Lincoln Rhyme versus iluzionista

Je sobecké říct, jak mě těší, že vyšetřovatelské duo par excellence Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová nikdy nemají nouze o vraždící psychopaty? Možná ano, každopádně nebýt fiktivních masových vrahů a jiných podobně vyšinutých jedinců, nemohli bychom se těšit na další díl veleúspěšné detektivní thrillerové série z pera Jefferyho Deavera, kterou vydavatelství OneHotBook postupně vydává také v audioknižní podobě. A tentokrát se dostalo na díl pátý s názvem Iluze, v němž Rhyme se Sachsovou jdou po skutečném kouzelníkovi. Jak se audiokniha vydařila, se dozvíte v recenzi. 🙂

Představte si, že v mnohamilionovém New Yorku začal vraždit člověk, o kterém víte jen to, že je to vynikající iluzionista. Netušíte, jak vypadá, ale víte, že dokáže měnit převleky lusknutím prstů. Netušíte, jak dokáže jen tak zmizet či oklamat i ty nejzkušenější policisty. Netušíte, jak odemyká zámky bez klíče a jestli třeba v tomhle okamžiku nestojí přímo vedle vás. Je to jako honit se za skutečným mágem, nebo možná snažit se rukama chytit kouř. Dopadnout takto úskočného pachatele, který vraždí, jako by byl bavičem na jevišti, nebude snadné. A přesně to mají za úkol Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová.

Pátý díl ze série detektivních thrillerů z pera Jefferyho Deavera se nejmenuje Iluze pro nic za nic. Nic není takové, jak se zdá, čímž si Deaver zadělal na pořádně nadupaný thriller plný nečekaných zvratů. Oproti předchozím dílům zde také přidává na tempu a děj se řítí kupředu, aniž by zbylo dost času na osobní trable dvou hlavních hrdinů. Je to docela škoda, protože věčně nabručený génius Lincoln Rhyme, který po vážném úrazu při výkonu služby už nikdy nebude moci hýbat ničím jiným než svaly v obličeji a jedním prstem na ruce, je postavou dostatečně zajímavou na to, aby utáhl i méně výbušný dějový koktejl. Amélie Sachsová, mladá, nadějná policistka a Rhymova kolegyně i životní partnerka jakbysmet.

Autor však tentokrát upřel veškeré své síly na samotný děj, který, možná trochu zbytečně, překombinoval. Kdyby příběh ukončil v tom nejlepším a občas ubral na tempu nějakou osobnější scénou, mohla být Iluze naprostou peckou. Takhle je sice pořád parádním thrillerem, který vám vyrazí dech nápaditými triky a efekty, ale za srdce vás moc nevezme. Pokud ale čekáte od žánru přesně tohle – zvraty a honičku za vraždícím maniakem spolu s nečekanými odhaleními – Iluze pro vás bude to pravé ořechové.

Co jsem si však ohromně užívala, bylo prostředí magie a iluzí, do kterého byl děj pátého dílu zasazený. Deaver se rozhodně neostýchal podělit se se čtenáři a posluchači o všechny zajímavosti řemesla, které během přípravy před psaním nashromáždil, a vyždímal z nich, co se dalo. Pro ty z nás, kteří jako děti chtěli být kouzelníky, je to radost poslouchat (když tedy samozřejmě pomineme ty pasáže, ve kterých se stejně důmyslně vraždí).

Ani tentokrát u další Deaverovky nechybí sehrané duo režiséra Michala Bureše a interpreta Jana Vondráčka, kteří mají na svědomí i předchozí čtyři díly. Ano, budu se opakovat tak jako už mnohokrát předtím: jsou prostě báječní! Jan Vondráček zkrátka umí a jeho Rhymův originální chraplák bych mohla poslouchat donekonečna. Iluze se dostalo toho nejlepšího audioknižního zpracování, jaké si dovedu představit, a nemám obavy, že by tomu i v případě dalších dílů bylo jinak. 🙂

Potěšilo mě, že si vydavatelství OneHotBook pohrálo i s hudebními předěly kapitol. Pro to správné vykreslení atmosféry prozíravě zvolilo melodie z cirkusové manéže či kouzelnického představení, které fungují jako nenápadné popíchnutí, že všechno je jen iluze, i když pravdu máte přímo před očima.

I když mám k Iluzi pár výhrad, pořád se jedná o výbornou krimi, na kterou nedám dopustit. Jeffery Deaver je vskutku plodným autorem, série s případy Rhyma a Sachsové čítá rovnou čtrnáct do češtiny přeložených knih. Máme se tedy na co těšit a nezbývá nám než doufat, že se šestého dílu brzy dočkáme.

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.