek. Audiokniha je tak stejně pestrá jako džungle sama a každý z interpretů vtiskl povídkám něco ze svého charisma. 

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/319863022″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Knihy džunglí jsou milovanou klasikou, která si určitě zaslouží své místo v moderním světě. Proč se tedy nenechat vtáhnout do indické džungle a za rytmů primitivní kmenové hudby, která tyto příběhy doprovází a dokresluje zdárně jejich atmosféru, si neužít legendární Mauglího činy a příběhy jeho spoluobyvatel z džungle? Z takových příběhů snad ani nejde vyrůst…

A už jste viděli tu boží obálku od Tomski&Polanski?

P.S. Děkuju OneHotBook za další povedení kousek a už se těším na Nekonečný příběh. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.