Nalezený

Nedávno jsem zpozorovala, že žánr detektivních thrillerů vyhledávám čím dál méně často, protože už jsem jím zkrátka přesycená a postupně pro mě s každou další (audio)knihou ztrácí své kouzlo. Po několikaměsíčním půstu jsem ale naznala, že je načase pustit se zase do nějaké té detektivky šmrncnuté thrillerem, a padl mi do oka Nalezený od Erin Kinsleyové, kterého audioknižně vydalo OneHotBook. A dobře jsem udělala. Nalezený je totiž v mnoha ohledech jiný než většina příběhů v tomto populárním žánru. Více jsem se o tom rozepsala v recenzi na audioknihu. 🙂

Jedenáctiletý Evan jednoho dne nepřijde z ragbyového tréninku domů. Policejní tým v čele s inspektorkou Naylorovou po Evanovi marně pátrá, nedostatek důkazů či svědků chlapcova zmizení z autobusové zastávky jim však nehraje do karet. A tak míjí týdny a nakonec měsíce a zdrcení rodiče už ani nedoufají, že by se jejich syn kdy k nim mohl vrátit živý. Policie vyšetřování už dávno opustila, i senzacechtivá média vyklidila pole. A pak se Evan nečekaně najde, jenže jako by to snad ani nebyl on. Je traumatizovaný, neschopný vykonávat běžné úkony a zařadit se do normálního života. Zanedlouho poté se ztratí z autobusové zastávky další dítě a celý kolotoč se rozběhne nanovo. Tentokrát se však policie má o co opřít. Jediným problémem je, že Evan od návratu domů nepromluvil ani jediné slovo…

Premisa nápadně připomíná mnohé jiné žánrové příběhy, tak v čem se Nalezený liší? Erin Kinsleyová se totiž nesoustředí pouze na dopadení únosce či viníka, ale servíruje čtenáři a posluchači celistvý a ucelený obraz únosu a traumatu dítěte. Vševědoucí vypravěč nám postupně poodkrývá jednotlivé střípky související s Evanovým zmizením a znovunalezením, nesoustředí se však pouze na detektivní linku příběhu. Ta je jakoby v pozadí a ustupuje osobní rovině postav. Jak se se synovým zmizením vyrovnává jeho rodina? Jaký život vede inspektorka Naylorová a jak ovlivňuje nikam nevedoucí vyšetřování chlapcova únosu ji? Jak se k celému případu postaví policie, které dochází už tak omezené zdroje, zato však neubývá vražd, krádeží a dalších trestných činů? A nakonec: může se dítě, které celé měsíce zažívalo strašlivé věci, vůbec někdy vyrovnat s minulostí a začít znovu normálně žít?

Nalezený je mnohem více citlivou studií jedné rodiny, která se ze dne na den ocitne v té nejhorší noční můře, a zároveň pomalu plynoucím thrillerem sledujícím policejní vyšetřování. Fanouškům thrillerů plných přestřelek a všelijakých nečekaných zvratů se závěrečným šokujícím odhalením pachatele by Nalezený mohl připadat poněkud nezáživný. Příběh však ani šokujícím být nechce. Tím si mě Erin Kinsleyová hned získala, protože, jak už jsem psala v úvodu, všechny ty populární napínavé thrillery mi poslední dobou připadaly jako napsané podle jedné a té samé šablony.

Na audioknize Nalezený spolupracovaly dvorní režisérka OneHotBook Jitka Škápíková a vypravěčka Klára Cibulková. Ačkoli se příběh točí okolo vážných, až krutých témat, jeho celkové vyznění je spíše příjemné, za což můžeme poděkovat právě interpretce (a také autorce, která si naštěstí příliš nelibuje v naturalistickém líčení násilí). Klára Cibulková zvolila citlivý, neafektovaný, přirozený přednes, který se k této psychologické drobnokresbě, která se nesnaží za každou cenu šokovat, skvěle hodí.

Příběh doplňuje také hudba, která nahrává spíše thrillerové lince vyprávění a nese se v napínavém duchu. Není nijak výrazná, takže jsem ji spíše nevnímala, než vnímala. Jako dokreslení atmosféry však svou roli plní dostatečně.

Nalezeného jsem si vychutnala víc, než jsem původně čekala. Když jsem si ale pročítala recenze dalších posluchačů či čtenářů, překvapily mě mnohdy často rozporuplné reakce. Zdá se, že to, jestli si poslech užijete nebo ne, hodně závisí na vašich očekáváních a preferencích. Zajímá-li vás spíše psychologická stránka krimi literatury, Nalezený vás rozhodně nezklame. Pokud naopak hledáte něco, u čeho při poslechu nebudete napětím ani dýchat, sáhněte spíše po něčem jiném. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.